Berete antikoncepci, plánujete si, kdy si založíte rodinu, co všechno chcete stihnout, než se vám narodí potomek? Co vám přináší antikoncepce? Je to pocit volby, jistoty, bezstarostný čas, kdy nemůžete otěhotnět? Co když vás zaskočí čekaně nečekané rodičovství, pokud se nechráníte? Co když už díky antikoncepci a volbě promarníte čas na ideální otěhotnění? O tom všem jsme si povídali s psycholožkou PhDr. Marta Boučkovou, která nám řekla zajímavé věci, které jsou v dnešní době velmi aktuální.

Jak vnímáte současnou situaci - chtějí si ženy plánovat mateřství?
Mateřství většina žen skutečně plánuje. V té přirozené lince znamená plánování očekávání, že jednou budou matkou. Pokud se jedná o konkrétní plán s datem, pak musím říct, že žen, které nad svým mateřstvím uvažovaly takto konkrétně nebylo moc.
Nicméně v souvislosti s užívám antikoncepce se zdá být plánování mateřství nezbytností.

dítě

Jakým prioritám dávají před mateřstvím přednost?
Nemohu říct, je to přílišné paušalizování. Patřím k těm, kteří si myslí, že pro většinu žen je mateřství jednou z předních životních priorit.

Co si myslíte, že je lepší pro rozhodování - nečekané těhotenství, nebo naopak zodpovědné plánování?
Sama za sebe musím říct, že jsem pro čekaně nečekané rodičovství, tzn. že otěhotníte sice neplánovaně, ale v podmínkách, které dovolují ho s radostí, byť i zpočátku s rozpačitou, přijmout.

Jak vnímáte fakt, že ženy tak dlouho mateřství odkládají, až se díky věku dostávají do situace, že jim „ujíždí vlak“ a otěhotnění je velkým problémem?
Žijeme v době, která obecně závodí s časem, a tak se snadno může stát, že si neuvědomíme, že závodit s ním se zkrátka mnohdy nevyplácí.

Myslíte si, že si to ženy v průběhu času uvědomují, nebo neuvědomují? Nebo to nechávají na „poslední chvíli“ a řeší problém, až nastane?
Zase těžko paušalizovat, některá si to uvědomuje a riskuje, jiná podlehne iluzi, že času je dost. Koneckonců medicína někdy i tyto iluze podporuje.

Nevidíte antikoncepci jako možnost volby, se kterou některé ženy neví, jak naložit?
Antikoncepce dává možnost volby, to je zcela jistě pravda. Stejně jako je pravda, že volit nebývá tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Umění volby se učíme celý život a někdy bývá tohle učení i bolestivé.

Mluvíte se svými klientkami i o tom, kdy si je dítě vhodné pořídit?
Ano, mluvím, ale více poslouchám, kudy se ubírají jejich myšlenky, úvahy i očekávání. Rozhodně nejsem tím, kdo určí, kdy si má která klientka dítě pořídit. :-)

Možná to řešíte ve své ordinaci - řada lidí má vztah, který nějakou dobu vzkvétá, vyvíjí se, přijdou krásné dovolené, sport, zábava, ale časem dostane do jakéhosi mrtvého bodu a ti dva najednou zjistí, že je ten vztah „vyžitý“ a prázdný. V jaké fázi vztahu je podle vás dobré naplánovat si dítě, aby ta linie „vzkvétání“ šla dál, aby příchod dítěte vztah obohatil a posunul jej do dalšího rozměru? (chápeme, že je to dost individuální, ale tento problém řeší velké množství vztahů)
Odpověď je pro mne snadná. Říká se, a ne zcela bez důvodně, že dítě je radost i starost. Proto by lidé měli přivádět na svět děti tehdy, když je skutečně chtějí a chtějí jim i něco dát, ne si od nich jen brát nebo je využít jako obohacení vztahu.

Na naše otázky odpovídala PhDr. Marta Boučková, za její odpovědi ji děkujeme.

Těšte se na další rozhovor na téma: Jak se mění pach žen, které berou antikoncepci? Jak vnímáme ve vztahu vzájemné pachy? Co když nám pach a vzájemná přitažlivost zatemní mysl?

Redakční tip: pokud se chcete poradit o antikoncepci, přečíst si zajímavé články, navštivte stránky www.atikoncepce.cz

Reklama