Naše (troufám si říci) bližší přátelství započalo v těžkém loňském roce, a mimo jiné jsem se též zúčastnila několika jejích krásných seminářů spojených s 6058cb07be499obrazek.pngúžasnými workshopy. Dodnes nezapomenu na tvoření jejích oblíbených marmelád s bylinkami a lahůdkových čatní, kdy jsme v obrovských hrncích míchali v podstatě kouzelné lektvary. 

Semináře na téma Naučme se bylinářství v srdci Českého Krasu probíhaly od dubna loňského roku, v první době covidové. Na konci léta na jarní úspěšné semináře navázala paní doktorka další krásnou sérií s tématem Naučme se bylinářství a buďme zdraví. Na přednáškách nás paní doktorka vůbec nešetřila. Učila nás latinské názvy bylin, jejich rody a čeledi, účinné látky bylin, pokaždé jsme psali testy s mnoha otázkami. Mysleli jsme si, že si odpočineme na poznávací vycházce, ale tam to bylo bez tabule s poznámkami ještě horší. V kuchyni jsme připravovali masti, pesta, sirupy, nakládali a stáčeli medicinální vína a míchali bylinné čaje. Nejvíc mne bavilo sbírání fialek, jejich kandování a výroba sněhových fialkových pusinek a muffinů. Tak se mi stalo, že jsem od ní dostala přezdívku Fialka.

Doktorka farmacie Dagmar Váňová je absolventkou Farmaceutické fakulty University Karlovy. Doktorát z Botaniky složila u Profesora Luďka Jahodáře před třiceti lety. Téměř dvacet let paní doktorka Váňová provozovala soukromou lékárnu U stříbrné hvězdy v Řevnicích. V loňském roce pracovala v Ústavní lékárně Nemocnice Na Pleši, na podzim nastoupila hned do dvou lékáren, do soukromé lékárny U bílého medvěda v Černošicích a do řetězcové lékárny Benu v Dobřichovicích, kde ji můžete usměvavou za magisterskou tárou zastihnout. Držme jí palce, ať náročnou práci zdravotníka v první linii dobře zvládá a ať si v této náročné době odpočine při práci se svými milovanými bylinkami. Blíží se jaro a pokvetou fialky. Moc se na svou milou doktorku farmacie těším, až mě pošle zase trhat čarodějné bejlí…

6058c3e72937cobrazek.png
Foto: se souhlasem Dagmar Váňové

Není to tak dávno, co ses rozhodla na čas dát léčivé rostlinky stranou a postavit se naplno do lékárny, co tě k tomuto kroku vedlo?

Vloni touto dobou jsem se rozhodla naplno věnovat se bylinkám. Pořádala jsem semináře, měla úžasné žačky v první době covidové, měla jsem spolupracovnice při sběru, zpracovávání a vyrábění pest, sirupů, léčivých vín, čajových léčivých směsí. Na svůj živnostenský list jsem bylinné výrobky prodávala s kolegyněmi na farmářských trzích a měla ze všeho velkou radost. Na farmářských trzích byl o můj stánek velký zájem. Koncem srpna se stalo to, že zájem lidí úplně utichl. Nikdo z prodejců na farmářských trzích neprodal téměř nic. Bylinky vůbec. Lidé měli jiné starosti a úplně jiné naladění. Koncem října jsem vyklidila najatý přednáškový a čarodějný byt a v listopadu jsem se vrátila pracovat do lékáren. Hned do dvou, jelikož přišla těžká finanční krize. Pracovala jsem v malé soukromé lékárně a ve velké řetězcové.6058c4d62bbf5obrazek.png
Foto: se souhlasem Dagmar Váňové

Všechno zlé je ale pro něco dobré. V současné době mám jako málokdo krásnou práci, nejsem zavřená doma, pracuji v první linii. Obsluhuji v lékárně neustálou frontu zoufalých, nemocných, nešťastných lidí a mohu jim toho spoustu od profesionálů nabídnout. Těším se, až se tito lidé k mocným a kouzelným bylinkám, kterých je v naší překrásné oblasti Českého Krasu kolem pradávné řeky Berounky, zase vrátí.

6058cb572ddcbobrazek.pngKdyž tento náš rozhovor vznikal, zastihla jsem tě právě po očkování proti covidu, a k tomu se váže i celkem dramatická příhoda, že?

Moje očkování proti covidu nebylo jednoduché, ale rozhodně nejsem jeho odpůrce! Stojím v první linii jako zdravotník, mám dvě malé vnučky, s kterými jsem neustále ve styku, můj muž má dvacet let transplantované srdce. To jsou důvody, kvůli kterým jsem se přihlásila k očkování. První dávku vakcíny od firmy Pfizer jsem dostala ve Střešovické nemocnici. Vojáci zde mají vše profesionálně zvládnuté, kulturně, v uklidňujícím prostředí. Na očkování mne vezl můj muž, naočkovaný v IKEMu týden přede mnou. Jemu po očkování nic nebylo. Krásně se o mne staral, dva dny mi masíroval bolavé rameno, jinak jsem žádné potíže neměla. Třetí den po očkování dostaly události rychlý spád. Přeci jenom vojáci naočkovali bylinářku a malou čarodějku, která se naposled nechala očkovat kvůli tetanu před více než pěti lety.

Stála jsem ten den deset hodin v práci a večer jsem byla unavená. Když jsem si doma konečně sedla, ucítila jsem velkou bolest a zjišťovala, odkud pochází. Byl to prsteníček očkované ruky, na kterém nosím masivní prstýnek. Prstýnek s černými a bílými kameny jsem našla kdysi s manželem na konci světa - nejzápadnějším mysu Evropy. Ten prstýnek udělal nějakou alergickou reakci, místo pod ním bylo celé spálené, plné puchýřů a prsteníček oteklý. Zkoušela jsem jej namazat a sundat, ale už to nešlo. Volala jsem na pohotovost, bála jsem se, že přijdu o prst a tam mně to dohodli s místními hasiči. Pánové na mě čekali, prstýnek s černými onyxy a bílými brilianty mi odborně přeštípli a další dva úžasní pánové jej kleštěmi roztáhli. Byla jsem ráda, že jsem nepřišla o prst a druhý den jsem jim donesla košík dortů z cukrárny. To jsou mé zkušenosti s očkováním proti covidu.

Pokud to dobře chápu, tvá životní cesta zahrnuje i Mariánský sloup a modlitební setkávání na Staroměstském náměstí, je to taková tvoje další srdcovka, viď?
6058c2e95a041obrazek.png
Foto: se souhlasem Dagmar Váňové

Mariánský Sloup na Staroměstském náměstí v Praze byl znovu vztyčen po 24 letech velkého úsilí mých bratrů sochařů Petra a Tomáše Váňových. Loňský Mariánský rok byl završen touto milostí 4. června. Ten den odpoledne se vznesl můj neuvěřitelný bratr Petr zavěšený na jeřábu v náručí sochy Panny Marie Královny Andělů nad Staroměstské náměstí, aby překrásnou sochu usadil na Korintskou hlavici nádherného Sloupu. Musela jsem odevzdat strach o svého brášku, ale cítila jsem potřebu zasáhnout, když se pod ním ozval nenávistný řev odpůrce Sloupu. Společně s Mariánskou legií, která stála kolem mne, jsme odpůrce přehlušili zpěvem krásných Mariánských písní, které se k mému bratrovi donesly, a on sochu v klidu usadil.

Dohodli jsme se na místě této neuvěřitelné události, že se budeme scházet od vztyčení Sloupu každou středu v 17 hodin pod Sochou Panny Marie Královny Andělů a budeme zpívat Mariánské písně a modlit se mocnou modlitbu Růženec. Scházíme se již tři čtvrtě roku, každou středu v 17 hodin na Staroměstském náměstí v Praze u překrásného Sloupu, celá tři roční období. Paní z Mariánské legie se tam mění na holčičky, smějeme se jako děti. Pět měsíců mi trvalo, než jsem se odvážila na začátku setkání zpívat Dvořákovo Ave Maria. Nyní je s radostí zpívám: Ave Maria, K Nebesům dnes zaleť písní tam, kde sídlí Matka Tvá, Radostný Růženec si už neumím jinak představit. Odcházím od tohoto zářiče Panny Marie pokaždé nabitá obrovskou silou, zbavená všech problémů a starostí, stejně jako ostatní. Zvu vás.
6058c3454ecc6obrazek.png
Foto: se souhlasem Dagmar Váňové

Nemůžu se nezeptat, jak vnímáš současné události? Vím o tobě, že jsi silně věřící pro mě osobně takovým sympatickým způsobem, který je mi blízký…
Současné události vnímám tak, že všechno zlé je pro něco dobré. Je spoustu dobrého, co se děje pod tlakem této doby. Děti si zase hrají spolu na ulici, v lese. Váží si školy po dlouhé době, kdy si jí nevážily. Rodiče se konečně věnují svým dětem. Lidé si váží zdravotníků, zamýšlejí se nad svým zdravím. Vážíme si konečně nádherné přírody, ve které můžeme zdravě žít, dýchat, sportovat, sbírat mocné byliny, pěstovat zdravé ovoce a zeleninu. Učíme se zdravě stravovat, pečovat o svou imunitu. Učíme se duchovnímu růstu, bez kterého nelze žít.

Víra, kterou jsem dostala od rodičů, je obrovský dar do této doby a jsem ráda, že jsem tento dar mohla předat svým dětem a vnoučatům. Katolickou víru mám ale obohacenou o všechny víry, které jsem se přes byliny, stromy, květiny našla. Ke všemu, čemu věřili a měli odpozorované naši předkové, co si předávali a uchovávali. Slovanská léčitelka Kazi, keltská Druidka se zlatým srpem, Pýthie v Delfách, Kněžka v Eleusině, mocná Panna Maria Královna Andělů, všechny ke mně promlouvají v této době.

Reklama