Je založena na principu znehybnění spermií v ejakulátu. Spermie tudíž ztrácí schopnost proniknout k vajíčku a oplodnit ho. Jedná se o spermicidní metodu nové generace s účinnou látkou benzalkonium chlorid. V České republice je k dispozici ve dvou formách - vaginální globule a vaginální krém. Účinnost antikoncepce se určuje tzv. Pearl indexem. Pharmatex® má tento Pearl index od 0,68 do 2,6 , což je srovnatelné s gestagenní hormonální antikoncepcí. Pro tuto účinnost je ovšem nezbytné dodržovat určitá pravidla používání:

  • Krém i globule musí být vždy znovu aplikovány před každým novým i opakovaným stykem
  • Mýdlo narušuje účinnost Pharmatexu®, proto 2 hodiny po styku a před stykem provádějte intimní hygienu pouze čistou vodou
  • Nepoužívejte společně s jinou vaginální léčbou

pharmatex

Výhodou této metody je použití globulí nebo krému přímo před pohlavním stykem, žena nemusí pravidelně užívat tabletky. Neovlivňuje celkově organismus, působí pouze ve vagině, neprostupuje do krve, ani do mateřského mléka. Další užitečnou vlastností této antikoncepce je působení proti některým choroboplodným bakteriím a virům. Zároveň zachovává přirozenou vaginální mikroflóru. A zejména u krému je významným obohacením této metody lubrikační efekt.

pharmatex

Spermicidní antikoncepce je určena pro všechny ženy, které nechtějí užívat hormonální antikoncepci nebo nemohou ze zdravotních důvodů. Ženy, které kouří, mají mnohonásobně vyšší riziko embolií po hormonální antikoncepci. Dále je Pharmatex® určen ženám léčeným s vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou, ženám s křečovými žilami a ženám s poruchou jaterních funkcí. Pharmatex® je možné zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Pro své lokální působení nemá celkovou kontraindikaci, pouze u citlivějších žen se může objevit lokální podráždění. Více informací naleznete na stránkách www.pharmatex.cz.

pharmatex

Reklama