Je krásná, mladá a talentovaná, její velkou vášní jsou psi. Tak přesně takto by se dala charakterizovat herečka a zpěvačka Petra Pudová, která má doma celkem slušnou smečku psích kamarádů. Proč si vybrala zrovna chrty, a jak to u nich doma chodí, si můžete právě teď přečíst.

Ač i já jsem velkou milovnicí zvířat jakéhokoliv druhu a mám doma kocoura a papouška, tak by mě nikdy nenapadlo, že bych měla doma více než tyto dvě zvířata. Obdivuji ale lidi, kteří si pořídí hned několik kousků a dělají pro ně maximum, ne pro peníze, ale z čisté lásky k nim. Přesně jako Petra, mladá žena, která by pro své chrty udělala první poslední. Zajímalo mě, jak vlastně s tolika psy může fungovat, takže jsem se s ní sešla a během příjemné schůzky ji vyzpovídala.

Petro, já vím, že kromě herečky a zpěvačky jsi i vášnivou chovatelkou psů, je to tak?
Ano, je to tak. Mám doma osm perských chrtů - Saluki a jednoho yorkšíra. :-)

Mě by zajímalo, jak ses k tomuto nemalému počtu psů dostala?
Vytvořila jsem si nějaký svůj cíl a snažím se za ním jít, pejsky jsem navíc vždycky milovala. Proč se mi má skupinka takto rozrostla? Vzhledem k tomu, že jsem se začala věnovat profesionálněji chovu psů, tak mám nějaké svoje vlastní vrhy. Když mám štěňátka, tak si logicky chci nějaké nechat, abych měla do budoucna na čem stavět.

Kam bys chtěla, aby se tvá psí smečka rozrostla, do jakého počtu? Nebo to už je koncové číslo?
Já už nechci, aby se rozrůstala. :-) Chtěla bych ten počet takto držet, případně snižovat. Mám teď dvě fenky, které jsou veteránky, takže momentálně jsou do počtu, ale vím, že jednou bohužel nebudou, takže se to číslo sníží. Tito psi mají vždycky hrozně krátký aktivní život, a pak už to jsou jen pejsci doma na gauč. Ještě podotknu, že mezi pejskaři jsem na tom dobře, to jich mám ve výsledku málo. Většinou jich mají lidé dvacet, třicet, čtyřicet. :-)

sa
Petra s částí své smečky

Proč sis vybrala zrovna toto plemeno?
Chtěla jsem vždycky velkého psa, ale takového, který může být v bytě. Takového, který nebude sedět, nebude pouštět spoustu chlupů, což přesně Saluki jsou.

Ty jsi teď řekla, že chrt je pes do bytu, ač tak nepůsobí, ale určitě pro většinou lidí chrt znamená aktivní život, kdy si představí, že musí s chrtem lítat každý den po poli minimálně dvě hodiny. Opravdu to tak není? Vážně ten chrt nemusí mít tolik pohybu?
Vzhledem k tomu, že je zhruba dvanáct plemen chrtů a každé to plemeno je v něčem trochu jiné, tak záleží na výběru. Já mám, jak jsem již zmiňovala, Saluki, které není možné pouštět na volno, protože to nejsou stoprocentně poslušní psi, a jakmile uvidí něco, co se hýbe, co je zaujme, tak se prostě bezhlavě rozeběhnou a běží. Což je pro ně dost nebezpečné, z těchto důvodů je já nepouštím a mám je jen na vodítku, na volno jsou jen na zahradě. Lidi mají dojem, že chrti jsou psi, kteří musí furt běhat, že musí naběhat padesát kilometrů, ale to není pravda. Jsou to psi, kteří milují se válet a dokážou prospat klidně celý den. Samozřejmě mají své chvilky, především v tom mladším věku, kdy potřebují lítat a vyblbnout se, ale to každý pes. Jsou celkové klidnější než např. ohaři nebo ridgeback.

sa

Jak takovou smečku chodíš venčit? Protože představa, že drobné děvče jako ty má na vodítku osm velkých psů, je tak trošku vtipná. :-)
Nechodím. :-) Vždy jen otevřu dveře na zahradu a oni se vyběhají sami. Občasně s nimi jdu na procházku, ale to jdou maximálně ve třech, já bych jich více neudržela. Jednou jsem to zkoušela, se čtyřmi nebo s pěti, teď už přesně nevím, šla jsem na nějakou akci. Můžu říct, že to bylo ale hodně náročné. :-)

A jak se na to tváří chlapi? Myslím to tak, že když se s někým seznámíš a řekneš mu, že máš doma tolik psů, nevyděsí je to?
Zatím, když jsem to komukoliv řekla, tak s tím v zásadě problém neměl. Ano, byli překvapení, ale brali to v pohodě, nenarazila jsem na někoho, pro koho by to byl problém. Spíš se diví, že je to větší počet, než je obvyklé. Já si osobně myslím, že je to o tom, jak k tomu přistupuji sama. Pokud k tomu budu přistupovat, že je to problém, že mám doma tolik psů, tak to problémem bude. Jenže já je beru jakou svou součást, ne jako nějaký problém…

sda
Petra má velké úspěchy se svými miláčky

Ono to určitě musí být velmi náročné, starat se o takový počet psů, ač jich máš ještě málo, jak si zmínila, vrací se ti to nějak? Třeba z výstav, které absolvuješ?
Dá se říct, že je to taková nenávratná investice do koníčku, který člověk miluje. To člověk nemůže dělat s tím, že by to provozoval jen pro peníze, to se mu nikdy nemůže vrátit. Vzhledem k tomu, že každá ta výstava je za nějaký poplatek, který není úplně nízký, člověk se na výstavu musí nějak dopravit, případně tam spát, tak ty náklady jsou tak vysoké, že se to nikdy nemůže vrátit.

Jak to u tebe doma teda probíhá, mají pejsci nějakou oddělenou místnost?
Jelikož to jsou pejsci do bytu, tak je mám uvnitř domečku. Mají svůj vlastní pokojíček, kde mají svoje postýlky, dokonce tam měli tam ještě donedávna i svou skříň, ale tu jsme před pár dny zrušili. Mají do svého pokojíčku dveře s průlezem, takže mohou jít kdykoliv ven. Pohybují se volně po celém bytě, mohou i s námi do ložnice. :-)

s
Tomu říkáme domácí pohodička :-)

Teď záludná otázka na závěr, uklízíš po svých miláčcích jejich „výrobky“? A ne že budeš lhát. :-) Já totiž dnes do jednoho takového nadělení šlápla a opět jsem se hrozně vytočila nad nezodpovědnými lidmi, kteří mají psa, ale tohle prostě neuklidí.
:-) Já vždy uklízím, protože to nesnáším stejně jako ty. Ještě když jsem bydlela na sídlišti, tak to bylo dopuštění, především pak po zimě. Lidé to totiž oblibou zahrabou do sněhu, a když sníh roztaje, to je pak celkem peklo. :-) Takže ano, já po nich vždy vše uklízím. :-)

Zdroj foto: https://www.facebook.com/petra.pudova/media_set?set=a.2137951242804.121603.1066809774&type=3

Čtěte také:

Reklama