Po knize Julie mezi slovy (2013) se držitelka ceny Magnesia Litera Petra Dvořáková vrací k malým čtenářům s moderní pohádkou o tom, jak se liší náš skutečný svět od virtuální reality. Kniha o kouzelném kocourovi a počítačové myši Flouk a Líla. Dobrodružství z mrakodrapu vychází 3. září v nakladatelství Host.  

lila

Po úspěšných knihách pro dospělé Proměněné sny (2006) a Já jsem hlad (2008) zaujala Petra Dvořáková i dětskou knihou o tom, jak děti vnímají rozvod rodičů a jak se s novou situací v rodině vyrovnávají. Za Julii mezi slovy získala spisovatelka Zlatou stuhu a Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. 

I ve své nové knize Petra Dvořáková zpracovává téma, o kterém se v dětské literatuře příliš nepíše, přestože je v současnosti více než aktuální. Flouk a Líla. Dobrodružství z mrakodrapu je příběh, jenž dětem nenásilnou formou osvětluje rozdíly mezi skutečnými a virtuálními vztahy. „Virtuální realita je velmi dobrý pomocník, otevírá skvělé možnosti. Ale má i své limity a ty musíme dítě učit přesně a včas odhalit. Rozpoznat nebezpečí světa, který je ‚jenom jako‘. Naučit je tak prosté věci jako to, že přátelství na Facebooku je něco jiného než přátelství ve skutečnosti,“ říká k hlavnímu tématu knihy její autorka.

Moderní pohádka o přátelství kocoura a počítačové myši Flouk a Líla. Dobrodružství z mrakodrapu je určena dětem od pěti let. O výtvarnou podobu se postarala ilustrátorka a grafická designérka Kateřina Hikadová. Knihu do svého cyklu scénického čtení LiStOVáNí zařadil Lukáš Hejlík. Premiéra se koná 11. září v Ústí nad Labem.

Otázka pro autorku:

petra

Proč jste se rozhodla věnovat virtuální realitě?

Myslím, že virtuální reality bude v našich životech ještě přibývat a je třeba se s ní učit zacházet. A to „učit se s ní zacházet“ už dávno nespočívá v tom, že budeme říkat: virtuální realita, počítače, internet škodí, omezujme to, atd. Je třeba jít k mnohem jemnějším strukturám. Virtuální realita je velmi dobrý pomocník, otevírá skvělé možnosti. Ale má i své limity a ty musíme dítě učit přesně a včas odhalit. Rozpoznat nebezpečí světa, který je „jenom jako“. Naučit je tak prosté věci jako to, že přátelství na Facebooku je něco jiného než přátelství ve skutečnosti.

Reklama