5f6b18f88f45cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jsem chodící zombie,“ začíná své vyprávění ospalá Petra, jež se před časem rozešla s dlouholetým přítelem. Zároveň s milovaným partnerem totiž přišla i o kvalitní spánek. A s ním o svěží pleť a klid v duši.
 
Přiznám se, že pro mě byl po rozchodu najednou strašný nezvyk usínat v prázdném bytě. Každé zavrzání či sebemenší hluk na chodbě starého činžáku mi naháněl strach a dokola mi připomínal, že teď jsem na všechno sama,“ začíná své vyprávění mladá žena, jež dodává, že si nepamatuje, že by podobné zvuky v domě dřív vnímala. „Ano, určitě v tom hraje roli to, že tím vším utrpěla moje psychika, připadám si strašně zranitelná,“ vysvětluje a rozumově nevěří tomu, že by byla v nebezpečí. Ale pak přijde večer a okolní okna postupně pohasínají. Zůstává jen tma.  
 
Aby Petra neměla každý večer před spaním pocit, že ji někdo samotnou v bytě přepadne, začala usínat na gauči u puštěné televize - nekonečné zábavné seriály jí dělají společnost už několik týdnů. A celkem to i pomohlo, minimálně to přehlušilo případné sluchové vjemy, které ji jinak děsily.  
 
Ale i toto řešení má svoje úskalí: „Obvykle se hodinu po půlnoci probudím, a už nezaberu. Po krátkém spánku jsem odpočinutá, ale samozřejmě ne tolik, abych ráno byla fit. Koukám střídavě do tmy a na tu puštěnou televizi, která symbolicky vnáší světlo do mého života. A minuty utíkají...“

Co s tím? Pořídit si nového partnera jen pro to, aby neusínala sama? Blbost, říká rázně. Nebo každou noc brát prášky na spaní? Ani to zřejmě není ta správná cesta. „Připadá mi nemožné, abych do konce života usínala s někým vedle sebe nebo aspoň v relativní blízkosti, ale zároveň jsem opravdu už utahaná. Naposledy jsem se dobře vyspala u svých rodičů, když jsem byla na návštěvě,“ svěřuje se a dodává, že už vážně uvažovala o tom, že dá v práci výpověď a vrátí se do rodné vesnice. Ale co by tam dělala? A dokázala by přiznat, že je jako malá holka, co se bojí být sama doma? Pomoc psychologa také odmítá. A tak dál v polospánku sleduje své seriály a doufá, že ji z té situace vysvobodí nějaký princ, vedle kterého by získala zpět ztracený klid. 

Čtěte také: 

Reklama