„Vždycky jsem byla vzorná dcera. A není tomu jinak ani teď, když mi je třicet," říká na úvod Petra, která podle svých slov má s rodiči velmi hezký a otevřený vztah. „Mámě i tátovi jsem vždy všechno říkala. Znali mé kamarádky i kamarády, radili mi s výběrem střední i vysoké školy, koupili mi byt a máma mi ho i celý vybavila. Zkrátka a dobře, nikdy mi nic nechybělo a já si vlastně nemohla na nic stěžovat. Až do chvíle, kdy mě spolužák pozval na rande. Tehdy mi došlo, že každá mince má i svou druhou stranu. Tu, o níž se nemluví…”


5f1172c2d36c5obrazek.png
Foto: Shutterstock


Petře bylo tehdy 17 let, když se rozhodla jít se spolužákem na schůzku. Bez přemýšlení to sdělila doma. Bylo to poprvé, kdy měla mít opravdové rande. 
„Tehdy mi to přišlo skvělé a David se mi moc líbil. Jenže jsem nečekala tam nepřiměřenou reakci ze strany rodičů. Dostala jsem kázání, že jsem na kluky ještě hodně mladá, že mám na takové věci ještě moře času a vyslechla jsem si od nich jedno velké a jasné ne,” vzpomíná Petra a dodává: „Jistě je vám jasné, že jsem tehdy byla mezi posledními, kdo ještě ve svém věku nerandil, nechodil na večírky a neměl svůj první sex za sebou.”
Davidovi se Petra omluvila s tím, že se jí daný večer nehodí. Druhý den mu však řekla pravé důvody zrušení schůzky. A tak spolu začali scházet tajně. Petra se doma vymlouvala na kamarádky, které rodiče znali a trávila s Davidem maximum času. 

„Jenže toto hezké a pro mě zcela nové období skončilo přesně po půl roce. Máma mi vlezla do telefonu, což považovala za zcela normální ze strany rodiče, který prý chrání své dítě. To jsem však netušila do chvíle, než jsem dorazila druhý den do školy,” vzpomíná Petra. 
David na ni čekal, aby jí řekl, že už s ní nechce mít nic společného, protože její rodiče volali těm jeho a zakázali mu obtěžovat Petru. “Málem jsem se hanbou propadla a v ten moment jsem mámu s tátou opravdu nenáviděla.”

„Jenže tehdy se také všechno změnilo. Rodiče mi nastavili velmi přísná pravidla a já přišla o veškeré soukromí a možnost s někým se vídat,” říká smutně Petra a pokračuje ve svém vyprávění: „Nedávno jsem oslavila třicáté narozeniny a od mého tajného randění s Davidem uběhlo už mnoho let. Na rande jsem byla několikrát, ale jen tehdy, kdy mi rodiče partnera vybrali sami a považovali ho za vhodného kandidáta. A většinou to byli nudní a škrobení blbové, se kterými nebyla ani legrace.”
„Mrzí mě, že jsem se v sedmnácti rodičům nevzepřela a neposlala je do háje. Protože jsem to neudělala, budu pravděpodobně v jejich sevření nadobro. Stala jsem se na nich závislá. Nastoupila jsem do rodinné firmy, smluvně i slovně se zavázala, žiji v bytě, který mi táta koupil a s mámou si tam chodí prakticky pořád a bez dovolení. Je mi třicet, ale cítím se jako nesvéprávná bytost, která čeká, až ji rodiče provdají a předají jako kus nábytku někomu dalšímu.”

Také si přečtěte:

Reklama