Foto: Archiv PM

Petra Maurelová přišla na svět s nemocí, která se jmenuje Syndrom kaudální regrese (CRS). Jde o vzácnou vývojovou vadu postihující páteř a míchu. Při narození měla Petra navíc nohy srostlé do tureckého sedu. Dolní končetiny se jí následně už nevyvíjely, neustálým sezením si na ně Petra tlačila a stále se zhoršující otlačeniny vedly k tomu, že dívce museli v šestnácti letech obě nohy nad kolenem amputovat.

Tím ale komplikace neskončily. Po čase se zjistilo, že dívce vlivem nemoci špatně funguje močový měchýř, a proto trpěla na časté záněty. Musela se proto smířit se životem s vývodem, kterým může moč odtékat z těla.

„Amputace pro mě byla vysvobozením. Zvládla jsem ji bez depresí. Vývod byl na jednu stranu také záchrana, ale trvalo, než jsem si na to zvykla. Začátky byly těžké a občas i na mě padly i nějaké depky, ale teď už je to lepší,“ komentuje Petra.


Foto: Archiv PM

Mladá žena natáčí krátká videa na sociální síť TikTok, kde svým sledujícím ukazuje, že i s postižením, které má, může žít kvalitní život.

Vždycky mě bavilo něco tvořit a vymýšlet, takže jsem zkusila TikTok. Ohlasy na videa jsou různé, ale převažují pozitivní, ve kterých mě lidé obdivují, berou si příklad z mého odhodlání. Samozřejmě se objevují i negativní komentáře s urážkami a nadávkami, ale to mi těžkou hlavu rozhodně nedělá,“ tvrdí Petra.

Ve videích mimo jiné ukazuje, že se pomocí rukou pohybuje mrštněji a obratněji než mnozí lidé po nohou. Sílu cvičí pohybem na vozíku a přemísťováním se z vozíku na postel apod. Rukama uzvedne věci tak do šesti kilo.

„V domácnosti zvládnu dost věcí, ale dělá mi problém úklid ve výškách, věšení velkého prádla, vaření složitějšího jídla nebo vysávání. Ale většinu úkolů zvládám s dopomocí pečující osoby,“ říká. Když jí ale lidé nabízejí pomoc venku, většinou je odmítá, protože ví, že se s tím musí poprat sama.  

Kromě tvorby videí patří mezi Petřiny koníčky kreslení a také zpěv. Je součástí uskupení Family Gospel Ostrava a na svět se dívá realisticky. „Sny nemám žádné, beru všechno tak, jak je a zbytečně nepřemýšlím nad něčím, co se mi stejně nemůže splnit,“ uzavírá žena. 

Čtěte také:

Reklama