Alena patří k těm ženám, které při sebemenším píchnutí hned sáhnou po lécích. Tuto závislost má vypěstovanou zřejmě už od matky, která také na všechny neduhy volí hrst s tabletkami.

Aleně je 29 let, je zatím bezdětná, ale už tři roky žije v trvalém vztahu s přítelem Petrem, kterému problém Alena versus tabletky hodně vadí.

medicina

Petr: Jak mám Aleně pomoci?

S Alenou jsem se seznámil před čtyřmi roky. Rok na to jsme spolu začali žít. Její rodiče mají velký dům, a tak nám uvolnili celé horní patro. S Aleniným tátou si rozumím, je to fajn chlap, její matka je vůči mně trochu odměřenější, ale dá se to.
Alenu mám moc rád, ale vadí mi, že je hodně pod vlivem matky. Když jí řeknu, že by asi bylo lepší, kdybychom bydleli sami, rozbrečí se, že jsem nevděčný, co mi na jejích rodičích vadí a že bydlení někde v podnájmu za hodně peněz a bez zahrady ji děsí.
Pak si jde postěžovat k mamince a ta ji uklidní, ovšem ne slovy, ale prášky na uklidnění. Sama je totiž bere po hrstech. Alenin táta už je vůči tomu imunní, je mu jedno, že se jeho žena cpe prášky proti bolesti i na spaní, ale mně to u Alči hodně vadí.
Když ji bolí hlava, navrhnu jí, jestli se nechce jít raději projít. Nechce. Hlava ji bolí čím dál častěji, ale já si myslím, že je to i těmi prášky.

Hodně konzumuje také různé umělé vitaminy, bere i prášky na spaní, prášky při menstruaci, když ji bolí záda, než by si je protáhla a zacvičila si, opět volí prášky. A to vše za tiché podpory její matky, která jí je dokonce kupuje a nosí.
Alenu také často bolí žaludek, ale neuzná, že to může mít z těch sajrajtů. Jde a vezme si další.

Moc rád bych měl jednou děti, Alena také není proti. Ale jen mám strach, aby to s braním tabletek nepřeháněla i v těhotenství.
Když jí to řeknu, odpoví mi:
„Máma taky bere celý život tablety a podívej se, jsem normální.“
Myslím ale právě, že není, že je závislá na lécích. Jinak je to moc fajn holka, je s ní legrace, skvěle vaří, je přátelská, i moji rodiče ji mají rádi. Ve všem si spolu rozumíme, nerad bych ji ztratil, ale jak jí pomoci, aby přestala polykat ty „zatracené prášky“?

Pozn.red.: Jména byla pozměněna

Přečtěte si také: