Hejtman z Kopníku. Jáchyme, hoď ho do stroje! Což takhle dát si špenát? Mach a Šebestová. To je jen pranepatrný výčet „kousků“ – ať už filmových, či divadelních – ve kterých předvedl svoje mistrovství. Dnes tato herecká legenda slaví své sedmdesátiny.

Herecká kariéra Petra Nárožného nezačala přímočaře. Nejprve vystudoval pražskou fakultu architektury a pozemního stavitelství na ČVUT. Ale už  v roce 1973 začal koketovat s divadlem, když v pražském Semaforu doplňoval komickou dvojici Šimek – Sobota.

Po třech letech však mohl svůj herecký talent rozvinout naplno v pražském Činoherním klubu, kde ještě v tom samém roce (1970) vytvořil postavu Viléma Voighta v divadelní hře Hejtman z Kopníku.

Ve filmu si svůj debut odbyl o něco později. Poprvé si zahrál až ve svých pětatřiceti letech coby automobilový závodník Volejník ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! (1973). Ale v následujících dvaceti letech si svou dosavadní filmovou absenci patřičně vynahradil v celé škále menších i větších rolí.

Ihned po „Jáchymovi“ následovaly další role. Například ve filmech Marečku, podejte mi pero! (1976), Jen ho nechte, ať se bojí (1977), Já to tedy beru, šéfe…! (1977), Což takhle dát si špenát? (1977), Lucie postrach ulice (1980)... Objevil se také v mnoha televizních inscenacích a seriálech, například v Nemocnici na kraji města (1977), v Cirkusu Humberto (1988), v Bylo nás pět (1994). V roce 2004 si také zahrál ve velice úspěšném seriálu TV Nova – Pojišťovna štěstí (2004).
 
Petr Nárožný ale není jen skvělým „komediantem“. Je vynikajícím charakterním hercem, zábavným a pohotovým moderátorem, charismatickým bavičem, který má v zásobě nepřeberné množství neuvěřitelných historek.

Žena-in přeje oslavenci ještě mnoho skvělých rolí, ale hlavně zdraví a pohodu v osobním životě!

Reklama