Zpěvák Petr Kolář právě vydal nové album nesoucí název A proč ne. O své novince se rozpovídal v následujícím rozhovoru, došlo však i na jiná témata. Vlasatý rocker prozradil, jaké se mu líbí ženy, jak tráví volný čas, co si myslí o drogách i jak se vyrovnává s nechtěnou pozorností bulváru.

O vaší nové desce tvrdíte, že se na ní vracíte k rockovým kořenům. Vy jste někdy rock opustil?
Myslím, že jsem ho nějak zásadně neopustil, nicméně desky, které jsem dělal předtím, byly možná zvukově uhlazenější, proto to tak působilo. Na nové desce jsem se vrátil k syrovému rockovému zvuku, který není schovaný za vylepšovače či čističe. Přemýšlel jsem nad tím, že udělám desku, která se víc blíží živému hraní, a díky studiu Hacienda a producentovi Milošovi Dodo Doležalovi se to podařilo.

Jak byste svoje album představil někomu, kdo nic netuší o existenci Petra Koláře?
Na CD je je 14 věcí, které jsme skládali v trojici s producentem Milošem Dodo Doležalem a s Michalem Burešem, se kterým jsem psal texty. Jde o 14 původních českých věcí, které jsou rockově laděné, ale ta deska je i tak pestrá. Pohybuju se v žánru, který mám rád, takže tam zazní jak rockové balady, tak odpichové věci, které se hodí na živé hraní. Desku jsem dělal s radostí a řekl bych, že ta pohoda z desky čiší i pro lidi, kteří neznají Petra Koláře. To byl záměr a doufám, že to tak bude. Deska není na první poslech, není plánovitá. Po druhém či třetím poslechu si tam člověk najde, co hledá, jak v textu, tak v hudbě.

Na albu máte i duet s Karlem Gottem. Přišel nápad na spolupráci z vaší nebo z jeho strany?
Duet se natáčel v létě, kdy už jsem měl na desku vše nahráno a vybíral jsem konkrétní skladby. V červenci zavolal Karel Gott, že chystá pět desek duetů a že by chtěl, aby tam byl z roku 2015 duet se mnou. Samozřejmě jsem byl mile překvapen, protože do té doby jsme natočený duet neměli, i když jsem byl několikrát hostem jeho koncertů. Karel ale většinou čerpá ze zahraničí, vezme nějakou věc, která se česky otextuje, čímž ho nechci hanit. Navrhl jsem mu, že by bylo hezký udělat původní český duet s českým textem. Tak jsme s Milošem připravili píseň Jenom láska zastaví čas, otextovali jsme to, jel jsem za Karlem mu to pustit. Karel byl mile překvapen a já jsem rád, že to takhle vzniklo, a že jsem Karla nezklamal v tom, že i tady je někdo schopnej něco složit. Mám z tý věci radost, byla to super spolupráce.

Máte svoji sólovou dráhu, Arakain, Precendens, muzikály… Co vám vyhovuje nejvíc?
Samozřejmě nejvíc si užívám hraní s kapelou a ježdění po koncertech. Tam jsem svým pánem a můžu si to kočírovat. V rámci divadla jsem jenom dělník, který splňuje představu režiséra. Samozřejmě jsem rád, že se mi to několikrát povedlo za těch 20 let (smích). Divadlo mě ale baví taky, je to zpestření. Dneska se běžně říká takový to „Nojo, kluci potřebujou zaplatit složenky“, ale tohle jsem já nikdy neřešil. Je pravda, že teď vzniká hodně muzikálů, ale spousta z nich je hodně dobrých, rozhodně neprodukujeme žádný brak.

Trpíte trémou?
Trému mívám, ale rozhodně ne takovou, že bych nevylezl na pódium, to bychom tady asi neseděli (smích). Trému jsem měl vždy, co dělám muziku, ale je to spíš takový pocit zodpovědnosti, aby všechno klaplo a lidi se bavili. S trémou nebojuju, dám si třeba malýho panáčka, ale ne proto, abych zahnal trému, protože tu mám pak stejně. Ale neběhám kolem sálu, ani netrávím poslední minuty před koncertem na záchodě.

Vypadá to, že máte stále co na práci. Zbývá vám vůbec nějaký volný čas?
Myslím, že když člověk chce, tak si čas na sebe vždycky najde. Pro mě je volno velmi důležité, jak kvůli relaxu, tak kvůli svým malým dětem, se kterými chci trávit čas, pohrát si, zablbnout. Také rekreačně sportuju, tenis, kolo, v zimě lyže. Když nemám ani to, ani to, tak jsem gaučovej typ. Pustím si hezký film a vypnu.

Vedete svoje děti k muzice?
Musím říct, že je k hudbě zásadně nevedu, nechávám to volně plynout. Mě k tomu také nikdo nevedl a ono to nějak přišlo. Napamatuju si, že by mí rodiče nebo děda s babičkou na něco hráli. Ale zpívaly se u nás koledy nebo lidovky. Svým dětem od malička samozřejmě muziku pouštím, ony vědí, že hraju, geny mají asi v sobě. Třináctiletý syn chodí na klávesy a teď začal hrát na kytaru a občas mi něco pouští. Ale on teď jede v těch kšiltech na stranu, hiphop a rap, tomu já úplně nerozumím. Ale mají to ve třídě, tak ho to baví. A mladší syn se mnou poslouchá moji muziku, to ho baví, ale zatím na nic nehraje. Nechávám to na nich.

Řada žen vás považuje za idol, jak se v takové roli cítíte?
Jsem zaskočen! Jsem strašně stydlivej typ, když by mi řekla nějaká žena, že jsem krásnej chlap, tak bych se asi na jednu stranu styděl, na druhou stranu by mi to samozřejmě lichotilo, protože znám řadu daleko hezčích kluků nejsem já. Ale je to příjemný, každý to rád slyší. Což platí i obráceně.

Jaký je váš trik, když chcete ženu zaujmout?
To jste mě zaskočila, já žádný trik nemám… Asi je to dobrý říct. Jak to teď tak sleduju, vidím, že lidi si strašně málo povídají. Všechno se řeší přes sociální sítě, telefony, smsky… Takže si myslím, že je dobrý říct to napřímo a buď se to setká, nebo nesetká.

asfsdv

A čím se nechá zaujmout Petr Kolář?
Vždycky se mi líbily ženy, které se o sebe trochu starají a nemají v hlavě úplně prázdno, protože jsem typ člověka, který si rád povídá úplně o všem. Takže lehce inteligentní by měla být, ale je mi jedno jestli je blondýna nebo brunetka. Líbí se mi, když trošku sportujou a je to znát na figuře.

Není to tak dlouho, co jste plnil přední stránky českého bulváru. Jak se s takovou nechtěnou popularitou vyrovnáváte?
Na jednu stranu je to fajn, když se jméno v bulváru objeví, je to reklama. Horší už je, když se objeví v souvislosti, kde je pravda ještě třikrát přikrášlená a pravdivá je jen z desetiny, což lidem, kteří to kupují a čtou, nevysvětlím, nicméně to vím. Ale je to vděčný téma, když někdo někde upadne nebo se zleje. V těchto věcech jednám spontánně a impulzivně, neschovávám se za to, že jsem velkej sportovec, kterej se jednou za pět let někde opije. Mám rád pivo, mám rád holky, baví mě ten život, vybral jsem si tu cestu, takže ho žiju a víceméně počítám s tím, že bulvár k tomu prostě patří. Na druhou stranu to není každý den a snažím se v rámci svého věku chovat slušně, ale někdy to prostě pustím, protože to ve mně prostě je. Jsem prostě takovej a přál bych si, aby mi to ještě chvilku vydrželo.

V jedné z nových písní máte v textu spojení „sex, rockandroll, bílej prach“. V souvislosti se záhadným pytlíčkem plným drog jste byl bulvárem taky propíraný. Myslíte si, že v dnešní době drogy k muzice patří?
Myslím si, že to vůbec není problém dnešní doby. Řekl bych, že je to součást tady toho světa. Beatles na drogách napsali spoustu krásných věcí, a protože je jim dneska 70 let, už se o tom nebojí mluvit. Někdo na tom ujede, někdo to zvládne. Pokud je člověk dospělý a rozhoduje si o svém životě, ať si zkusí, co chce.

Čtěte také:

Reklama