Kolář a Postlerová

Petr Kolář a Simona Postlerová, rocker a herečka. Sešel jsem se s každým zvlášť. S Petrem jsme popili pivko (tedy on pil pivko, já jen abstinentsky přihlížel) v televizním klubu Rohlík. Se Simonou jsme si sedli na kafíčko a čaj v divadelní kavárně jejího domovského divadla Na Vinohradech. Nakonec jsem se ale rozhodl udělat z nahrávek jen jeden společný rozhovor. Proč? Petra a Simonu totiž můžete vidět společně v pořadu Duety, který startuje na České televizi v hlavním večerním čase od 20.00 hodin již tuto sobotu.

Jméno: Petr Kolář
Datum narození: 20. června 1967
Znamení: Blíženci

Jméno: Simona Postlerová
Datum narození: 9. listopadu 1964
Znamení: Štír

Jak dlouho jste, Petře, přemýšlel, než jste se rozhodl, že se zúčastníte Duetů?
Přemýšlel jsem samozřejmě nějakou chvíli, ale je to typ pořadu, který jsem ještě nedělal. Zpívání mě baví a přišlo mi to jako dobrá zábava. Nejsem člověk, který by rád vysedával doma, těší mě, když je co dělat. Česká televize je výborné médium, takže bude i pěkná sledovanost. Duety jsou pro mě tedy spojením reklamy a zábavy - je to fajn.

Petr je báječný zpěvák, který mě svým projevem doslova nese,“ říká herečka Simona Postlerová, která je v pořadu Duety Petrovou pěveckou partnerkou. „Na nic nespěchá, je hrozně v klidu, když se něco nedaří, tak se to podaří prostě pozítří - to je hrozně osvobozující.“

Jak se vám se Simonou zpívá - je to těžká práce?
Simona je velmi šikovná, možná je to tím, že na herecké konzervatoři měli i zpěv... slyší a cítí hudbu. Shodli jsme se i na výběru písniček. Není to žádná dřina, oba nás zpívání baví a funguje to.

Není přísný, to slovo se k Petrovi vůbec nehodí,“ dodává Simona, „opakuje se mnou klidně dvacetkrát dokola to samé, poslouchá a piluje, ale přísný není. Intonujeme spolu dobře, spíš se trápím s různým timingem... anebo otvírání tónů. Vždycky mi připadalo komické, jak se zpěváci u zpívání kření, pusu otvírají jako blázen, ale všechno má své důvody - tohle v činohře není, postupně se to učím. Tón je pak takový prosvětlený.“

Přesto je pořad Duety postavený tak, že profesionální zpěvák provází osobnost a učí ji - podobně jako byl pořad Když hvězdy tančí. Stane se vám, jako profíkovi, že vás někdy Simona také něco pěveckého naučí?
Takhle to není, Simona není zpěvačka. Jako každý druhý nebo třetí si prostě občas ráda zazpívá. Stane se jí to samozřejmě i na divadle a je dobře, když herec umí zpívat. Zpěvu se tedy nevěnuje, její profesí je herectví.
Zpíval jsem v muzikálech se spoustou herců, kteří zpívali docela dobře, ale zpěváci nejsou. Takhle zpívá i moje máma a můj táta, ale živí se něčím docela jiným. Takže je to tak, že já předávám informace a diskutujeme, jak ty písničky budou vypadat, jaký jim dáme nádech. Simona je šikovná žákyně a jde jí to rychle, což je příjemné.

Duety

Jak probíhal výběr písniček - byl váš?
Výběr byl na mně. Je toho celkem osm žánrů. Snažil jsem se vybrat v každém písničky, které se mi líbí a sednou mi. Se Simonou jsme se absolutně shodli.

Výběr písniček je, jaký je,“ říká Simona. „Hlas mám, jaký mám - nikdy samozřejmě nebudu jako originál. Zpívám to po svém a svým hlasem, doufám, že k tomu takhle budou přistupovat i diváci.“

Jdou vám žánry, na které nejste zvyklý? Vy jste spíš rocker, jak vám jde třeba jazzík?
Je to pestré a jsou to žánry, které jsem nikdy nedělal. Je to pro mě velmi zajímavé a poučné, dozvěděl jsem se spoustu věcí.

Šla jsem do toho hned, protože mě zpívání prostě ba,“ vysvětluje Simona Postlerová, „navíc Petr je pro mě velká podpora. Beru to jako dobrodružství a zatím nejsem moc nervózní. Doufám, že mě třeba tréma nesejme - zpívá se to rovnou jako živý přenos do televize, ale ono to nějak dopadne. Neberu to moc jako soutěž, ale věřím, že postoupíme alespoň do druhé poloviny pořadu, to by bylo velmi, velmi fajn.“

Myslíte, že vás Duety někam pěvecky posunou a že se účast v nich projeví nějak na vaší tvorbě? Třeba že uděláte swingové album?
Myslím, že natolik mě tenhle pořad neovlivní. Vím, co chci dělat, a mám v hlavě jasno. Je to prostě něco nového a zajímavého, proto jsem do toho šel. Ale že bych se zbláznil a začal dělat country nebo dechovku, to asi ne.

Nečekal bych, že začnete dělat dechovku, i když by to mohla být docela dobrá recese. Pojďme dál, vy jste nedávno vydal nové troj-album: Petr Kolář akusticky v Karlíně. Přibližte nám ho trochu...
Je to dvouhodinový záznam akustického koncertu, který jsme měli v Karlínském divadle. Celé se to skládá ze dvou audio cédéček a jednoho dévédéčka. Jsou tam i různé bonusy, klipy a fotogalerie. Snažím se teď tohle dítě naučit chodit.
To turné bylo omezené, dělali jsme to v divadelních prostorách, kam se víc než pět stovek lidí nevešlo, i když zájem byl. Takže pro ty, kteří to nemohli vidět, jsme udělali právě tohle album...

Byla jsem Petrovi při křtu alba za kmotru,“ dodává Simona. „Je mi svým projevem sympatický, i když rockerka moc nejsem. Líbí se mi rockové balady, žádné vypalovačky - jsem spíš člověk ticha než hluku. Když jsem byla mladší, poslechla jsem si s chutí třeba Olympic, Pink Floydy, Katapulty. Mám ráda folk, country, písničkáře. Líbí se mi, když má hudba nějakou nadsázku. Miluji Plíhala, Nohavicu, ale i Chinasky, Martu Kubišovou, Simona & Garfunkela... a pustím si občas i vážnou hudbu.“

Kolář cdJsou tam nějaké novinky, nebo jsou to věci, které lidi znají?
Jsou to věci, které lidi znají, ale jsou tak aranžérsky předělané, že to spousta lidí nepoznala. Doprovází nás třeba smyčcový kvartet. Písničky dostaly úplně nový kabát a některé se nám líbí dokonce víc než v původní podobě. Je to určitě pestré a zajímavé.

Když se řekne ideál ženské krásy, co si představíte?
Nevím, jestli mám nějaký ideál, ale mám rád ženy, se kterými si mohu popovídat. První vjemy, jestli je žena upravená, jestli voní, to samozřejmě řeší každý chlap, říká se, že člověk nejdřív vidí a potom teprve slyší. Ale komunikace je důležitá - rád si povídám o všem. Pokud pro tohle nemá dívka nebo žena cit, tak mě moc nezaujme. Oceňuji tedy ženy, se kterými se dá mluvit.

Zmínil jste vůni, jakou vůni máte na ženách nejraději?
Ježišmarja, nevyznám se ve značkách, ale mám rád přírodní, spíš sladší vůně, protože se to k ženám hodí.

O hudebnících se říká, že jsou do větru, jak jste na tom vy?
Je možné, že jsem byl kdysi do větru, ale čím jsem starší, tím už do větru nejsem. Je to i proto, že mám rodinu a děti - tak jsem to chtěl. Mít zázemí, kam se mohu vracet. Takže rozhodně už do větru nejsem.

Co si myslíte o kultu umělohmotné krásy, o všech těch plastikách a liposukcích?
Není to v pořádku. Žena přijde do věku, kdy, může-li si to dovolit, tak je to fajn, když je jí třeba čtyřicet, pětačtyřicet... ale mladé holky to většinou nemají zapotřebí. Doba a reklamní masírka je bohužel taková, že do toho jdou, protože si myslí, že je to v pořádku. Řekl bych, že osmdesát procent z těch, které si to nechávají dělat, to vůbec nepotřebuje.

KolářAsociace na závěr: Auto?
Bezpečnost.

Barva?
Modrá.

Pokrm?
Thajský.

Nápoj?
Pivo.

Dovolená?
Exotická.

Co byste popřál našim čtenářkám?
Přeji čtenářkám magazínu Žena-in hodně štěstí, hodně pohody. A sázejte spíš na přirozenou krásu, která vás určitě obohatí.

Přeji čtenářkám zdraví a pohodu! A fanděte nám v Duetech - doufám, že se vám bude pořad líbit,“ dodává Simona Postlerová.

Fotografie: Archiv ČT a Lenka Hatašová

Kam dál?

Rubrika:Rozhovory

Fandíte v Duetech Petrovi a Simoně? Jakou Petrovu písničku máte nejraději? V jaké roli se vám Simona okamžitě vybaví?

Reklama