Proč protisměrnou autosedačku pořídit?

Existuje jediný, zato pádný důvod. Autosedačka umístěná proti směru jízdy je prokazatelně bezpečnější.

Jde o to, že malé děti mají nepoměrně velkou a těžkou hlavičku oproti zbytku těla. Zatímco u dospělého tvoří poměr velikosti hlavy k tělu pouhých 6 %, u tříletého dítěte je to 18 % a u ročního batolete dokonce 25 %. Když k tomu navíc přidáte fakt, že krční svaly malých dětí nejsou ještě plně vyvinuté, a jejich reflexy i schopnost reagovat jsou pomalejší, pak potřebují v dopravních prostředcích o to větší ochranu.

6437f455bfe06obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Testy při čelních srážkách ukazují, že tlak na záda a krk dítěte v případě havárie je pětkrát větší, pokud cestuje po směru jízdy, než když cestuje opačným způsobem,“ říká Jan Kristoffersen Brunes z HTS BeSafe, což je norský výrobce dětských autosedaček. Jeho slova potvrzují i výsledky nezávislé studie skutečných dopravních nehod provedené automobilkou Volvo a pojišťovací společností Folksam. Ukazují, že dítě (až do věku 4 let) má pětkrát větší naději přežít nebo se vyhnout vážným zraněním, jestliže sedí proti směru jízdu namísto po směru. Mezi dětmi sedícími proti směru jízdy ve věkové skupině 0 až 4 roky bylo pouze 8 % zraněno a potřebovalo lékařskou pomoc. Z dětí sedících po směru jízdy jich ve stejné věkové skupině lékařskou pomoc potřebovalo 40 %. Jak je to možné?

Pokud dítě sedí po směru jízdy, je jeho hlava při čelní srážce prudce vržena vpřed, což způsobí neúměrné namáhání krku a hlavy. Tělo dítěte sedícího po směru jízdy je vytlačeno ven ze sedačky, protože ale vnitřní popruhy autosedačky drží horní část těla dítěte připoutanou na místě, většina tlaku působí na krk dítěte a hlavička je vržena dopředu obrovskou silou. Navíc hrozí nebezpečí poranění nárazem do předních sedadel.

Je-li dítě usazeno zády ke směru jízdy, konstrukce autosedačky plní funkci ochranného štítu. Ten pohltí energii nárazu, kdy tělo dítěte pokračuje v pohybu ve směru jízdy auta, tedy v tomto případě do plochy autosedačky. Tlak se tím rozloží na celou oblast zad, krku a hlavy dítěte a na jeho krk působí výrazně menší zátěž. Bezpečnější je cestování proti směru jízdy i v případě zadního nárazu, kdy dítě sedí dál od bodu nárazu, takže i u aut s malým úložným prostorem vzniká delší deformační zóna.

Odborníci doporučují cestování v protisměrné autosedačce alespoň do čtyř let věku dítě. Norma ECE r129 i-size zatím ale výrobcům nařizuje přizpůsobení autosedaček povinnosti protisměrného cestování dětem jen do věku 15 měsíců.

Jaké jsou nevýhody protisměrných autosedaček?

Za bezpečnější cestování zaplatíte hned několika nevýhodami.

  • Vyšší pořizovací cena oproti levnějším kategoriím autosedaček po směru jízdy. A také menší výběr.
  • Složitější upevnění ve vozidle, což platí u protisměrných autosedaček, které jsou například vyvázány popruhy k předním sedačkám a navíc i zabezpečené opěrnou nohou.
  • Méně místa na nohy, zvláště pokud je dítě vyšší. Na druhou stranu dítěti nevisí nohy dolů, ale může si je libovolně pokrčit a opřít o opěradlo zadní sedačky.
  • Méně místa pro řidiče nebo spolujezdce na přední sedačce. Protisměrná autosedačka totiž vyžaduje více místa, a tudíž i mírné posunutí předního sedadla.
  • Ztížené nastupování. Pokud nemáte autosedačku otočnou, dítěti se bude hůře nasedat.
  • Zašpiněná sedadla. Nohy se o ně opírají, dítě po nich šlape i při nastupování.
  • Špatný výhled. Dítě nevidí, co se děje vepředu. A zrcadlo navíc bude v autě potřebovat i řidič, aby na dítě sedící k němu zády viděl.

To všechno ale za větší bezpečnost dětí v autě jistě stojí. Skvělým kompromisem navíc mohou být takzvané obousměrné autosedačky, které lze časem otočit po směru jízdy.

Zdroj informací: Jan Kristoffersen Brunes - HTS BeSafe, Volvo Direct - Děti v autě, Děti proti směru

Čtěte také: