Vypadali jako hromádka podsvinčat, umolousaná kvičící smečka, pletoucí se pod nohama. Teď už je všechno jinak. Pět sourozenců, co povaha, to originál. Vznikli omylem a pod vedením matky přírody a na přestupní stanici se ocitli u nás.

Klasická „vesnická story" o uprchlé feně a uprchlém psu, co se setkali za domy na louce a obvyklá laxnost lidí vedla k narození malých psíků zajímavého původu, o které bohužel nikdo nestál. Maminka je australský honácký pes (plemeno středního vzrůstu, pracovní, chytré) a tatínek je německý ovčák černé barvy. Nafasovali jsme je v deseti týdnech, neočkované, neodčervené, tak trochu umolousané, z ohrádky na dvoře. Důvod – špatná sociální situace majitelky (sama, mateřská, dvě malé děti…) Jedno ze štěňat si ten den na poslední chvíli někdo vzal, pět putovalo k nám.

Napřed to byla jen černá záplava s výrazně vyčnívajícím hnědým pejskem. První jsme ale začali poznávat nejmenší fenku. Přišla totiž s jizvami, strupy a několikacentimetrovou a hlubokou tržnou ránou ve slabině, nešitou, zastaralou, potřebující ošetřování. Už tehdy jí ostatní dávali čočku". Postupně jsme začali rozeznávat i ostatní, dalšího pejska a dvě fenky.

Sally

Sally (otloukánek) – nejmenší fenka, tak trochu otloukánka", přišla poraněná. Je mírnější povahy, i když se snaží a srdnatě se brání, když ji napadají, spory nevyhledává, jde ostatním z cesty. Před sourozenci hledá zastání u strýčka", dospělého psa, poslední dobou u něj i spí. Miluje lidskou společnost, trošku hýčkání, samozřejmě i hru a řádění, ale mohla by žít klidně v bytě jen jako mazel a společník, je hodná, ochotná vyhovět. Bude určitě menšího vzrůstu, po mamince.

Afra

Afra (pružinková) – nejukecanější, nejživější, nej… no zkrátka na pružině. Odložíte koště z ruky a ono samovolně mizí, kdo ho drží na druhém konci? Afra. Na nohavici visí klíště a nechce se pustit, kdo je to? Afra. Hodíte míček, kdo ho má první? Afra. Zavřete jakékoliv dveře mezi lidmi a smečkou, kdo nechá jídlo jídlem a už se do nich dobývá? Afra. Je živá, temperamentní, veselá, vhodná do rodiny k odrostlejším (školním) dětem. Potřebuje zaměstnat a Vás také zaměstná, byla by asi dobrá i pro agility či podobné vyžití, a pokud se jí budete dost věnovat, může žít i v bytě, zahrádku by také ocenila, ale určitě nebude chtít být jen sama venku a hlídat dvorek, bez toho, aby se jí lidé věnovali. Bude velikostí spíš po mamince, menší. Poznávací znamení je bílá špička ocásku.

Ronda

Ronda (velká) – Větší a rozumnější" fenka, mohla by být i hlídačem u domku se zahradou, přístup domů samozřejmě ocení. Také dokáže vytvářet lotroviny, ale přece jen na své sourozence nemá, je schopná se i zklidnit a dodržovat nějaký řád. Milá, příjemná, vstřícná, má ráda lidi i děti, ale bude z ní zřejmě dobrý hlídač, a asi by zvládla i služební výcvik. Její páníček si bude muset zvyknout na špatný odhad věku ze strany okolí, Ronda má totiž jako dědictví po australáčkovi" typicky melírovaný šedý" kroužek okolo nosu.

Ringo

Ringo (smíšek) – pejsek veselý, temperamentní, mazlivý a hravý, učenlivý. Takový univerzál. Mohl by do bytu (pozor – věnovat se, zaměstnat) nebo do domku se zahradou (pozor – taktéž věnovat se, zaměstnat :)). Bude trošku větší, spíš po tatínkovi ovčákovi. Je zvědavý, všude strčí nenechavou čumu, má rád děti, a těm trošku větším by byl dobrým partnerem při hře. Není příliš dominantní, umí se chovat v teamu". Poznávací znamení – bílý flíček na zádech.

Fram

Fram (šéf) – světle hnědý pejsek, černý nos, tmavší ocas. Největší ze smečky. Šéf, vůdce, strážce. Hlídá a střeží ostatní, když oni leží uvnitř, on hlídá vchod, malou hlavičku zvednutou a větří do tmy. Ví hned, kde se co šustlo. Bude z něj dominantní, sebejistý pejsek (i když podřídit se velkému psovi samozřejmě umí a také musí, pokud své lumpačiny vůči strejdovi" přežene), samostatný, dobrý hlídač. Mohl by žít na statku, usedlosti, v domku se zahradou, je rád venku. Je velmi chytrý a učenlivý, a pokud se mu bude někdo věnovat, může z něj být velmi schopný pracovní pes, ke zvířatům či do služby. Zvládl by asi i byt, co by mu opravdu vadilo je být uzavřen v kotci, sám a bez práce či zábavy. Má rád lidi a děti a kdo ho získá, neprohloupí :-).

Pro ty, komu název plemene nic neříká:
Australský honácký pes
velmi živý, odvážný, ostražitý, inteligentní, vytrvalý, samostatný, věrný, pracovitý, vyšlechtěn k práci s dobytkem, při křížení byl použit dingo.
Střední velikosti : 43–48/51 cm, 16–25 kg. Silný pes s krátkou srstí, odolný.

Po příjezdu psíci radostně objevili, že svět není jen dvorek, a začali okupovat zahradu a vůbec vše okolo a lítat jako čerti. Kupodivu nic moc nekoušou a neničí, obvykle se drží polínek, klacků a svých hraček. Radostně se zabydlují pod auty, čímž návštěvám komplikují život. Překvapením pro ně byl kůň i psí strejdové. Teď už ví, že motat se koni pod nohy je hloupý nápad a k velkým psům musí dodržet trošku zdvořilostních pravidel. Vztah ke kočkám mají ambivalentní, kolísají mezi kamarádem" a lovnou zvěří". Ládují se jako o život, zakulatili se, zčernali, srst se jim leskne, zvládli odčervení i očkování. Baští granule, konzervy i maso. Tvoří smečku a jako smečka se umí semknout a lovit nebo řádit. Jen Sally stále trápí a otloukají", bez dozoru ji ani nenecháváme s ostatními. Užívají si bezstarostně, ale rostou jako dříví v lese a tahle stanice je pro ně (ač třeba Frama bych měla moc ráda nastálo) jen přestupní. A tak máte-li přátele, kterým chybí nějaká ta hlava saně, neváhejte a vyličte jim naše psíky v živých barvách.

Pokud byste měli o některé z dráčat" zájem, ozvěte se do OS podbrdska (Praha - Beroun).

Reklama