shutterstock-316631552.jpgZdroj fotografie: Shutterstock

Maria Beatrice Giovanardi, která celou akci vymyslela, říká: „Už jste někdy slyšely definice slova žena? Fena, koště, kousek, klisna, zavazadlo, děvče, křehotinka, ptáček – to jsou slova, která nabídne Oxford’s English Dictionary po zadání tohoto slova. Tento sexistický přístup musíme změnit.“ Petice si klade tři cíle. Za prvé odstranit sexistická slova, která jsou diskriminační, za druhé doplnit jiná, vhodnější slova, poplatnější dnešní době, a za třetí zahrnout zástupce menšin, například transgendery.

Vedoucí strategie lexikálního obsahu Katherine Connor Martin řekla pro The Guardian, že editoři opravdu zvažují, zda je potřeba definici ženy v závislosti na změnách anglického jazyka v průběhu času upravit. „Pokud existuje důkaz o tom, že je urážlivé nebo hanlivé slovo v angličtině široce používáno, nebude vyloučeno ze slovníku pouze z důvodu, že je urážlivé nebo hanlivé,“ uvedla Katherine Connor Martin.

Proto, aby slova mohla být ze slovníku vyloučena a případně nahrazena, musí dojít nejprve ke změně ve společnosti. Pokud se bude většinově označovat žena klisnou, není důvod, aby slova ze slovníku zmizela.

Reklama