Peter Yarrow, zakladatel skupiny Peter, Paul and Mary a jedna z klíčových postav Woodstocku nebo Newport Festivalu, včera vystoupil na pražském Žofíně spolu se skupinou Čechomor. Vedle Johna Lennona, Boba Dylana a Joan Baezové patřila jeho skupina Peter, Paul and Mary k největším bojovníkům za lidská práva a proti válce ve Vietnamu. Když vedli pochod na Washington v roce 1969, přidalo se k nim přes půl milionu lidí.

Peter Yarrow přijal pozvání filmového režiséra Michaela Havase, aby se zúčastnil Fora 2000 a aby spolu s Čechomorem věnoval jeden koncert letošní oslavě 60. výročí univerzální deklarace lidských práv. Tím se Forum 2000 stalo součásí největší letošní hudební akce na světě a přidalo se k projektu Small Places Tour, který vymyslel zpěvák a hudebník Peter Gabriel.

V neděli zkoušel Peter Yarrow pouze 20 minut s leadery Čechomoru, Josefem Černým a Karlem Holasem. Když ale včera na Žofíně společně zahráli skladby I don't want your millions mister, Hey buddy can you lend me a dime nebo Blowing in the wind, působilo to, jako kdyby spolu hráli celý život.

Peter Yarrow přijel do Prahy i proto, aby propagoval svůj osvětový projekt Operation Respect, inspirovaný písničkou Don't laugh at me (Neposmívej se mi), který bojuje proti šikaně dětí ve školách. Václavu Havlovi Peter Yarrow stihl předat i svou knihu pro děti s názvem Puff the Magic.

Program Operation Respect se používá v 22 000 školách v USA a propaguje vzdělání dětí pomocí hudby a zpěvu. Používá se také například v Jihoafrické republice, Hongkongu, Chorvatsku či v Izraeli. Nemůžete vychovávat dětí pouze rozumem. Do vzdělávacího procesu musíte zapojit emoce a hudbu. Zpěv působí terapeuticky a pomáhá překonávat předsudky," řekl Korzu Peter Yarrow.
Reklama