Patří autorská práva k fotografii majiteli fotoaparátu, nebo opici, která si prostřednictvím něho pořídila selfie? Rozhodnout má kalifornský soud, před který případ dohnali ochránci práv zvířat.

makak

Zdroj foto: PETA.org

Americká organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA) hájí práva makaka jménem Naruto. Ten v rezervaci Tangkoko na indonéském ostrově Sulawesi zvěčnil sám sebe pomocí nalezeného fotoaparátu. Jeho majiteli Davidu J. Slaterovi se však série snímků, které zvíře pořídilo, natolik zalíbila, že ji použil ve své publikaci o zvířatech. To popudilo ochránce. Bojují za to, aby výnos z autorských práv putoval skutečnému tvůrci, respektive na záchranu jeho ohroženého druhu.

„Americký autorský zákon nezakazuje zvířeti vlastnit autorská práva. Takže jakmile Naruto fotografii pořídil, má k ní autorské právo, stejně jako by měl i člověk,“ zní z PETA.

Naruto patří do komunity kriticky ohrožených makaků chocholatých. Na ostrově Sulawesi jich žije na 6 000, ale podle zoologů jejich počet za posledních 25 let poklesl o 90 procent. Na vině je likvidace deštného pralesa.

Reklama