60c1e23c24e0aobrazek.png
Foto: Shutterstock

1) Nevyjasníte si pozice

Pes by měl skákat tak, jak pískáte vy. Ne naopak. Pokud ve „smečce“ nebudete jasným vůdcem, nemůžete čekat, že vás zvíře poslechne jakožto podřízený. Hierarchie je mezi těmito chlupáči přirozená a očekávají i od svého pána jasné stanovení pozice. Neznamená to ale, že si vůdčí postavení vydobudete křičením a bitím. To je nejlepší cesta do pekla. Musí z vás být cítit klid, rozhodnost a sebevědomí. Jen tak pes na slovo poslechne, protože vám věří a respektuje vás.

2) Matete psa svými povely

Přivolání, odložení a další povely by měly mít pevně dané signály a slova. Pokud používáte jednou „sedni“, podruhé „posaď se“ a potřetí pro změnu „hačí“, děláte chybu. Pro vás je to sice významově stále to samé, ale pes bude vedle jak ta jedle. Jeden požadavek = jeden neměnný povel.

3) Nejste důslední

Když už povel vyslovíte, dbejte, aby ho pes dokončil vždy přesně tak, jak má. Nemá to fungovat tak, že se z vás přísný drezér stává jen ve chvíli, kdy máte zrovna náladu, nebo vás domácí mazlíček rozzlobí. Jestliže za pár hodin změknete jako žužu a na svých povelech netrváte, pokud je zvíře ignoruje, výchova selhává. U psů je to jako u dětí. Důslednost je velmi důležitá a nese své ovoce v podobě dobře vychovaných jedinců. Zvíře zná své hranice a časem se nebude snažit překračovat je.

4) Povel opakujete stále dokola

Fungovat to má tak, že pes zareaguje na první dobrou. Proto povel neopakujte stále dokola. Jestliže pes nereaguje, je třeba zahnout jinak. Posadit ho za pomoci mírného zatlačení rukou, přivolat pomocí jemného zatáhnutí za dlouhou šňůru. Ostatně, na té by měl být při výcviku připoután vždy, abyste nad ním neztratila fyzickou kontrolu. Usnadní vám to práci. Chybou je totiž i nahánění neposlušného zvířete po okolí.

5) Přeháníte to s tréninkem

Všeho moc škodí. Psa trénujte pravidelně a intenzivně, ale ne příliš dlouhou dobu. Udrží pozornost jen po omezený čas. Cvičení má být zábava, ne otrava. Pro vás pro oba. Stejně tak by měl být veden formou pozitivní motivace. To ale nejsou jen pamlsky! Odměnou je i vaše pozornost, hlazení, hra. Problémem může být i trénink na stále témže místě. Pes si zafixuje, že povely platí jen na „hřišti“ a jinde pak má s posloucháním problém. Svého mazlíčka necvičte ani ve chvíli, kdy ho něco velmi rozptyluje a on vám nevěnuje plnou pozornost.

Zdroj informací: Příručka pro výchovu psů, Wikipedie, kynologické zkušenosti autorky

Čtěte také:

Reklama