orch.jpg
Foto: Shutterstock

1) Nenechte ji podchladit

Jakožto tropická rostlina potřebuje teplo. Přes den by měla mít alespoň 20 °C, ale ideálně o pět stupňů více. V noci naopak snese i o pár stupňů méně. Ale pozor! Pokud ji postavíte na parapet okna, skrz které protahuje studený vzduch, bude trpět.

2) Dopřejte jí světlo

Patří k rostlinám, které vám rozhodně nebudou prosperovat v šeru. Světlo potřebuje k životu stejně jako teplo. To ale neznamená, že ji máte vystavit na přímé, spalující slunce. Značka ideál je parapet okna směřujícího na jihovýchod nebo na jihozápad. Kdo světlo nemá, může si vypomoci speciálním umělým osvětlením.

  • Světlo potřebují i kořeny uvězněné v květináči. Proto volte průhledný.

3) Bez vody se neobejde, ale…

Ve vytápěném bytě chybí orchidejím jedna důležitá věc, a to vzdušná vlhkost. Bez pravidelných dodávek vláhy nemohou prosperovat. Bylo by ale chybou myslet si, že jim ji nahradíte neustále plnou miskou vody. Kořeny by začaly uhnívat. Raději kořeny rostliny dvakrát do týdne ponořte na deset minut do vody a pak ji nechte okapat. Voda by ale neměla natéct do středové růžice. Rosit ji můžete každý den.

  • Orchidej potřebuje měkkou vodu, ideálně dešťovou. Pokud ji pěstitelé nemají k dispozici, používají také vodu destilovanou nepatrně obohacenou kapkou hnojiva.
  • Poblíž orchideje můžete postavit odpařovač nebo misku s vodou. Prosperovat bude také na parapetu (pokud je na správnou světovou stranu) v kuchyni, kde je vyšší vlhkost z vaření a pečení.

4) Hnojivo s mírou

Jen s vodou si orchidej sice vystačí, ale nemůžete od ní očekávat takovou záplavu květů. Abyste nemusela experimentovat s univerzálními hnojivy pro pokojové rostliny (pozor na vápník), pořiďte hnojivo speciálně na orchideje. A dodržujte dávkování. Jeho přemírou rostlině spíše uškodíte.

  • Hnojivo aplikujte k rostlině ve chvíli, kdy má vlhký substrát, je to šetrnější. Stačí jednou za dva týdny.

5) Nepřipravte se o další květy

Jakmile orchidej Phalaenopsis odkvete, nespěchejte s odstřižením prázdného, ale stále zeleného výhonku. S velkou pravděpodobností vykvete podruhé. Pěstitelé někdy doporučují odstřihnout konec stvolu (za třetím nebo čtvrtým očkem), abyste podpořili růst bočního výhonu.  

Zdroj informací: Gardener’s Supply Company, Pěstík 

Čtěte také: