Každý víme o svých slabostech, které nám berou energii a kazí den. Kolik z následujících pěti prohřešků proti spokojenosti je i vaším případem? Život je příliš krátký na to, abychom…

1) …neuměli říkat NE

ženaKolikrát už jste odkývali něco, čeho jste v příštích minutách litovali? Neschopnost říkat druhým „ne“, i když to tak ve skutečnosti cítíte, vás okrádá nejen o čas strávený slíbenou činností, ale hlavně o pozitivní myšlenky. Jen si vzpomeňte, jak často si pak vyčítáte, že jste naléhání nakonec podlehli? Pokud to, co je vám proti mysli, odmítnete, a zaplašíte všechny výčitky, dojdete kýžené úlevy.

2) …nedokázali odpočívat

Každý má právo na odpočinek! Lehnout si uprostřed dne a dát si „dvacet“ by nemělo být tabu ani pro vás. Jenže umět odpočívat, to je pro někoho kumšt. Pokud si slastné nicnedělání po celou dobu vyčítáte a řešíte, co všechno jste mohli namísto toho stihnout, děláte chybu. Pak je to skutečně ztracený čas. Naučte se zkrotit své myšlenky a vypnout, pak budete výkonnější a spokojenější.

3) …si vylévali zlost na nejbližších

ženaNamíchl vás šéf, vytočila prodavačka, rýpla si do vás kolegyně. Kdo za to všechno slízne váš hněv? Většinou ti nejbližší, po návratu domů. Je to smutné, ale je to tak. Zatímco ty výše jmenované si do patřičných míst poslat nedovolíme, doma vybuchneme jako sopka raz dva. A to i kvůli naprosté maličkosti. Je fajn, že svého chování následně litujete, ale co nad ním přemýšlet ještě předtím, než mu dáte volný průchod? Je přeci škoda přenášet negativní emoce na ty, které milujete ze všech nejvíce.

4) …nežili dneškem

Stále se užíráme tím, co bylo včera, a myslíme na to, co přinese zítřek. Co takhle konečně začít žít dneškem? Nikdo totiž netuší, co přinesou následující hodiny, natož dny a roky. Nechceme malovat čerta na zeď, ale nikdy nemáme jistotu, že tu my i naši nejbližší budeme také zítra. Proto vyznávejte lásku, plňte si své sny a na následující dny odkládejte jen to, čeho nebudete litovat, že nestihnete. „Žij každý den svého života, jako by byl první a jako by byl poslední,“ řekl Nietzsche. A pravdu měl i Mark Twain: „Dejte každému dni příležitost, aby se mohl stát tím nejkrásnějším dnem ve vašem životě.“.

5) …viděli věci jen ze špatné stránky

ženaKaždá mince má dvě strany. Pokud je ta jedna méně přívětivá, ba dokonce zlá a ponurá, je na čase otočit ji na tu druhou. Všechno zlé je totiž pro něco dobré. Vyhodili vás z práce? Je nejspíš na čase najít si jinou. Takovou, kvůli které budete rádi ráno vstávat z postele. Opustil vás manžel? Kolikrát jste zasněně vzdychala u romantického filmu, že už nikdy nezažijete ono počáteční vzrušení z čerstvého zamilování! Někdy je to těžké, ale pokud budete myslet pozitivně, a ve všem špatném dokážete najít i alespoň krapet toho dobrého, život bude najednou mnohem krásnější. A to nejen vůči své osobě. Uvidíte, že pochvala toho dobrého na druhých vás zahřeje stejně, jako je samotné.

Reklama