Faktorů, které se podílejí na stárnutí plet, je celá řada. Některé z nich ale můžete ovlivnit. Podívejte se na pět nejsilnějších příčin stárnutí, kterým je možné se alespoň zčásti bránit.

skin

Jaké faktory působí na stárnutí pleti? Můžeme je rozdělit do dvou skupin – vnitřní a vnější. K těm vnitřním patří například typ pleti, hormonální změny (klimakterium, puberta), případně onemocnění jako lupénka. Tyto vlivy příliš nezmírníte. Pojďme se tedy podívat na ty další, které můžete ovlivnit i vy.

Volné radikály

Sloučeniny kyslíku vznikající přímo v našem těle jako „odpadní látky“ buněk. Tyto volné radikály mohou poškozovat buňky a způsobují jejich stárnutí. Do těla se dostávají prostřednictvím klasických a dobře známých škodlivin: UV záření (nepřímo tak působí i ubývání ozonu), léků, alkoholu, cigaret i některých potravin. Snažte se jim vyhnout.

Opalování

V souvislosti se stárnutím pleti je často zmiňováno oblíbené opalování. Nezáleží, zda se sluníte v solárku nebo na pláži. Podle závěrů lékařů ultrafialové paprsky ničí DNA kožních buněk, čímž urychlují předčasné stárnutí pokožky a zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže. Nevystavujte se příliš UV záření.

Prostředí

Také vlhkost a teplota vzduchu mají na stárnutí pleti vliv. Velký mráz nebo naopak vysoké teploty pleť vysušují. Teplo i časté sprchování příliš teplou vodou může způsobit olupování pleti, neboť se tím narušuje schopnost hydratace. Naopak v mrazu se tělo schrání tím, že se cévy zužují a to ovlivňuje činnost mazových žláz. Snažte se v zimě chránit pleť například šátkem, ochrannými krémy a podobně. V létě se horku neubráníte, ale zkuste se mu vystavovat co nejméně. Klimatizované kanceláře jsou přece fajn.

Agresivní čisticí prostředky a kosmetika

Ohrožena je pleť osob, které denně přicházejí do styku se škodlivými agresivními látkami, například silné čisticí prostředky, kyseliny, ředidla nebo některé kosmetické přípravky. Tyto látky mohou poškodit rohovou vrstvu pokožky a v důsledku toho dojde k vysušování kůže. Na poškozené a suché kůži se dříve objevují známky stárnutí. Používejte ochranné pomůcky a kvalitní kosmetiku.

Péče

Tohle je snad nejdůležitější věc ze všech a můžete ji ponejvíce ovlivnit. Pokud se o pleť příliš nestaráte, možná nepoznáte rozdíl, dokud jste mladá. S přibývajícím věkem to ale přijde. Bohužel mnoho žen své pleti nedopřává ani základní péči. „Velká většina žen o sebe nepečuje tak, jak by měla, a často se stává, že přijde zákaznice, která žádnou kosmetiku nepoužívá a základní věci v péči o pleť jsou novinky,“ potvrzuje vizážistka Vendula Vítková

Elixír mládí pro vás nemáme, ale stárnutí můžete přibrzdit alespoň tím, že se vyhnete rizikovým faktorům a budete o sebe dbát.