5b361ce361f3aobrazek.jpg
1) Po porodu zůstaňte spolu

Pokud to bude alespoň trochu možné, nenechte se těsně po porodu připravit o bonding, možný je i po císařském řezu. Jestliže patříte mezi ty maminky, které studují veškeré informace o porodu, nejspíš tento pojem dobře znáte. Pokud se naopak chcete nechat na porodním sále překvapit, takže dopředu nic nezjišťujete, doporučujeme nastudovat si alespoň tuto část.

Bonding v překladu znamená proces sepětí, připoutání, kdy se utváří vztah mezi maminkou a miminkem. Tělo je v té chvíli doslova zaplaveno hormony, které pomáhají utvářet zamilovanost. Tento proces navíc podporuje imunologickou a fyziologickou adaptaci dítěte na vnější svět a matčinu laktaci. Provádí se tak, že porodník položí miminko bezprostředně po porodu na vaše nahé bříško a nechá v klidu dotepat pupečník. Má to celou řadu výhod. Více si můžete přečíst například zde:

2) Kojení není až taková samozřejmost

Představujete si, že jednoduše přiložíte miminko k prsu, ono pohotově chytí vaši bradavku a začne sát? Ne vždycky je to tak snadné a stále ještě existují porodnice, kde vám zdravotnický personál neporadí. Třeba proto, že na to zkrátka nemá čas. Spoustě maminek tak trvá řadu dní, než se ke správnému kojení propracují, pokud vůbec. Někdy navíc zvolí špatnou techniku, takže přichází rozčarování v podobě poraněných bradavek, zánětů prsů nebo nespokojeného miminka. Některé ženy navíc nad kojením zlomí hůl zbytečně, v domnění, že jim to zkrátka nejde, což je obrovská škoda.

Abyste tomu předešly, prostudujte si třeba následující manuál Laktační ligy, v němž najdete užitečné informace a rady:

3) Neporovnávejte a nespěchejte

Bude krásné sledovat všechny ty obrovské pokroky, které vaše miminko udělá ze dne na den. Nenechte se ale strhnout k jeho porovnávání s dětmi vašich kamarádek a známých. A co hůř, k jejich dohánění. Nikde není psáno, že se každé dítě musí vyvíjet přesně podle tabulek. Nespěchejte, dopřejte mu čas, ať ke každému vývojovému milníku dospěje samo. Nikdy své děti předčasně neposazujte nebo nenuťte stát či chodit dříve, než na to přijdou samy. Lékaři varují před neblahými důsledky tohoto počínání. Simonina Anička už dávno leze po čtyřech, zatímco váš stejně starý Petřík se sotva otočí ze zad na bříško? Buďte ráda, že můžete být zatím relativně v klidu. Běhání za ním si totiž už brzy užijte dosyta…

4) Dejte na své pocity

Jakmile se vám začne rýsovat bříško, pravděpodobně se na vás rady ohledně mateřství začnou sypat ze všech stran. Za všechny pěkně poděkujte, ale pořádně je selektujte. Některé mohou být skutečně k nezaplacení, ale spousta z nich bude mířit úplně vedle. Ne snad ze zlého úmyslu, ale z důvodu pokroku a nových poznatků vědy. Nebo třeba prostě proto, že vy to máte nastavené úplně jinak. Dejte raději na odborníky a svou intuici, ta vás většinou nezklame.

5) Nelitujte jediné minuty

Pokud nebudete mít zrovna štěstí na klidného a spořádaně spinkajícího andílka, zřejmě se při péči o vašeho vytouženého potomka pěkně zapotíte. Kruhy pod očima a únava vás zkrátka nemine. Až budete zase vzteky bez sebe, protože ho uspáváte už dvě hodiny, chováte, aby neplakal, protože jen to funguje, nebo že je zase celá kuchyň zapatlaná od příkrmu, jelikož se neumí sám najíst, zastavte se a nadechněte. Jak dlouho to bude ještě trvat? A kolikrát pak budete se slzou v oku na tohle období, kdy vás ještě potřeboval, vzpomínat? Užívejte si ho, dokud můžete, a to se vším, co s sebou přináší!