Jaký je rozdíl mezi neštovicemi a pásovým oparem a co mají naopak společného? Hrozí neštovice jen dětem a můžeme se před pásovým oparem nějak chránit?

neštovice

1. Neštovice jen jedenkrát za život

Pro neštovice jsou typické drobné puchýřky, které se šíří z hlavy na trup a končetiny. Většinou tolik svědí, že si každý pamatuje, že neštovice měl. Někteří lidé ale mohou neštovice prodělat a nevědět o tom, protože občas nemoc probíhá úplně bez příznaků. Nicméně každý, kdo neštovice prodělá, ať už o tom ví či ne, má proti viru protilátky a je před touto chorobou až do konce života chráněn.

2. Těžší průběh u dospělých

Neštovicemi nejčastěji trpí děti do deseti let. Nakazit se ale může každý, kdo je nikdy neměl. Takže i dospělí. Průběh neštovic je pak typicky těžší. Zahrnuje ztrátu chuti k jídlu, horečku, bolest hlavy, únavu a vyrážky. Dospělým také hrozí více komplikací.

3. Rozdíl mezi neštovicemi a pásovým oparem

Pásový opar je bolestivá vyrážka, která je způsobená stejným virem jako plané neštovice. Na rozdíl od neštovic se ale vyskytuje na jednom místě, například tvoří pruh na jedné straně hrudníku.

Jakmile se člověk jednou nakazí virem neštovic, už nikdy se ho nezbaví. Virus zůstává spící v nervové tkáni a po letech se může probudit. Studie tvrdí, že během života pásový opar postihne až 1/3 lidí. Nejčastější je u lidí starších 50 let.

4. Neštovice jsou velmi nakažlivé, pásový opar už méně

Inkubační doba neštovic, tedy doba od nákazy do vypuknutí nemoci, je dva až tři týdny. Děti s neštovicemi jsou nakažlivé již pár dní před tím, než se objeví vyrážka a zůstávají nakažlivé, dokud se všechny puchýřky nezmění ve strupy. Lidé s pásovým oparem jsou také nakažliví, ale méně.

Nakazit se může jen někdo, kdo neštovice ještě nikdy neměl. Ať už se nakazí od pacienta s jakoukoliv formou nemoci, potkává se s virem poprvé, a tudíž dostane neštovice.

5. Očkování – ochrana před nemocí a komplikacemi

Proti neštovicím je možné nechat se očkovat. Toto očkování se doporučuje především dospělým, kteří neštovice nikdy neměli.

Existuje také vakcína proti pásovému oparu. Je určená pro lidi starší 50 let. Očkování sníží riziko, že nemoc dostanete, a v případě, že i přesto onemocníte, ochrání vás před komplikacemi. Nejčastější komplikací pásového oparu je chronická bolest, která může trvat měsíce až roky.

Zdroj: www.ulekare.cz

Reklama