O tchyních toho bylo napsáno již dost. Přesto mě toto téma lákalo, možná i proto, že se v něm zrcadlí jistá osudovost.  Většina z nás totiž dříve či později postoupí z role snachy do vyššího levelu. Ano, budou z nás možná také nesnesitelné tchyně. A to i přesto – či dokonce navzdory tomu, že jsme své tchyni kolikrát nemohly přijít na jméno.

Jak to tedy je? Budeme lepší? Nebo si poneseme ten svůj kříž a budou o nás vznikat hrůzostrašné historky? Těžko říct. Ale pokud si dnes uvědomíme, co nás na tchyních štve, možná si jednou vzpomeneme a překročíme svůj „osudový“ stín…

tchýně

  • A ještě jedna poznámka. Když jsem začala sbírat témata, tedy příběhy, pro dnešní článek, překvapilo mě, kolik mých přítelkyň svou tchyni chválí. A tak slibuji, že příště to bude článek s názvem Jak vypadá nejlepší tchyně.

No a nyní už k tomu, co jsme s těmi zbývajícími oslovenými dušemi daly dohromady

Dramatická umělkyně

Co si prožívá Jitka (37 let)

U tchyně naštěstí nebydlíme. Ale i občasné návštěvy stačí na to, aby mě to vykolejilo z jinak celkem ustálené životní rovnováhy. Jak říkám svým kamarádkám: za střízliva to nedám. Rozumím tomu, že návštěva synovy rodiny je pro mou tchyni velkým dnem. Uvidí svého miláčka a milovaná vnoučata. Kdo by se netěšil? Ale na druhou stranu dnes už vím, že nejvíce ji uspokojuje její vlastní divadelní výstup.

  • Ona je hvězdou celého dne a po té, co vnoučata posadí k televizi a nás ke stolu, začne její one woman show.

Vždy perfektně nalíčená a ustrojená hlasitě vypráví, co je nového ve světě, rozumějte v bulvárních časopisech. Historky padlých celebrit líčí tak zaujatě, že máte pocit, že se snad s tou slavnou ubožačkou smýkanou bulvárem zná osobně a rozebírají spolu své peripetie na toaletách. Nevadí... Máme čas.

  • Po několika hodinách, když už do posledního detailu víme, s kým momentálně spí všichni ti herci, zpěváci a sportovci, musíme v tichosti vyslechnout několik jejích nových básní.

Tchyně totiž v sobě objevila s odchodem do důchodu tvůrčího ducha a nemůže nás připravit o nejnovější kousky ze svého tlustého sborníku. A tak sedíme, popíjíme čaj a posloucháme „za trochu lásky šla bych světa kraj“. A mně po těch ranních frťanech a udržování hladinky zásluhou tchána už ani nevadí, že mám mlhavý pocit, že něco podobného už někdo někdy napsal...

Pletichářka

Co si prožívá Dita (30 let):

Po svatbě jsme se přestěhovali k manželovým rodičům. Mně se moc nechtělo, představa společné kuchyně mi byla vyloženě nepříjemná, ale řekli jsme si, že na pár let to vydržíme a mezitím si snad našetříme nějaké peníze na vlastní bydlení. Myslím, že jsem se hodně snažila, abychom rodičům nekomplikovali jejich chod domácnosti. Dokonce se zdálo, že maminka mého muže si mě docela oblíbila a často si spíš postěžovala na syna, že jako „mezi náma holkama“. Uvolnila jsem se a zdálo se, že je vše v pohodě. Ale chyba lávky.

  • Až později jsem se dozvěděla, že se se mnou přes den kamarádí, ale po večerech vykládá potají mému synovi, že bych měla udělat tamto a támhleto lépe.

Chvíli mi trvalo, než jsem se v tom jejím pletichaření zorientovala. Příčinu jsem neobjevila nikdy, ale řeknu vám, nadělalo to pěkně zlé krve. A úplně zbytečně. Vrcholem bylo, když mě v těhotenství nabádala, ať nejezdím autobusem, ať si řeknu přece Petrovi (její syn a můj manžel), že mě může ráno do města hodit autem a večer jakbysmet. Jemu pak syčela do ucha, že jsem sice těhotná, ale to neznamená, že on - chudák mě musí vozit všude autem a čekat na mě, až mi skončí práce. Nyní už bydlíme sami, ale přesto mě lehce zamrazí, když máme jít na návštěvu. Jsem už asi paranoidní, ale pořád si říkám, co asi zase manželovi vykládá za mými zády...

Zpravodajská služba

Co si prožívá Majka (24 let)

Bydlíme na vesnici, a jelikož jsem si vzala kluka od sousedů, tchyně mi kouká doslova do oken. A nejen to. Někdy ji podezírám, že si snad k mému vchodu umístila skrytou kameru, protože je perfektně informována, kdo k nám v manželově nepřítomnosti přišel, jak dlouho tu byl a o čem jsme mluvili...

Ne, to samozřejmě asi neví, ale nedivila bych se, kdyby pak dotyčné odchytávala na cestě k autobusu a mámila z nich informace, co se u nás dělo. Samozřejmě má také naprostý přehled, v kolik jsem někam šla, co jsem měla na sobě, kdy jsem se vrátila atd.

  • Asi nemusím říkat, že to manželovi ihned telefonuje, aby měl přehled. Nebo já nevím proč...

Zajímavé je, že když mu volám já, tak nikdy nemá čas, ale večer přichází a ví o mém dni už vše. A nepotřebuje vědět více.... Chápu, že se celý den tchyně asi doma nudí a že si potvrzuje svou užitečnost tím, že manžela informuje o každičké minutě mého života, ale někdy mám chuť udělat naschvál něco hodně absurdního, aby mému partnerovi došlo, že tohle je moc a že nemusím být pod neustálou kontrolou.

Výchovná poradkyně a tajný vykrmovač

Co si prožívá Šárka (33 let)

Ohledně dětí neustále slýchám, že ona zvládla svoje děti vychovat dobře, takže na víkend zvládne bez problémů i ty moje. Bohužel její představa klasické výchovy je ŽÁDNÁ autosedačka, nože v prvním šuplíku, léky na stole.

  • A když něco řeknu? Však to tak dělala, i když byl můj manžel ještě dítě, nemám z toho dělat prý takovou vědu....

A samozřejmě pokaždé přibalí i řadu dobře míněných rad - od úklidu přes zdraví a až po můj špatný vliv na jejího syna. Ona ví všechno nejlíp.

Bohužel si toto myslí také o výživě. Zde je ovšem vedle jak ta jedle. V létě k ní jel čtyřletý syn na tři dny a vrátil se s tak urputnou zácpou, že další tři měsíce jsme běhali po doktorech, dávali mu projímadla a klystýry, protože se prostě bál jít na záchod. A jak to vzniklo? K obědu tatranka, pak čokoláda - žádné normální jídlo, i přesto, že jsme na to upozorňovali. A její odpověď? Děti potřebují sladké...

Škůdce

Co si prožívá Irena (27 let)

Patřím k těm, které to mají ke tchyni co by kamenem dohodil. Bydlíme totiž v jednom domě. V žádném případě jsem toho nechtěla zneužívat, ale docela mě zamrzelo, když mi pokaždé na žádost o pohlídání dcerky řekla, že hlídat nebude, abych nemohla „lófrovat“...

Snažím se přivydělat nějaké peníze prací, kterou jsem dělala před porodem, a samozřejmě to beru i jako příjemné rozptýlení od vaření, praní a plenek, ale ona si myslí, že když jsem na mateřské, tak budu prostě doma.

  • Dokonce říká i před manželem, že jsem špatná matka, když chci občas čas pro sebe, a vyloženě škodí našemu jinak pěknému vztahu.

Někde jsem jednou slyšela, že lidé, kteří nejsou šťastní, tak jen závidí ostatním, či jim dokonce škodí, aby také nebyli šťastní. Věřím, že to platí. Jen to nechápu takto v rodině. Když už jsem já pro ni ta špatná cizačka, tak aspoň kvůli synovi by se mohla snažit, ne? Proč mu nechce dopřát spokojenou manželku a dobré manželství a neustále se snaží mezi nás vrazit klín?

Přečtěte si také:

Reklama