l

Tento článek je určen všem, kteří mají rádi moderní a účelné zařízení bytu, ale rádi by do něj začlenili i nějakou starožitnost. Jak to udělat, aby byt nepůsobil chaoticky a oba styly se vzájemně doplňovaly? Poradíme vám!

Jsou lidé, kteří se starými kousky nábytku obklopují rádi a cíleně. Poctivá řemeslná práce a masivní dřevo s patinou je jim milejší než minimalistický, chladně působící nábytek současnosti.

Jsou lidé, kteří starožitnosti z principu odmítají a mají z nich doslova hrůzu.

A jsou lidé, kteří oceňují moderně zařízený a „čistý“ interiér, ale pár starožitností by klidně vzali na milost. Většinou jsou to kousky po předcích, ke kterým mají zvláštní pouto. Někdy ale není jednoduché skloubit oba styly dohromady.

Máte ráda moderní zařízení, ale je vám líto vyhodit nebo prodat komodu či křeslo po babičce? Je to krásný kousek, s historií, ke kterému máte vztah, ale obáváte se, že by ve vašem moderně zařízeném interiéru působil jako pěst na oko?

Nemusí. Dokonce se může stát ozdobou. Chce to jen dodržet pár pravidel.

Jak to udělat, aby se staré s novým dobře doplňovaly, a vytvořily dokonalou harmonii ve vašem bytě?

  • Zařiďte si jednu místnost ve starožitném duchu. To jde v případě, pokud máte dostatek místa.
  • Slaďte nábytek barevně. Dejte nově očalounit staré křeslo nebo pohovku do barev a materiálů, které ladí s dosavadním zařízením.
  • Nechte vyniknout starý kousek jako solitér. Moderní nábytek slaďte do neutrálních barev, třeba bílé nebo světle šedé, a starožitnost v původní barvě nádherně vynikne.
  • S množstvím starožitností v jedné místnosti to nepřehánějte. Vyberte si třeba stolek, skleník nebo židle. Udělejte z toho ctnost, ne nouzi.
  • Pracujte s patinou. Tento způsob se někomu může zdát drastický, ale výsledek je dokonalý. Zpatinujte třeba nábytek z měkkého smrkového dřeva, který jste zbavili starého nátěru, a sjednoťte vše do jedné barvy.

Nedokážete si teorii představit v praxi? Inspirujte se ukázkami ve fotogalerii.

Foto: facebook Veranda, Elle Docoration

Čtěte také:

Reklama