Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. O významu tohoto přísloví nikdo z nás nepochybuje. Když ale přijde na aplikaci v praxi, často pokulháváme. Konkrétně se točíme v začarovaném kruhu chronických začátečníků. Jak se konečně přesunout do fáze aktivního mluvčího? „Nejrychleji se v dovednosti cizích jazyků zdokonalujete v prostředí, kde se jím mluví. Ideální je pak kombinace používání jazyka v praxi s několika výukovými hodinami ve škole,“ sdílí své zkušenosti Pavla Pulchart ze Study.cz.

1) Co od kurzu můžu čekat?

Dnešní nabídka jazykových kurzů je rozsáhlá a vydat se můžete mimo světových jazyků také za japonštinou nebo italštinou. Na jazykový kurz se můžete vyjet s celou rodinou, spojit jej se sportem (např. s golfem nebo tenisem) nebo se vzdělávat rovnou ve vašem oboru (pro právníky, pro učitele).

2) Správný výběr destinace

Destinace pro jazykový kurz se nacházejí de facto po celém světě. „V poslední době je na vzrůstu ruština, němčina a čínština, ale standardně nejvíce lidí posíláme za angličtinou,“ komentuje Pavla Pulchart ze Study.cz a dodává: „Ta se vyučuje nejen ve Velké Británii, v USA, ale také na Kypru a v Jihoafrické republice“. Pokud se také chystáte zlepšit svou „English“, začněte rozhodnutím, kdy chcete na kurz vyjet. Během naší zimy mají např. v JAR léto, takže si zejména studenti vysokých škol mohou po zkouškovém odpočinout na pláži a zlepšit svou angličtinu. Pokud plánujete vyrazit během našeho léta a chcete být na pláži, bude zase vhodná třeba Florida nebo Kalifornie.

3) Kdy kurz pořídit? 

Jazykový kurz není jako zájezd last minute, který je možno pořídit za dobrou cenu na poslední chvíli. Ideální doba pro výběr jazykového kurzu je s půlročním předstihem. Pokud tedy chcete poslat svou ratolest během letních prázdnin za jazykem, už byste se měli po kurzu minimálně poohlížet. „Ty nejlepší školy, které mají málo českých studentů, bývají brzy plné,“ upozorňuje Pulchart. Mimo kvalitního kurzu je třeba zohledňovat nákup letenek. „Letenku na jazykový kurz na Maltu jsem si kupovala v lednu za 5 700 Kč, v červnu už by stála 11 000 Kč,“ sdílí své zkušenosti studentka Adéla Maštalířová.

4) Na co si dát pozor

U výběru školy se zaměřte na to, jakých národností budou vaši spolužáci. Pokud bude ve třídě více než polovina Čechů, budete mluvit více česky než anglicky. Tato situace hrozí zejména na Maltě, která je mezi Čechy velmi oblíbená. Proto vybírejte školy, které nejsou na našem trhu tak známé a agentury je nemají v nabídce po několik sezón. Vyhnete se tak vysokému procentu českých spolužáků. V tomto oboru paradoxně platí, že největší prodejci a specialisti na určité destinace jsou ti nejméně vhodní. Soustředí se na objem prodejů, díky kterému se jim zvyšuje provize, a proto umisťují studenty do stále stejných institucí. Odborníci také doporučují, abyste se na kurz vydali sami. Hozeni do cizího prostředí, budete se v jazyce zdokonalovat mnohem rychleji. U dětských pobytů se zase vyvarujte skupinovým pobytům s delegátem, kde se po celou dobu pobytu mluví výhradně se studenty stejné národnosti. Nemusíte se bát, existují mezinárodní školy, které poskytují dozor a kvalitní program i večer a o víkendech.

5) Kolik si mám připravit peněz?

Ceny jazykových pobytů se velmi různí a zde platí více než někde jinde, že je opravdu třeba sledovat kvalitu. Vaše angličtina se v třídě plné Čechů nebude zlepšovat raketovým tempem. Nicméně za jakési pomyslné cenové vodítko můžete považovat 20 000 Kč za dvoutýdenní jazykový kurz pro dospělé včetně ubytování a stravy. S letenkou např. do Anglie, zakoupenou s předstihem, může být cena do 25 000 korun. Zájezd all inclusive vás vyjde nejspíše levněji, ale investici do vzdělání je ta nejlepší, jakou pro sebe nebo své děti můžete udělat. 

Reklama