Pokud také patříte mezi ty, které každý rok znova a znova pokoušejí v lednu svoji pevnou vůli v rámci novoročních předsevzetí, přečtěte si pár dobrých rad. Samozřejmě jen číst nestačí, budete pro to také muset něco udělat, ale víte, co se říká: Bez práce nejsou koláče! A pokud někdo tvrdí opak, tak tomu nevěřte, chce na vás pouze vydělat!

V lednu je to vždy stejné. Fitcentra praskají ve švech díky přílivu nováčků, jenž si dali novoroční předsevzetí zhubnout, a stálí klienti, kteří chodí poctivě celý rok, jsou z toho všeho mumraje a tlačení v šatnách dost rozmrzelí. Možná i proto na nově příchozí vrhají nemilé pohledy a zřejmě i tak trochu kvůli nim se těm pohybuchtivým začátečníkům zdá sportovní prostředí poněkud nepřátelské. A vám už je asi jasné, jaký bude ten první zaručený tip. Ano, nemýlíte se.

diet

1. Cvičte

Ať se vám to líbí, nebo ne, platí jednoduchá rovnice, že příjem nesmí být větší než výdej, jinak dochází k zákonitému nabírání tuku. Pokud se tedy chcete tuku zbavit, je třeba energii vydávat. Ano, je to nepříjemné, člověk se potí a mnohdy to i trochu bolí (spíš psychicky než fyzicky), ale věřte, že jde o velmi osvědčenou metodu. Ideální pohybová AEROBNÍ aktivita by se měla provádět alespoň 3x týdně po dobu jedné hodiny. K tomu co nejvíce chodit pěšky a do schodů. Však to teoreticky všechny známe...

Jak to přežít?

Vyberte si cvičení, které vás bude bavit. V začátcích je ideální podpora kamarádky, nebo ještě lépe osobního trenéra. Na někoho možná i platí mantra: Dělám to pro své zdraví, dělám to pro své zdraví...

Tip z internetu:

Instruktora a fitcentrum si můžete vybrat na www.aerobic.cz.

2. Neexperimentujte

Stejně jako se začátkem roku plní tělocvičny, tak se to hemží všude inzeráty na zázračné hubnoucí prostředky. Nechci je odsoudit všechny šmahem, ale věřte, že kdyby bylo hubnutí tak jednoduché, jak se v reklamách tvrdí, tak by byl svět plný krásných a štíhlých lidí. Nezahrávejte si proto se svým zdravím a dejte raději na zdravý selský rozum.

Na co si dávat pozor?

Drahé hubnoucí metody, které doporučují celebrity, nebo u kterých je obrázek PŘED a PO, který je na první pohled neuvěřitelný.

3. Jezte pro zdraví, nikoliv jen pro štíhlost

Odborníci na výživu se shodují, že prakticky nejhorším způsobem hubnutí, resp. snahy o hubnutí, je přestat jíst, nebo značně omezit příjem. Tělo se totiž lekne, že nastaly zlé časy, a začne si hezky ukládat do zásoby. Metabolismus se sníží a i když ze začátku logicky zaznamenáte úbytek váhy, je to cesta do pekla.

Jak na to?

  • Jezde 4-5x denně.
  • Nevynechávejte snídani!
  • Nezapomeňte pít - nejlépe vodu, hlad je často převlečená žízeň :-)
  • Omezte cukrovinky a tučná jídla.
  • Přidejte zdravé tuky a vlákninu.

Tip z internetu:

Kalorie si můžete hlídat např. na www.kaloricketabulky.cz.

4. Hubněte jen pod dozorem skutečného odborníka

Jestli potřebujete shodit víc než jen trochu tuku, který se na vás dostal přes vánoční hodování, nepouštějte se do toho sama. Minimálně navštivte obvodní lékařku a nechte si proklepnout zdraví a doporučit další postup a věrohodnou osobu, která se obezitou zabývá. Bohužel se na lidské touze po hubnutí přiživuje řadu šarlatánů, kteří jsou schopni vám zničit zdraví.

„V ambulanci jsem měla klientku, která držela množství různých diet,“ říká MUDr. Olga Procházková (prochol@seznam.cz), která se specializuje ve své kladenské praxi právě na obezitu. „Protože paní měla velmi úsporný metabolismus a špatně se jí hublo, chtěla vyzkoušet něco zaručeně osvědčeného. Uvěřila slibům jistého distributora „zdravé a fungující diety“ a absolvovala kúru, jejíž principem bylo pití nízkoenergetických nápojů a současně užívání čistících prostředků k detoxikaci organismu. Když jsme to pak spolu probíraly, dostaly jsme se při počítání jejího energetického příjmu na číslo 3200 KJ/den! Takto nebezpečná dieta vedla dokonce k narušení fungování organismu, zažívacím potížím a depresím. Dotyčná to naštěstí vydržela jen dva týdny. Jak vidíte, je prostě odborník a odborník.

5. Těšte se a radujte se

Možná se vám zdá, že tato rado sem absolutně nezapadá, ale věřte, že je velmi důležitá. Pokud budete k pohybu a zdravému jídelníčku přistupovat jako k utrpení, výsledku dosáhnete opravdu stěží.

Držím vám palce a napište mi do komentářů, jakou jsou vaše zkušenosti s hubnutím.

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Reklama