5c9225b1019c9obrazek.png
1) Ponocujete a držíte plné tempo

Možná si nechcete připustit, že je s vámi něco v nepořádku, nebo na polehávání v posteli nemáte čas. Zkrátka a dobře, snažíte se na virózu v rámci možností zapomenout a fungovat jako v jiné dny. To je ale velká chyba. Organismus, který právě bojuje s nepřítelem, tím jen oslabíte, takže bude pravděpodobně poražen. A vy si vykoledujete mnohem delší a horší průběh virózy, nebo dokonce i onemocnění orgánů, například zánět plic, ledvin nebo srdce. Druhou možností je, že nemoc takzvaně přechodíte. Jenže tím se vaše tělo bacilů nezbaví. Jen je potlačí a ony při jakémkoli oslabení imunity znovu vystrčí růžky. Aby náš imunitní systém správně fungoval, potřebuje nejen odpočinek, ale hlavně dostatek spánku. Výzkumy ukazují, že těm, kteří se nevyspí alespoň sedm hodin denně, hrozí až třikrát vyšší riziko nákazy virózou.

2) Jdete si oddychnout na masáž nebo do sauny

Vypnout a nechat se hýčkat ve wellness je fajn. Ale v případě virózy zůstaňte raději ve své posteli. Taková masáž nebo sauna jsou sice zdraví prospěšné, ale jen ve chvíli, kdy váš organismus nebojuje s nemocí. Mají fungovat jako prevence. Pokud půjdete na masáž s virózou, dojde k rozproudění lymfatického systému a roznesení bacilů po celém těle. Sauna zase představuje pro tělo určitou zátěž, které byste se v případě nemoci měli rozhodně vyhnout.

3) Zapomínáte na dostatek tekutin

Pijte dostatečné množství tekutin, to je mantra, kterou vám při návštěvě s virózou zopakuje každý lékař. A vědí, proč. Při nemoci totiž přicházíme o značné množství tekutin, hlavně při horečce nebo rýmě, takže je potřebujeme doplnit. Kromě toho, že brání dehydrataci, a pomáhají tělu ke správnému fungování, také ředí hlen, takže budete dříve a snadněji odkašlávat a smrkat. Skvěle se hodí horký čaj, například šípkový.

4) Chcete vypálit červa

Pokud byste zatoužili spálit viry a bakterie pomocí alkoholu, pak vězte, že ani toto není šťastný nápad. Alkohol sice může při přímém kontaktu zahubit některé z těch, které se právě nacházejí ve vašem krku, ale na všechny ostatní v jiných částech těla vliv nemá. Tedy alespoň ne ten pozitivní. Jelikož alkohol oslabí imunitní systém i tkáně, s nimiž přijde do kontaktu, mají záškodníci větší šanci se pomnožit. A k tomu všemu – alkohol nás odvodňuje, takže sbohem cenné tekutiny!

5) Zapálíte si „jednu zdravotní“

Nedokážete se vzdát kouření ani při nemoci? Pak svému tělu podstatně přitížíte. Nejde jen o to, že podráždíte už tak zkoušené dýchací cesty a plíce. Kouření také snižuje obranyschopnost organismu a oslabuje plíce i dýchací cesty, kam se infekce snáze rozšíří. Navíc vám oproti nekuřákům hrozí mnohem větší riziko komplikací, například onemocnění bronchitidou.

Čtěte také:

Reklama