Řadu z nás na podzim a v zimě minimálně jednou položí nachlazení nebo chřipka do postele. Jak se s nimi a jejich nepříjemným příznakem - kašlem - vypořádat nebo alespoň zmírnit potíže, poradíme v pěti tipech.

Levopront

1. Prevence je základ

Ideální řešení je potížím předcházet a budovat imunitu. Proto se v chřipkových obdobích snažte stranit míst s velkou koncentrací lidí a zejména kuřáckým prostorům, protože i pasivní kouření negativně ovlivňuje vaši imunitu. Dbejte na dostatečnou hygienu a ruce si myjte nejlépe antibakteriálním mýdlem, čímž značně omezíte riziko šíření infekce.

2. Dostatek času na zotavenou

Zůstat v teple, v klidu a pod peřinou – tuhle radu si řada z nás vyslechne, pokud se vydá s kašlem a dalšími příznaky k lékaři. Nejsou to žádné plané řeči. Málokdo si může dovolit zůstat týden v posteli, přestože by to pro vaše tělo bylo nejvhodnější. Snažte se alespoň co nejvíce odpočívat, aby vaše tělo mohlo bojovat s infekcí. Dopřejte si klid a dostatek času k odpočinku.

Levopront

3. Zjistěte, jaký kašel vás trápí a vydejte se s ním do boje

V počátku onemocnění se vyskytuje suchý kašel, který je příznakem infekce horních cest dýchacích, která nejčastěji doprovází chřipku, virózu a další sezónní onemocnění. Po několika dnech se suchý kašel mění na vlhký. Správně určit, o jaký typ kašle se jedná, je důležité pro volbu vhodné léčby. Suchý kašel se mírní antitusiky, doporučovaný je například sirup Levopront [1] s léčivou látkou levodropropizin, který je vhodný pro děti již od dvou let. Vlhký kaše je naopak třeba podpořit za pomocí tzv. expektorancií, která podporují vykašlávání hlenu z dýchacích cest. Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na www.lecimekasel.cz

Levopront

4. Inhalace

Inhalace je levná a přitom účinná pomoc. Inhalovat můžete i vícekrát denně, ne však déle než 10 minut u dospělého a 5 minut u dítěte. U dětí, zejména pokud jsou neposedné, dávejte pozor na opaření a při inhalaci od nich neodcházejte. Po inhalaci je vhodný minimálně půlhodinový odpočinek. Rozhodně tedy po inhalaci nevycházejte do studeného prostředí, protože rozehřátá sliznice je citlivá. Pokud vás trápí suchý kašel, je  vhodnou přísadou heřmánek nebo rozmarýn, při vlhkém kašli můžete přidat šalvěj, mátu nebo eukalyptový olej.

5. Pomoc z přírody

Také příroda ví, jak nemocnému ulevit, níže uvádíme tři “favority”, kteří by při léčbě kašle neměli chybět:

●       Jitrocel - je ideální bylinkou při nachlazení, kašli a podobných neduzích. Při bolesti v krku je možné použít nálev z jitrocele také jako kloktadlo.

●       Podběl - je vhodný při zánětech horních cest dýchacích, pro odkašlávání a k potlačení zánětů. Díky svým dezinfekčním a protizánětlivým účinkům se podběl často vyskytuje v různých čajových směsích. Čaj z podbělu také přispívá k uvolňování hlenů, a tím usnadňuje vykašlávání při vlhkém kašli.

●       Zázvor - zázvor má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. U malých děti podávejte pouze v malých dávkách v podobě šťávy, kdy zázvor nastrouháte a šťávu vymačkáte.

Levopront

 


[1] Levopront je přípravek k dostání v lékárně bez receptu. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pozorně příbalový leták.

Reklama