1) Naučte ho vyjádřit myšlenku
Aby bylo dítě schopno vyjádřit svou myšlenku, je třeba to trénovat. „Povídejte si. Pokládejte otevřené otázky, na které zná dítě odpovědi. Ale nestačí jen ano či ne. Ideální jsou otázky o tom, co přes den dělalo, co se mu líbilo a proč, nebo naopak, proč se jim něco nelíbilo. Jednak je tak povzbudíte k mluvení, verbalizaci pocitů, což je pro děti hodně těžká disciplína, ale vytváříte spolu pouto, které s trochou štěstí přežije i pubertu,“ radí klinická logopedka PaeDr. Věra Kopicová.
Dochází vám inspirace? Vezměte si k ruce “pomůcky”, třeba vzdělávací hry Kvído od Albi. Ideální jsou Povídačky na cesty, kde děti i rodiče odpovídají na netradiční otázky, a které nabízejí témata k hovorům, která baví děti i jejich rodiče.


2) Trénujte jeho paměť a logické uvažování
Oblíbené pexeso je skvělým prostředkem pro rozvoj pozornosti a paměti. Víte ale, že může mít vliv i na logické uvažování? Chytrá pexesa Kvído jsou jednoduché hry vycházející z principu vědomostních pexes přizpůsobených dětem různého věku. Předškoláci a mladší školáci hledají obrázkové dvojice, která spojují významově společné věci a tvoří celek – například „počítat“ a „číslo“, „učit se“ a „učebnice“. Navíc si zábavně mohou procvičovat základní anglická slovíčka. Existují ale i další varianty pro mladší děti. Například ty tříleté mohou hledat a spojovat dvě významově společné věci – obrázky barev s předmětem nebo obrázky tvarů s předmětem.


3) Dopřejte mu všeobecný rozhled
Využijte přirozené chuti dětí soutěžit a vyhrávat. S hrou Moje 1. kvízy chobotničky Kvído si v zápalu hry ani nevšimnou, že se vlastně učí a získávají všeobecný rozhled. Na padesáti kartičkách s obrázky najdou 300 otázek se dvěma úrovněmi obtížnosti. Díky tomu si spolu mohou hrát děti starší tří let se školáky. Za každou správnou odpověď pak získají jeden dílek ze skládačky. Kdo jako první sestaví puzzle?


4) Přivykněte je samostatnosti
K samostatnosti patří schopnost zabavit se bez vynucování si pozornosti rodičů. Zvykejte děti od raného věku na hračky, se kterými si mohou hrát samy, a které zároveň rozvíjí i další dovednosti. Vhodné jsou například Hádanky na cesty ze vzdělávacího konceptu Kvído od Albi. Tyto hry mají různé varianty pro různé věkové skupiny (od 3 do 7+ let) a byly vytvořeny ve spolupráci se speciálními pedagogy a psychology tak, aby zábavnou formou u dětí rozvíjely koncentraci, paměť, logické uvažování, zájem o svět kolem nás i grafomotoriku. Jak to funguje?


Hra obsahuje kartičky s jednoduchými obrázkovými hádankami. S přiloženou fixou budou děti doplňovat jednotlivé úkoly a mazací houbičkou, která je součástí fixy, si mohou úkoly opravovat nebo se k nim znovu vracet.

5) Ať je mistrem komunikace
Oproti západním zemím naše děti málo vedeme k vyjadřování jejich vlastních myšlenek, názorů a k vyvážené komunikaci s okolím. Přitom umění konverzovat otevírá obzory a možnosti a obohacuje osobnost. Začínejte jednoduchými dialogy, ptejte se na otevřené otázky, nechte děti vyprávět a postupně se jich začínejte ptát na jejich nápady, názory… „Dětská fantazie umí vytvářet příběhy, které by mohl závidět i Andersen. A hlavně je to baví! Skvělou hrou pro rozvoj řeči jsou například Pohádková divadla z edice her Kvído, kde děti vymýšlejí příběh podle toho, jaké obrázky jim padnou na kostkách a na pomoc mají i divadelní kulisy, různé postavy, akční kostku pro větší dynamiku příběhu a “scénu”,“ radí klinická logopedka PaeDr. Věra Kopicová.


Všeho s mírou
Inspirovali jsme vás? Skvěle! Ale nezapomeňte dát dítěti také čas, aby nové podnět zpracovalo. Situace, kdy necháváme dítě “na pokoji” prostě jen sedět a koukat nebo si hrát, jsou stejně důležité jako ty, kdy jej aktivně rozvíjíme.

Více informací nejen ke zmíněným hrám najdete na www.kvido.cz.

Líbí se vám nové hry Kvído? Pak se zapojte do soutěže! Velká soutěž s Kvídem o ceny za 20 000 Kč je tady. Soutěž probíhá ZDE

Uložit

Reklama