Rýma, bolest v krku, či dokonce angína, ale také problémy s očima, nebo potíže s pohybovým aparátem. To všechno může být daní za to, že máte možnost ukrýt se před vedrem do vychlazeného prostoru. Jak co nejvíce eliminovat nežádoucí účinky při používání klimatizace? Máme pro vás pár tipů, které není radno opomíjet.
5d1c87f42a8b6obrazek.png

1) Nepřehánějte to s teplotou

V bezmála čtyřicetistupňových vedrech máme tendenci pustit klimatizaci naplno. Jenže právě před tím lékaři varují. Rozdíl venkovní a vnitřní teploty by měl být maximálně šest stupňů Celsia. V opačném případě vystavujeme organismus příliš velkému střídání teplot, což má negativní vliv na naši imunitu a zatěžují i náš oběhový systém, což může vést i ke kolapsu.

Máte sedavou práci s minimem pohybu? Pak by se měla teplota v místnosti celoročně pohybovat v rozmezí 20 až 27 stupňů Celsia. Klimatizace přitom může být podle zákona nastavena na chlazení maximálně do 24,5 stupňů Celsia. Při práci převážně vsedě, ale spojené s lehkou manuální činností rukou a paží, například u řidičů či pokladních, může být ještě o 1,5 stupně Celsia nižší.

2) Seďte mimo proud chladného vzduchu

Možná je vám příjemné posadit se do chladivého proudu vzduchu, ale to je chyba. Hlavně pokud proud vzduchu z klimatizace zasáhne náš obličej a horní část těla. Můžete si vykoledovat nejen bolesti zad a kloubů, ale také například ochrnutí obličej neboli obrnu lícního nervu. Nechte tedy vzduch proudit do volného prostoru.

3) Nezapomínejte na pravidelnou údržbu

Pokud nechcete, aby se klimatizace stala semeništěm bakterií, virů, plísní a prachu, pravidelně ji čistěte. Jen tak vám nebude škodlivé mikroorganismy množící se ve vlhkém a teplém prostředí vracet zpět do místnosti. A tím ji kontaminovat. Jak často je třeba čistit filtr, případně výparník klimatizace? To záleží na parametrech ovzduší v místnosti a náročnosti použití klimatizace. Můžete postupovat podle návodu, nebo se poradit s oborníky. A nezapomínejte ani na pravidelné čištění klimatizace v autě. Ideálně jednou ročně.

4) Zvlhčujte vzduch

Klimatizace vysušuje vzduch, a s ním i naše sliznice. Pak častěji kašleme nebo podléháme chronickým zánětům nosohltanu. Trpí také naše oči, které pálí a rychleji vysychají. Proto je vhodné používat zvlhčující oční kapky a do místnosti dát zvlhčovač vzduchu.

5) Pravidelně větrejte

Byť je větrání při používání klimatizace zapovězeno, neměli byste ně něj ani tak zapomínat. (Pokud tedy právě nesedíte v budově se speciálním vzduchotechnickým systémem.) Jen tak si zajistíte dostatečný přísun čerstvého vzduchu, a s ním eliminaci pocitu únavy, nesoustředěnosti a ospalosti.

Čtěte také:

Reklama