1) Záškoláctví a horší prospěch

Ne všechny děti jsou ze školy nadšené. A jakmile mohou, snaží se docházce vyhnout. Jenže někdy může mít simulování či záškoláctví zcela jiný důvod, než nechuť k učení. Třeba snahu vyhnout se spolužákům, kteří ho šikanují. Zpozornět byste měla hlavně v případě, že ještě nedávno neměl váš potomek s docházkou problémy. Dalším signálem k obezřetnosti je také zhoršení prospěchu. Šikanované dítě se totiž může jen těžko soustředit na učení.

2) Zdravotní problémy

Někdy šikanované dítě nemusí ani simulovat, aby mohlo zůstat doma namísto odchodu do školy. Strach z dalších útoků může vyvolat nevolnost, nechutenství, zvracení nebo bolesti břicha. A trpí i psychika. Zdánlivě bez důvodu pláče a je smutné. Ze spaní ho mohou budit noční děsy. Nebo naopak - chová se agresivně a svou frustraci ze šikany si vybíjí doma. Třeba na mladších sourozencích.

3) S nikým nekamarádí

Šikanované dítě bývá uzavřené samo do sebe. Nechodí ven za spolužáky, oni zase nechodí k vám domů za ním. O spolužácích ani nemluví a často ani nemá kamarády.

4) Mámí z vás peníze

Chodí za vámi každou chvíli s tím, že něco ztratilo nebo se mu něco rozbilo? Případně vás z jakéhokoli důvodu prosí o více peněz? A když mu je nedáte, možná vám zmizí z peněženky. Zpozorněte! Na vině mohou být agresoři, kteří mu věci ničí, případně mu berou kapesné.  

5) Je samá modřina

Školák, který trpí nejen slovní šikanou, mívá často špinavé či poškozené oblečení a na jeho těle se objevují modřiny a jiná zranění.

Čtěte také:

Reklama