5a2e7a2378907obrazek.png
1) Kdo vás kritizuje?

Je rozdíl, zda vás taktně kritizuje někdo, na kom vám záleží, nebo neznámý či pro vás nedůležitý člověk. V prvním případě není od věci se nad výtkou zamyslet a nebrat ji hned jako útok. Je tu totiž velká pravděpodobnost, že to dotyčný myslel dobře a snažil se vám jen pomoci. Ve druhém případě pouštějte jedovaté poznámky jedním uchem dovnitř a druhým ven. Hateři, často anonymní, mají většinou jediný cíl – vyprovokovat vás a zkazit vám náladu. Ať už ze závisti, nebo prostě jen proto, že mohou. To byste jim chtěli dopřát? Rozhodně ne! Zkuste jim v klidu a s úsměvem poděkovat za názor, to je odzbrojí.

2) V jakém je rozpoložení?

Znáte to jistě sama. Máte špatný den a večer připomínáte nášlapnou minu. Stačí se nepatrně dotknout a vyletíte. Proto když se do vás pustí třeba manžel, a vyčte vám první poslední, berte to s rezervou. Je možné, že ho budou vyřčená slova už za pár chvil mrzet víc než vás. V takovém případě se snažte nebrat si kritiku osobně. Ve skutečnosti by totiž něco ošklivého řekl raději už před pár hodinami svému šéfovi nebo protivnému zákazníkovi.

3) Máte stejný vkus?

Každý z nás je originál, a to, co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Kdo z nás má patent na styl oblékání, líčení či hudby, nebo třeba na výchovu dětí? A tak je to se vším. Nemějte tedy mindrák z toho, že vás někdo zkritizuje za váš vkus či názor. Móda přichází a odchází, poznatky vědců se neustále inovují… Proto dál dělejte věci tak, jak nejlépe umíte, a jak je vám příjemné. Nutit se do něčeho jen proto, že to tak dělají ostatní, to je cesta do pekel.

4) Může vás posunout dál?

Není kritika jako kritika. Pokud vám někdo poplive mnohahodinovou práci, aniž by řekl, co konkrétně je na ní špatně, pak mu jen poděkujte za názor a rychle to pusťte z hlavy. Co člověk, to subjektivní pohled na věc. Jestli je ale schopen říct vám, co se mu na dané věci nezdá a jak by ji zlepšil, poděkujte mu za názor a hlavně o něm přemýšlejte. Cenná rada vás může posunout dál v čemkoli, co děláte. Učený z nebe nespadl, tak zkroťte ego.

5) Netnul do živého?

Nejvíce nás raní kritika toho, o čem sami pochybujeme. Není na čase něco s tím udělat? Zapracujte na svém sebevědomí. Buďte pyšní na to, jací jste, a co děláte. Kde je řečeno, že krásná je jen žena s postavou modelky? A úspěšná jen top manažerka? Krása a úspěch mají mnoho podob. Tak nebuďte svým největším kritikem vy sami.

Čtěte také:

Uložit

Reklama