Bakteriální nebo virová gastroenteritida neboli střevní chřipka postihuje každoročně přibližně 20 % obyvatel. Mezi hlavní příznaky patří nevolnost, bolesti břicha, křeče, horečka a průjem. I přesto, že má střevní chřipka rychlý a krátký průběh, dokáže Vás skutečně „vykolejit“ z běžného fungování.

Přinášíme hned několik rad, díky nimž si na Vás střevní chřipka jen tak nepřijde:

1. Umývejte si ruce

Dbejte na striktní dodržování hygienických pravidel. Nejčastější příčinou střevní chřipky jsou totiž viry, potom také bakterie a paraziti. Myjte si proto ruce při každé příležitosti, všude s sebou noste vlhčené ubrousky nebo antibakteriální gel. Navíc pokud máte doma „maroda“, je dobré pravidelně dezinfikovat toaletu a hodně větrat.

2. Posilujte svoji imunitu

Prevence je základ, to je známé pravidlo. Snažte se tedy posilovat svou imunitu co nejvíce, pravidelně a všemi možnými způsoby. Do jídelníčku zařaďte bylinky, citrony, zeleninu, místo jízdy MHD se domů raději projděte. Nezapomeňte ani na odpočinek a minimálně osmihodinový spánek. Ten sice nepůsobí přímo na imunitu, ale je pro Váš organizmus velice důležitý.

3. Vybírejte si, co a kde jíte

Vyvarujte se konzumace nekvalitních pokrmů nebo surovin, které neprošly řádnou tepelnou úpravou. V období, kdy chřipková epidemie opravdu hrozí, věnujte  zvýšenou pozornost výběru restaurací a hospůdek. Nedostatečně umyté nádobí nebo sklenice mohou představovat velký a hodně nepříjemný problém.

4. Vyhýbejte se hromadným akcím

Rada, která se lehce řekne, ale těžko plní. Každopádně to opravdu zkuste. Během rizikového období využívejte městskou hromadnou dopravu jen v nejnutnějších případech. Pokud to jde, v kanceláři pravidelně větrejte. Máte-li děti, a ve škole nebo školce se objevily první případy střevní chřipky, dbejte na zvýšený přísun vitaminů, otužování atd.

5. Nasaďte vhodnou léčbu a to ihned

061-12-imodium-3D-CZ-8-pravaJakub Chudý, gastroenterolog z FN v Motole, radí: „Pokud máte velmi vysokou horečku, zvracíte příliš často a máte příznaky dehydratace, vyhledejte lékařskou pomoc. Za normálních okolností není potřeba návštěva lékaře a při dodržování základních opatření (hygiena, dostatečné množství tekutin, dieta) by mělo dojít k rychlému ústupu.“ Léčbu však musíte zahájit včas, není dobré nečinně čekat na zlepšení stavu. Jedním z pomocníků může být volně prodejný lék proti průjmu, např. Imodium. Účinkuje velmi rychle, často již po první dávce.

Imodium se vyrábí ve formě tvrdých tobolek, které se snadno polykají. Tento přípravek mohou užívat dospělí a děti od 6 let. Pokud Vás však průjem trápí déle než 48 hodin, jestliže objevíte ve stolici krev nebo máte vysokou teplotu, vyhledejte lékaře.

ImodiumDoporučená cena:
Imodium, balení 8 tvrdých tobolek, cena: 94 Kč

Imodium, balení 20 tvrdých tobolek, cena: 169 Kč

Léčivý přípravek Imodium obsahuje loperamid-hydrochlorid, tvrdé tobolky, perorální podání.

McNeil Products Ltd. Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Karla Engliše 3201/6,

150 00 Praha 5, tel.: 227 012 111.
Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci.                                                                                  

EM_201301035

Reklama