Jaké novinky přináší letošní rok a jak lze nové výhody získat?
- Daňové bonusy a úlevy
Odečty a daňové slevy či bonusy jsou jednou z věcí, která pomáhá stabilizovat rodinný rozpočet rodičů, kteří musejí vycházet pouze s jedním platem. Mezi oblíbené úlevy patří daňová sleva za umístění dítěte do školky. Za rok 2018 si budete moci odečíst až 12 200 Kč, což je o 1 200 víc než za rok 2017. Nejvýznamnějším zvýhodněním je daňová sleva na dítě. Ta se od letošního roku zvýšila i u prvního dítěte, a to na 15 204 korun ročně. Zvýhodnění by měl vždy uplatňovat ten rodič, který žije s dítětem ve společné domácnosti a má dítě v péči. V praxi se ovšem o tuto možnost rozvedení rodiče často přetahují.
„Někteří rodiče neváhají zkusit uplatnit daňové zvýhodnění i v případě, že společnou domácnost již nesdílejí. Pokud se mezi sebou rodiče nedokáží dohodnout, třeba v případě střídavé péče, musí vždy rozhodnout soud,“ potvrzuje Petr Sýkora, ředitel projektu VašeVýživné.cz, který provozuje Asociace neúplných rodin.
- Vyšší příspěvky na dítě
V letošním roce se zvyšuje hranice příjmu z 2,4 na 2,7násobek životního minima. Na příspěvek na dítě tak dosáhne širší okruh rodin, navíc se zvyšují i samotné částky přídavku. O navýšení není třeba žádat. Pokud rodina splní podmínky, Úřad práce zvýší dávku automaticky. Nová forma posuzování reflektuje příjem čtvrt roku zpětně. Bere tedy více v potaz aktuální situaci žadatele a lépe tak řeší situaci neúplné rodiny, jejíž příjmy rozvodem či rozchodem výrazně klesly.
„Posuzování příjmu s čtvrtletní frekvencí pomůže pružněji reagovat na situaci, kdy například dojde k rozvodu a příjmy rodiny výrazně spadnou. Pokud navíc povinný rodič neplatí včas alimenty nebo je dluží, hraje každý měsíc při posuzování výraznou roli,“ říká Sýkora.
- Doplatky na léky a očkování
Nic neprovětrá rodinný rozpočet tak jako těžší nebo déle trvající nemoc. Pokud se potýkáte s vyšší nemocností u svých dětí a hrozíte se vysokých doplatků na léky, oceníte nové snížení limitu, nad který budou pojišťovny doplatky vracet. U dětí do 18 let klesá tato hranice na 1 000 Kč ročně. To reálně znamená, že pokud doplatíte za léky předepsané lékařem pro jedno dítě více než 1000 Kč ročně, pojišťovna je povinna vám peníze nad tuto částku zpětně vrátit. Je nutné si však uvědomit, že pro tento výpočet počítá zdravotní pojišťovna s cenou léku s nejnižším doplatkem, danou účinnou látkou a totožnou aplikací. Další položkou, kde bude možné ušetřit, je i očkování proti závažným nemocem. U vybraných pojištěnců bude hrazeno, je proto vhodné si ověřit u konkrétní pojišťovny, zda máte na úhradu očkování právě vy nárok.
Foto: www.vasevyzivne.cz
- Snazší brigády a přivýdělky
Mnoho rodičů samoživitelů řeší napjatou finanční situaci v rodině nejrůznější formou přivýdělků k hlavnímu zdroji příjmů nebo k rodičovské dovolené. Příjemnou novinkou je zvýšení minimální mzdy, která pro letošek činí 12 200 Kč hrubého. Dochází také ke změně v oblíbené a často využívané dohodě o pracovní činnosti. Až do částky 2 500 Kč měsíčně už nebude nutné uvádět příjem do daňového přiznání, částka bude zdaněná 15 % srážkovou daní jako u dohody o provedení práce. Tím se sníží administrativní zátěž u oblíbených drobných přivýdělků.
- Možnost vyřešit problémy s výživným ve spolupráci s odborným asistentem
Samoživitelé, jejichž bývalý partner neplatí alimenty, musí čelit mnoha problémům. Na jedné straně je nutné zajistit chod rodiny, vydělávat peníze a starat se o děti. Na straně druhé je třeba sebrat zbývající energii a pokusit se dlužné alimenty získat co nejrychleji zpět. Mnozí rodiče vidí vymáhání výživného jako předem ztracené, protože neznají prostředky, jak se svého práva domoci. V takových případech je vhodné se obrátit pro pomoc. Letos pokračuje třetí ročník programu asistenční pomoci VašeVýživné.cz s podporou Evropského sociálního fondu a stále je možnost se do něj zapojit.
„Rodičům, kteří si s vymáháním dlužného výživného nevědí rady, doporučujeme využít projekt VašeVýživné.cz. Stačí vyplnit jednoduchý dotazník nebo kontaktovat pracovníka Asociace neúplných rodin. Veškeré služby jsou bezplatné. Pokud by se nepodařilo dosáhnout nápravy dohodou a došlo k vymáhání výživného, náklady platí vždy dlužník,“ zakončuje Sýkora.
Nový komentář
Komentáře
2. část
VašeVýživné.cz lidem vnucuje smlouvu, kde náklady advokáta nejsou ničím omezené. Advokát může dělat a účtovat bezpočet nesmyslných právních úkonů. Viz: http://docplayer.cz/30284382-Smlouva-o-poskytovani-pravnich-sluzeb.html Díky nákladům nedostane oprávněný výživné celé, ale 60 % si ponechají exekutor, advokát a zprostředkovatelé: „Máme s exekutory vyjednané takové podmínky,... – a sice, že z každé vymožené částky jde alespoň 40 % přímo mamince,“ píší sami na http://doma.nova.cz/clanek/rodinaadeti/v-placeni-alimentu-je-lajdak-zname-triky-ktere-vas-k-penezum- dovedou.html
Bývalého předsedu Asociace neúplných rodin, Petra Sýkoru, řeší policie kvůli 31,5 milionům: http://milleniumprague.cz/upload/navrh/4_oznameni-spolecnosti-millenium-prague.pdf
1. část
Programy pro asistované vymáhání výživného jsou ve skutečnosti nábory klientů příslušnou advokátní kanceláří, která svým jménem dle zákona takové nábory dělat nesmí.
Nejjednodušší a nejlevnější postup vymáhání výživného je popsán na stránkách Exekutorské komory: http://www.ekcr.cz/1/exekutori-radi/837-27-vyzivne „Při podání návrhu na nařízení exekuce se nemusíte obávat žádných poplatků – veškeré náklady exekuce hradí dlužník. Oprávněný (věřitel) navíc nemusí skládat zálohu na exekuci (viz výjimka stanovená v § 30 exekučního řádu),“ uvádí EK.
Při postupu dle návodu EK se vymáhaná částka navýší jen o náklady exekutora. Zprostředkovatelé do věci zapojí navíc advokáta, který si naúčtuje dalších cca 20.000 Kč, ale může to být i daleko více.
Dnes být samoživitelka je dobrý korýtko.
Super, přehledný a hlavně důležitý článek, i když nejsem maminkou :)
Tyto články jsou potřebné.
Přínosný článek.