Moje kamarádka Lucie minulý podzim procestovala část Filipín. V průběhu její cesty jsem obdivovala její fotky na Facebooku, jak si to užívá a jak krásně na Filipínách je. Když se vrátila, poprosila jsem ji, aby mi sepsala svých pět „NEJ“, o které se chce podělit.  Jak se jí na Filipínách líbilo? Jaké jsou její tipy?

filipíny

Nejkrásnější je ostrov Palawan

Filipíny jsou hodně trendy země na cestování a pochopitelně ji to zejména za posledních deset let změnilo. Samozřejmě i jeden z největších ostrovů, Palawanu, se to dotklo. Nicméně možné nejméně z těch ostatních. Je to asi tím, že je trochu stranou a letenka je tam o něco dražší. Z hlavního města asi 2.000 Kč. Na Palawanu je jeden ze sedmi přírodních divů světa – podvodní řeka, je tam také krásné potápění třeba na vraky japonských válečných lodí z druhé světové války. Nejhezčí je ale městečko v zálivu El Nido, kde vám rybář na potkání povypráví, že ještě před pár lety bydleli místní v kopcích, protože u vody je moc nebezpečno a rušno.

foto foto

foto

Whale shark diving

Ať už je člověk potápeč, nebo téměř neumí plavat, za žraloky velrybími se musí vypravit. Nejlepší místo je Oslob a nejsnáze se tam dá dojet z okolního ostrova jen na ponor a šup pryč, nic jiného tam totiž není. Ponory probíhají od rána od 6 hodin a je to opravdu ideální čas. Moře se probouzí a vy se se šnorchlem u vody nebo z mořského dna díváte, jak se ti pětimetrový drobečci krmí planktonem, který jim házejí rybáři. Ti to dělají každý den již 20 let a vzájemná symbióza mezi nimi je opravdu znát. Jen pozor, nedotýkat!

filipíny

Dumaguete City

Je krásné univerzitní město plné života a oblkopeno národními parky, treky a sopkou.Ta je někdy činná, takže za ní není možno jít, ale město si klidně čtyři dny zaslouží. Co tam? Půjčte si motorku a zajeďte do národního parku Twin lakes. Cestou uvidíte opravdu zblízka to, jak bydlí místní – v chudých chatičkách, pracují na poli a když prší, deštník si udělají z palmového listu. Pojede docela vysoko, takže mikinu a šátek sebou! V této lokalitě se také vyskytuje množství vodopádů, prý nejhezčí jsou Casaroro falls, takže si motorku půjčte i na další den. Pozor, nenechte se zmást, že nikde není vidět půjčovna, stačí říct na recepci vašeho ubytování. Majitel motorku přiveze ráno v kolik budete chtít přímo před hotel, hostel.

filipíny

Apo island

I pokud nemáte rádi moře a měli byste si vybrat jednu lokalitu, kde tu slanou houpavou mrchu přežít, vyberte si Apo island. Je to malý ostrov, na kterém se můžete i ubytovat, ale to není potřeba. Doveze vás tam loď třeba z Dumaguete City a potápět se budete se želvami, tisícem různobarevných ryb a uvidíte bublat vulkanické dno. Takový zážitek se nezapomíná, pro jistotu vezměte podvodní foťák.

 filipíny

Siquijor Island

Je malý ostrůvek na jihu pod větším a známějším Boholem. Turisté jej téměř míjejí, protože na něj jede loď jen 3x týdně. Proč byste tam měli jet? To jste snad nechtěli mít večer pláž sami pro sebe? Pokud to není lákadlo pro vás, zvažte také to, že se zde nacházejí léčitelé, kteří jsou známí po celém světě a jinde na Filipínách nejsou. A co když to opravdu funguje? Bolo bolo se platí cena dobrovolná. Pokračovat tak můžete dál a zkoumat ostrov nebo si nechte tricyklem (motorka s podomáckou vyrobenou side károu sloužící jako levné taxi) zavést do nějakého krásného resortu s výhledem i bazénem a užijte si panenskou krásu v podobě, jakou znáte jen z obrázků. I velmi luxusní hotel může stát 1500 Kč na hlavu.

Děkujeme Lucii za její tipy.

foto

Reklama