shutterstock-1554839498.jpg
Zdroj fotografie: Shutterstock

Nutno dodat, že se bavíme o klasických finských saunách, ne o infrasaunách, které se v poslední době staly oblíbenou součástí domácností. U obou saun se sice prohřívá tělo, ale jiným způsobem. Jistě víte, že u finské sauny je nutné střídat pobyt v horku s ochlazováním třeba v bazénku se studenou vodou. V infrasauně se ohříváte zhruba 45 minut, a potom už se jen sprchujete teplou vodou. Infrasauna se předehřívá maximálně na 60 stupňů a prohřívá tělo více do hloubky, ve finské sauně se pohybuje teplota mezi 85-95 stupni. Jak bylo již řečeno, finská sauna je skvělá na imunitu, infrasauna třeba na bolavá záda.

Zásady saunování

  • Před vstupem do sauny se řádně osprchujte, ale i osušte.
  • Doba pobytu v sauně je sice individuální, ale odejít byste měly určitě pokud vás začnou pálit ušní boltce nebo třeba špička nosu či bradavky. Vydržet byste měla 15-20 minut, ale pokud se vám špatně dýchá, klidně buďte v sauně jen 10 minut.
  • V sauně si nejlépe lehněte.
  • Při pobytu provádějte automasáž, lépe se tak otevřou póry a navíc se rychleji začnete potit.
  • Před vstupem do bazénku se studenou vodou se osprchujte teplou vodou a omyjte se mýdlem, a to kvůli hygieně.
  • Do bazénku neskákejte, ale pozvolně vstupujte a chvilku v něm vydržte, dokud vám ve studené vodě nezačne být příjemně.
  • Po ochlazování 10-20 minut odpočívejte.
  • Celý proces stačí opakovat 2x až 3x a celková doba trvání by měla být 1,5 hodiny.

Kdy saunu nenavštěvovat

Rozhodně saunu vynechejte v případě, že jste prodělaly nadměrně vyčerpávající tělesnou nebo duševní námahu. Stejně tak není vhodné vystavovat se takovým teplotám po vydatném jídle či naopak na lačno. Do sauny nesmí chodit lidé nemocní (virózy, záněty) a těhotné nebo menstruující ženy.

Nejkrásnější sauny

V Dobičických rybníčcích si můžete rezervovat chatku Madlenku či Amálku. Na břehu vás bude čekat vor, kterým se dopravíte na ostrůvek uprostřed rybníka, kde je malá sauna.

0661.jpg

Zajímavou saunu najdete také na pražské náplavce. Lázně na lodi nabízí výhled na Vltavu a na Pražský hrad. Na palubě se také nachází káď se studenou vodou, ale vlézt můžete i do řeky.

01lazne-na-lodi.jpg

Kulturní sauna a osvěžovna se nachází v Hradci Králové. Jde o malou saunu na hezkém místě na louce u řeky.

5e427870708besauna.jpg

Sauna v Lešišově pod korunami stromů leží jen pár kroků od průzračného rybníčku. Nezapomenutelný zážitek je v ní především v zimě, kdy je všude kolem sníh a v rybníku díra do ledu.

sauna-pod-sumavskou-lipou-2.jpg

I když je na Slovensku, stojí za návštěvu. Řeč je o lesní sauně ve Spišském Hrnově, kterou pro veřejnost postavila skupina nadaných slovenských architektek.

5e4278aea05c8DSC03707b.jpg

Čtěte také:

Reklama