Zaměňujeme teplotu s horečkou

5f75c5c2389f3obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kterého rodiče by neznepokojilo, když se na teploměru objeví hodnota nad 37 °C. Je to známka, že se v těle jeho dítěte něco odehrává, s něčím bojuje. Přestože ale vyšší teplotu bereme jako něco negativního, má v rozumné míře naopak blahodárný účinek. Pomáhá organismu vypořádat se s bakteriemi a viry. Bílé krvinky jsou v té chvíli pohyblivější. A pokud teplota těla přesáhne 39,5 °C, ztrácí většina bakterií i virů schopnost rozmnožovat se a hyne. Jenže to má i svá proti – vysoká teplota představuje pro tělo značnou zátěž, takže je zapotřebí ji snížit. Kdy je ten pravý okamžik?

  • Za zvýšenou teplotou je považována ta od 37 do 38 °C. S tou není třeba bojovat. Stačí ji nadále měřit a dítě sledovat. Výjimkou je jen miminko mladší tří měsíců. V takovém případě volejte lékaři hned.
  • Při teplotě nad 38 °C už jde o horečku, a je na čase nasadit medikamenty, případně zábaly k jejímu snížení. Pokud ani třetí den neklesá, nebo naměříte teplotu nad 39,5 °C, a nedaří se ji srazit, je čas zavolat lékaři.
  • Pokud vyšplhá nad 40, 5 °C, už hovoříme o vysoké horečce, kdy hrozí závažné komplikace. Pokud se ji nedaří srazit, je na čase kontaktovat lékaře.

S dítětem je vhodné navštívit lékaře i v případě, že málo pije, opakovaně zvrací a má řídké stolice. K alarmujícím příznakům pak patří porucha hybnosti, ochablost, ztuhlá šíje, mramorovaná kůže, výrazně chladné končetiny, nafialovělé rty, krvavé skvrnky či malé modřinky na kůži nebo velkou bolest hlavy se světloplachostí a silným zvracením.

Neodčítáme půl stupně

Pokud používáte bezdotykový teploměr, nebo měříte teplotu v podpaží, nemusíte nic řešit. Jestliže ale měříte tělesnou teplotu v některém z tělesných otvorů, například v zadečku, je zapotřebí odečíst z naměřené hodnoty u dětí starších šesti týdnů 0,5 °C.

Nerozlišujeme jednotlivé fáze horečky

5f75c6868f4ebobrazek.pngHorečka probíhá v několika fázích. Pokud je dítě právě v momentu vzestupu tělesné teploty, která ještě nedosáhla svého vrcholu, pociťuje chlad. Má zimnici, třese se, jeho ruce a nohy jsou chladné. V této chvíli ještě není na místě přistupovat ke snižování teploty zábaly či sprchováním. Dopřejte mu naopak to, po čem touží – zachumlat se do teplé deky. Se srážením teploty začněte až v další fázi, kdy už naopak pociťuje horko a snaží se chladit.

Přeháníme to s nízkou teplotou

Přestože je naší snahou prostřednictvím sprchy či zábalu teplotu co nejrychleji srazit, nesmíme použít příliš chladnou vodu. Tím bychom dítěti naopak uškodily a způsobily šok.

Zábaly oblasti hrudníku a břicha provádíme osuškou namočenou ve vlažné vodě (25 °C). Na těle je ponecháme 10 až 15 minut, ale pacienta již nepřikrýváme. Proceduru můžete opakovat třikrát během dvou hodin. Doporučená teplota okolního prostředí je přitom 24 °C.

Možné je také omývání houbou po dobu 10 až 30 minut. Provádíme je obvykle ve vaničce s malým množstvím vody, jejíž teplota by měla být v rozmezí 29 až 32 °C. Doporučená teplota okolního prostředí je i v tomto případě 24 °C.

Možné je také sprchování vlažnou vodou, ale to je aktuální spíše u starších dětí.

Ale pozor, zábaly nejsou vhodné u dětí s ekzémy, vyrážkami, mramorováním kůže či chladnými akry nebo při negativní reakci dítěte na použitou proceduru.

Nerespektujeme nechuť k jídlu

Pokud je dítě nemocné, a má horečku, nemá chuť k jídlu. Neměly bychom ho tedy nutit, přestože máme pocit, že by nabralo sílu. Důležité naopak je, aby mělo dostatek tekutin, kterých hodně vypotí.

Čtěte také:

Reklama