Zaměňujeme teplotu s horečkou
Foto: Shutterstock
Kterého rodiče by neznepokojilo, když se na teploměru objeví hodnota nad 37 °C. Je to známka, že se v těle jeho dítěte něco odehrává, s něčím bojuje. Přestože ale vyšší teplotu bereme jako něco negativního, má v rozumné míře naopak blahodárný účinek. Pomáhá organismu vypořádat se s bakteriemi a viry. Bílé krvinky jsou v té chvíli pohyblivější. A pokud teplota těla přesáhne 39,5 °C, ztrácí většina bakterií i virů schopnost rozmnožovat se a hyne. Jenže to má i svá proti – vysoká teplota představuje pro tělo značnou zátěž, takže je zapotřebí ji snížit. Kdy je ten pravý okamžik?
S dítětem je vhodné navštívit lékaře i v případě, že málo pije, opakovaně zvrací a má řídké stolice. K alarmujícím příznakům pak patří porucha hybnosti, ochablost, ztuhlá šíje, mramorovaná kůže, výrazně chladné končetiny, nafialovělé rty, krvavé skvrnky či malé modřinky na kůži nebo velkou bolest hlavy se světloplachostí a silným zvracením. |
Neodčítáme půl stupně
Pokud používáte bezdotykový teploměr, nebo měříte teplotu v podpaží, nemusíte nic řešit. Jestliže ale měříte tělesnou teplotu v některém z tělesných otvorů, například v zadečku, je zapotřebí odečíst z naměřené hodnoty u dětí starších šesti týdnů 0,5 °C.
Nerozlišujeme jednotlivé fáze horečky
Přeháníme to s nízkou teplotou
Přestože je naší snahou prostřednictvím sprchy či zábalu teplotu co nejrychleji srazit, nesmíme použít příliš chladnou vodu. Tím bychom dítěti naopak uškodily a způsobily šok.
Zábaly oblasti hrudníku a břicha provádíme osuškou namočenou ve vlažné vodě (25 °C). Na těle je ponecháme 10 až 15 minut, ale pacienta již nepřikrýváme. Proceduru můžete opakovat třikrát během dvou hodin. Doporučená teplota okolního prostředí je přitom 24 °C. Možné je také omývání houbou po dobu 10 až 30 minut. Provádíme je obvykle ve vaničce s malým množstvím vody, jejíž teplota by měla být v rozmezí 29 až 32 °C. Doporučená teplota okolního prostředí je i v tomto případě 24 °C. Možné je také sprchování vlažnou vodou, ale to je aktuální spíše u starších dětí. |
Ale pozor, zábaly nejsou vhodné u dětí s ekzémy, vyrážkami, mramorováním kůže či chladnými akry nebo při negativní reakci dítěte na použitou proceduru.
Nerespektujeme nechuť k jídlu
Pokud je dítě nemocné, a má horečku, nemá chuť k jídlu. Neměly bychom ho tedy nutit, přestože máme pocit, že by nabralo sílu. Důležité naopak je, aby mělo dostatek tekutin, kterých hodně vypotí.
Nový komentář
Komentáře
Dost často slyším, že se dětem sráží teplota, i když je jen zvýšená. Nikde se moc neřeší, že je to potřeba, že si s tím tělo snaží poradit.
Já osobně na horečky/teploty netrpím, což prý také není moc dobře.
Můj syn byl naštěstí zdravé mimino. Obávám se, že kdybych mu někdy naměřila teplotu 38°C volala bych záchranku. Úplně jasně vidím, kam by mě poslali...