Pokud toužíte po krásné pleti i v zimě, je třeba se o ní pečlivě starat. Pokožka je vystavena vnějším vlivům jako je mráz, chladný vzduch nebo přechod z tepla do zimy. Pleť je nutné dostatečně hydratovat. V péči o ní v zimních měsících se často dopouštíme chyb a tápeme. A v čem nejčastěji?

zima

1. Vyhýbáte se hydratačním krémům

Nikdo asi neví proč, ale kolem používání hydratačních krémů v mrazivém počasí koluje fáma, že způsobují zamrznutí vody v kůži a popraskání pleti. „Hydratační krémy jsou však vyráběny technologiemi, které v mrazu pleť nenarušují, a to ani na povrchu, ani v hlubších vrstvách,“ říká dermatoložka Yvonne Bergerová.

Naopak neošetřená kůže velmi rychle ztratí svou pružnost a pevnost, poruší se její přirozená rovnováha a rychlejistárne. Hydratační krémy pleti v zimě určitě neškodí - dodávají jí dostatek vlhkosti, ta pleti v zimních měsících chybí, chrání ji a dokonce dokonale udržují její hydrataci i v nepříznivých klimatických podmínkách,“ dodává Bergerová. Hledejte tedy krémy, které nejen hydratují, ale také vyživují a obsahují ochranný faktor.

2. Používáte pouze lesk na rty nebo rty vůbec nechráníte

Lesk sice dodá rtům hydrataci a současně rty nádherně rozzáří, ale v mrazivých dnech je to málo. Rty jsou velmi citlivé, jejich kůže je křehká a tenká, a protože není „vybavena“ mazovými žlázami, v zimním období velmi rychle vysychají, praskají a olupují se. „Praskání rtů často zasahuje i do kontur,“ říká Yvonne Bergerová a doplňuje: „Bohužel pak ani při sebelepší péči nemusí dojít k úplné regeneraci a návratu do původního stavu. A tak při opakovaném vysychání a praskání rtů mohou jemné vrásky v oblasti kontur na pleti zůstat.“

Mějte proto po ruce výživné balzámy na rty, balzám mějte i na nočním stolku, vždy před spaním rty namažte a jejich okolí ošetřete nočním krémem.

3. Neřešíte sluneční ochranu

Stejně jako si s sebou na hory berete teplejší svetr a lyžařské boty, přibalte i krémy s UV filtry. Jednak proto, že při nízkých teplotách je kůže přirozeně sušší a především z toho důvodu, že na horách je sluneční záření intenzivnější a můžete si přivodit bolestivé spáleniny kůže. „Ač se to nezdá, i během zimních měsíců mohou mít sluneční paprsky sílu,“ upozorňuje Yvonne Bergerová. „Zvláště na horách, ve vyšších nadmořských výškách, jsou krémy svyššími ochrannými faktory nezbytné. Ochrání kůži před spálením a předčasným stárnutím a zabrání vzniku nevzhledných pigmentových skvrn,“ dodává.

4. Neřešíte červené žilky

Začervenání pleti většinou souvisí s emocemi, napětím, stresem či konzumací jídla a alkoholu, kdy se krevní cévy v pleti rychle rozšíří. Objevuje se i v zimním období při prudkém přechodu ze zimy do tepla a naopak. „Každý z nás se s tím občas potýká, obvykle jen kůže zčervená a po chvíli vybledne,“ říká Yvonne Bergerová. „U citlivější pleti se však často stává, že drobné cévky popraskají, a pak na povrch pleti prosvítají a jsou stále viditelné. Vzhledem k tomu, že vznik popraskaných žilek je velmi často i dědičným problémem, je prevence jediným receptem, jak stav pleti zlepšit a vznik nevzhledných projevů oddálit.“ Účinným řešením je i používání mastnějších krémů. Pleť dostatečně ochrání - zlepší její izolační vlastnosti, a tak zabrání začervenání a dalšímu praskání žilek.

5. Nepoužíváte pleťové masky

Jakmile venkovní teplota poklesne k 5 °C, mazové žlázky zpomalí svou činnost a kůže je pak mnohem sušší než v jiném období roku. „A to se týká jak pleti obličeje, tak i pokožky těla. I když je ukrytá pod oblečením, přesto ji zima negativně ovlivňuje. V zimním období je proto vhodné vyměnit lehčí krémy za hutnější a určitě doporučuji každodenní péči jednou týdně obohatit o pleťovou masku,“ zdůrazňuje Yvonne Bergerová. Pokožku hýčkejte různými oleji, másly či mléky.

A jaké přípravky v zimě vaše pleť ocení? Inspirujte se v naší fotogalerii:

Zdroj: Tisková zpráva

Ilustrační foto: Nivea, foto: archiv značek

Reklama