Cestování je radost, obohacuje naše vnímání světa, rozšiřuje všeobecný přehled. Nemusíme se dívat závistivě za hranice a oceány, když si je kvůli financím nemůžeme dovolit. Krásných míst se nachází u nás dost na to, abychom měli zábavu doslova na celý život.

Již nějaký čas zde pro vás připravuji tipy na příjemné výlety. Vše zkouším na vlastní nohy a pečlivě zaznamenávám ty nejzajímavější obrázky do foťáku. Noblesní zámek, krásná túra... Baví mě předávat dobré tipy dál, věřím, že mohou být někomu inspirací pro vlastní cestu.

  • A když se navíc spojí sem tam s dobrým pitím a jídlem, máme i tu pomyslnou třešničku na dortu...

Dnes jsem pro vás připravila specialitu - pět míst, kam se ráda vracím. Objevovat nové je sice vzrušující, ale občas člověk potřebuje zamířit tam, kde to zná, kde si doslova dobije baterky. Určitě taková místa také znáte a budu ráda, když mi o nich napíšete do komentářů na konci článku.

Okoř

Vzhledem k tomu, že bydlím v Praze, začínám místem, které mám nadosah. Zřícenina Okoř se nachází kousek za hlavním městěm, přesto nabízí překvapivý klid.

Okoř

Kdo by neznal písničku „Na hradě Okoři, světla už nehoří, bílá paní šla už dávno spát...“ Tak tu si můžete broukat, když se vydáte z Okoře pěšky na nedalekou Budeč, kde se nachází Rotunda sv. Petra a Pavla, nejstarší dodnes funkční stavba na našem území.

Při návratu zpět (pokud budete vycházet od autobusu/parkoviště Okoř) pak doporučuji doplnit kalorie ve stylové hradní restauraci Dělová Bašta. Ceny jsou sice pražské, ale vynikající hovězí polévka a řezané pivo vás nezruinují.

Okoř

Na další straně vzhůru na Šumavu...


Přesouváme se na Šumavu...

Kašperk a okolí

Jelikož mám moc ráda pohádku Anděl páně (režie Jiří Strach, v hlavní roli Ivan Trojan), vždy mě potěší se projít lesy, které v ní vlastnil hrabě Maxmilián (David Švehlík). A o které postupně přicházel...

Kašperk

Z hradu vás pak čeká úchvatný pohled na Šumavu, jež je krásná v každém ročním období. I ty pověstné mlhy k ní prostě patří...

Svačinku si vezměte tentokrát s sebou a snězte si ji na nějakém pěkném a klidném místě. Takových se tu nachází (na rozdíl od jiných končin v republice) řada. Jako městská holka si ten téměř božský klid osobně velmi vychutnávám a věřte, že dodá každému jídlu (i bagetě od pumpy) zcela novou příchuť.

  • A pozor. Od letošního května se můžete těšit na Kašperku na zcela nový prohlídkový okruh Život na hradě doplněný o jedinečnou audiovizuální projekci.

Na další straně vás pozvu na Moravu...


A míříme na mou milovanou Moravu...

Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí na vás dýchne svou nádhernou atmosférou už na dálku. Zvláštní radostná energie pak na vás bude působit při celé prohlídce zámku.

Někde jsem si dokonce dohledala, že v samotném vstupním sále (sál předků) skutečně působí až magické pozitivní síly. Věřit tomu můžeme, a nemusíme...

Vranov nad Dyjí

Pokud se vám to podaří, vyjeďte na Vranov na několik dní. Ubytovat se můžete například přímo u Vranovské přehrady v kempu, kde jsou i dobrá a převážně cenově dostupná občerstvení.

  • Navštívit doporučuji také nedaleký Bítov, nebo méně známé Uherčice (velmi poučné vidět, co se zámkem dokázal udělat minulý režim).

Tak raději zpět do Vranova a pokochejte se pohledem na tu majestátní nádheru..

Vranov nad Dyjí

Další moravská inspirace následuje na další straně...


Na Moravě mám ještě jedno místečko...

Lednice

V posledních letech asi můj nejoblíbenější zámek. Snažím se tam zavítat minimálně jednou za rok.

Lednice

Kromě nádherného zámku vás osvěží příjemné procházky pro Lednicko-valtickém areálu, kde se dá výborně jezdit i na kole s dětmi (žádné frekventované silnice).

  • Večer pak posezení u vínka, domácích klobásek a domů si ze zdejšího Včelího dvora můžete přivést vynikající med.

O hospůdkách v Lednici bych mohla napsat samostatný článek... Materiálu a zážitků mám požehnaně. Do té doby jen prozradím, že nic nezkazíte, když si vyhledáte hospodu U Korunky s dobrou tuzemskou kuchyní. A věřte, nevěřte, v jiném podniku v Lednici si můžete pro změnu objednat i pravého amerického hamburgera (na to nalákáte mcdonaldem odkojené děti). V Lednici zkrátka hladovět nebudete...

Intermezzo: A jestlipak víte, kde se v našich zemích vzal minaret na obrázku níže?

Lednice

Na další straně se podíváme zpátky do českých luhů a hájů...


Švihov

Poslední můj tip směřuje opět do Čech. Vodní hrad Švihov dýchá historií na každém kroku. Však se také začala psát už na konci 15. století, kdy zde žil královský sudí Půta Švihovský.

Švihov

A pokud se o něm chcete dozvědět něco více, než stojí v učebnicích, nenechte si ujít pravidelné noční prohlídky, kde vám naservírují i to, co by historikové asi rádi zatajili...

foto: www.vyletiky.cz

  • Přímo v areálu doporučuji občerstvení U Zdeničky. Jídla dobrá, ceny lidové... a pohled na hrad... asi bez komentáře. Stačí se jen kochat...

Když jsem se o tomto tématu bavila s kolegyní Klárkou, nadšeně mi vyprávěla o své nedávné návštěvě Jeseníků, kde díky zvláštní energii v tamních lázních Priessnitz nepotřebovala tolik spát. Já to mám tedy jinak - na všech těchto zmíněných místech hodně a dobře spím. A taky hodně jím a hodně piji, ale jednou za čas to asi člověku prospěje. Šťastnou cestu, a ať se líbí!

Reklama