Příhody ze života doktorů jsou divácky atraktivní a tvůrci zábavy to dobře vědí. A tak vznikají stále nové filmy a seriály - různé kvality. Vybrali jsme pro vás pár lékařů, kteří se zapsali zlatým písmen do dějin kinematografie.

Přejeme příjemnou vzpomínku a pevné zdraví!

Dr. Skružný

Dr. Skružný, kterého ve filmu Vesničko má, středisková fenomenálně zahrál Rudolf Hrušínský st., zůstane v našich srdcích asi navždy jako ten správný doktor, který si umí svérázně poradit se všemi neduhy. A hlavně udržet potřebný nadhled a potlačit trudomyslnost, což je mnohdy v podstatě to nejdůležitější.

Hawkey Pierce

Vynikající chirurg s obrovskou dávkou lidskosti, kterého mistrně ztvárnil v seriálu MASH Alan Alda. Ani hrůzy války mu nevzaly břitký smysl pro humor a neznejistily jeho přesnou ruku...

Hawkey Pierce, Profimedia

foto: Hawkey Pierce (vlevo)

MUDr. Štrosmajer

Kdo by neznal snad nejslavnější seriálovou roli Miloše Kopeckého? Jeho MUDr. Štrosmajer je v tomto ohledu nesmrtelný. Ačkoliv pro pádné slovo nechodil daleko, nelze mu upřít profesionalitu.

Štěpán Šafránek

Poctiváka Štěpánka jsme mohli díky Básníkům sledovat od jeho středoškolských studií přes „medicínu“ až po bohatou praxi. Zvlášť ve třetím díle (Jak básníkům chutná život) jako venkovský doktor, kde mu sestřičku dělala Jana Hlaváčová, byl neodolatelný...

Štěpán Šafránek

Skutečný lékař

Ne, nepřemýšlejte, o čem ten seriál je a kdo v něm hraje. Filmové dílo je filmové dílo. A život je život. A tak až příště budete sedět v čekárně, popřemýšlejte, zda by si právě ten lékař za dveřmi nezasloužil obdiv - minimálně takový, jako mají naši filmoví hrdinové.

foto z MASH: Profimedia

Přečtěte si také:

Reklama