V těchto dnech se stále těšíme z letního počasí, ale chladné noci a rána nám dávají najevo, že podzim je tu co nevidět. Ale než opravdu přijde, nasbírejte si a usušte léčivé bylinky, které se vám můžou hodit. Vybrali jsme pro vás pět „nejúčinnějších“ bylinek, které mají široké uplatnění a přitom rostou takřka všude.
O léčivých schopnostech některých rostlin určitě nikdo z nás nepochybuje. Pokud jste si nestačili usušit černý bez, lipový květ, nebo třeba podběl, nevadí, stále ještě rostou a kvetou bylinky s podobnými účinky, které se vám můžou hodit do vaší domácí lékárny. Na podzim, v době plískanic, jako když je najdete. Vyrazte na ně do přírody co nejdříve.
Jitrocel kopinatý syrový jako první pomoc, sušený při nemocech z nachlazení
Jitrocel - je všestranná bylinka s dlouhými, podélně žilnatými listy. Pomáhá jak „syrová“, tak sušená. Čerstvá šťáva vám „pofouká“ bolístku při bodnutí hmyzem. Utrhněte list, rozdrťte (klidně pokousáním mezi zuby) a potírejte postižené místo, nebo přiložte jako obklad. Za malou chvilku přestane svědit, pálit nebo bolet. Sušený jitrocel se pije jako čaj (na jeden hrneček jedna čajová lžička) při nemocech horních cest dýchacích, protože usnadňuje odkašlávání.
Jitrocelový sirup. Nasekejte čerstvé listy a napěchujte na dno sklenice. Posypte krystalovým cukrem, přidejte další vrstvu a takto pokračujte, dokud sklenici nenaplníte. Poslední vrstvu by měl tvořit cukr. Uzavřete a nechte šest týdnů na místě se stálou teplotou.
Natrhejte si jeho listy a usušte na suchém, tmavém a dobře větraném místě nejlépe na sítu.
Tužebník jilmový je krásný nejen ve váze, ale užitečný i jako léčivka
Tato ztepilá rostlina, která roste hojně na vlhkých loukách, se vyjímá dobře i ve váze, ale mnohem užitečnější je díky svým léčivým účinkům. Sbírají se květy, které mají podobnou barvu a vůni jako květy černého bezu. Tužebník má močopudné účinky a podporuje pocení a tím odvádí škodliviny z těla. Je protizánětlivý a účinný nejen při chřipce, ale i infekcích spojených s horečkami. Kromě toho zvyšuje vylučování solí z organizmu a pomáhá při dně a revmatismu.
Sedmikráska. Milá na pohled, užitečná pro zdraví
Kdo by neznal tuto nenáročnou drobnou květinku, která zdobí trávníky od jara do podzimu? Je nejen hezká, ale i jedlá a léčivá. Čerstvé květy se hodí do salátů a na ozdobu jídel. Její listy mají stejné účinky jako listy jitrocele. Hojí drobné rány a hmyzí štípance.
Na sušení se sbírají plně rozevřené květy. Čaj ze sedmikrásky se pije při kašli, zahlenění průdušek. Má dezinfekční a uklidňující účinky na sliznice horních cest dýchacích. Odvar ze sedmikrásek se dá použít i jako obklad na unavenou pleť. Díky nim bude opět napjatá a svěží.
Řebříček je zázračná bylinka, která léčí hlavně gynekologické potíže, a proto se jí říká „ženská bylina“
Pomáhá při PMS, tlumí potíže spojené s klimakteriem, upravuje nepravidelnou menstruaci, léčí gynekologické záněty. Je účinný jak v podobě čaje, tak i v koupelích, které pomáhají nejen při léčbě zmíněných potíží, ale třeba i při hemoroidech. Řebříček má blahodárný vliv i na nervovou soustavu. Účinkuje při zánětech nervů a migréně.
Ostružiník. Nebojte se trnů a pochutnejte si (nejen) na jeho chutných plodech
V tomto období kvete, ale zároveň na něm dozrávají chutné plody. Ostružiny obsahují velké množství vitamínů A, B, C, E, ale i draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Vláknina a pektin obsažené v plodech, podporují funkci střev a léčí jejich onemocnění.
Kromě plodů se sbírají i květy, mladé výhonky a listy. To vše se dá zužitkovat a usušit na chutný čaj, který se dá pít samostatně, nebo ve směsích s maliníkem a jahodníkem. Ostružiník má močopudné a dezinfekční účinky, takže se hodí i jako výborný doplněk při léčbě močových cest.
Odvar ze sušených listů ostružiníku se používá jako účinné kloktadlo při zánětech v dutině ústní a léčbě aft.
Nový komentář
Komentáře
Dostala jsem vloni naloženou marihuanu v alpě- a je to skvělé! Všechny štípance, škrábance, pupínky....uklidní a rychle se to pak hojí. Synovi to zlikvidovalo i bradavici- a dost velkou.
Rikina — #11 Kontryhel a řebříček se v gynekologických čajích kombinují, často ještě s měsíčkem a mateřídouškou
.
gerda — #4 Bylinky miluju, mám už něco nasušeno, i když vyhlášená bylinkářka nejsem. Krom toho občas dělám kopřivovou kůru - čaj z čerstvých kopřiv, jitrocel je skvělý k hojení ran i na kašel, z tymiánu dělám sirup při nachlazení a kašli syna a letos jsem se ukecala k výrobě masti z kostivalu - výborná věc na bolavé či namožené klouby a svaly.
Maria28 — #16 Na vápník je nejlepší mák. Večer sklenička makového mléka a mám dávku splněnou.
Do vodky nebo jiného alkoholu, můžete naložit i echinaciu - třapatku nachovou, letos nádherně kvete, tak si ostříhejte květy a opět nechejte 2 měsíce louhovat a užívá se po lžičkách v čase chřipek.
Nesuším žádné bylinky, možná až v důchodu. Bylinkové čaje piju, ale spíše "z nudy". Na těžký žaludek účinkuje pelyněk, to jo. Když jsme měla zlomený kotník, tak mi doktor doporučoval jíst hodně zeleniny, která obsahuje vápník.Když jsem to ale porovnala s tabulkami, tak jedna tableta obsahuje tolik vápníku, jako pytel brokolice nebo květáku. Takže beru raději tablety. A navíc - zničené životní prostředí prý ubírá bylinkám jejich sílu, už to není, co dříve. A tomu věřím.
Eliana — #10Já nakládám čerstvý do vodky po 8 týdnech sleju a používám na kloktání při bolení v krku.
Rikina — #11Ano, kontryhel je známý, ale jak jsem četla Marii Treben, řebříček ho zdaleka předčí
Eliana — #10Můžete ho dát klidně nasekaný i do mrazáku, ale sušit by se měl určitě ve tmě. Tak si udrží barvu. Na světle zhnědne, takže vypadá jako spálený.
Šalvěj je skvělá na bolení v krku
Děkuji za bezva článek a užitečné rady
K tomu řebříčku - jako děti jsme bývaly pověřeny důležitým úkolem natrhat řebříček pro drůbež. Nasekal se do krmení kachnám, krůtám i slepicím. Co se pamatuju, spotřebovaly se ho celé náruče, a zejména krůtám teda chutnal hodně. Že je nějak užitečný i pro lidi, to jsem nevěděla, a za "ženskou bylinu" bývá obecně označován spíš kontryhel.
Dana Haklová — #7letos se mi nadurodilo šalvěje a nevím jestli dát do sáčku a do mrazáku nebo nasušit-zda na slunku či mimo
gerda — #1Podobný návod, jak rozeznávat (nejen)rostliny, ale i hmyz, ptáky, zvířata najdete i v knize ABC PŘÍRODY. Tam jsou rostliny děleny podle barev květů, takže se člověk dobře orientuje. Ale tato kniha bude asi taky už jen v antikvariátu
Rikina — #2U ostružin se suší především listy. Plody jsou nejlepší syrové. Letos se jim opravdu daří, jsou obrovské a hodně sladké
gerda — #4trhat rostliny jen v čisté přírodě. To jsem do článku ani nenapsala, neboť to považuji za samozřejmé
.
Skvělé tipy
bobani — #3Že je to bezva knížka? Momentálně na trhu není, počíhám si na ni v nějakém antikvariátu.
Ve městě ani nemá cenu hledat bylinky. Čistou travnatou plochu tu využívá k relaxaci kdekdo, nejvíc pejskaři, takže tady je nejlepší zajít do Herby. Ale při pobytu v Jeseníkách to bylo jiné - zeleno kam oko dohlédlo a pamatuju, jak jsem běhala po louce a hledala kontryhel.
Co tu kvete jsem mám doma . na účinky bylin věřím a myslím , že na stará kolena se opět vrátím ke sběru a sušení
V tomhle jsem již od přírody "odtržena".
Sice poznám spoustu rostlin, a umím je pojmenovat, ale nesbírám a nesuším nic. Bylinkové čaje mi nechutnají, žádné. Kromě toho nevěřím na to, že mají nějaký účinek, musel by toho člověk vypít hektolitry. No a kdyby chtěl, tak jsou velké spousty obchodů doslova přetékajících nejrůznějšími krabičkami a pytlíky s bylinkami a čaji ve všelijakých směsích na kdeco, podle znamení zvěrokruhu i podle nemocí, podle pohlaví, věku, podle osobního zaměření - šamanské či babiččina lékárna, prostě každej si může vybrat. Proto bych šla maximálně na ty ostružiny - plody, které bych nesušila, ale pojedla nejlépe přímo v lese.