ostru

V těchto dnech se stále těšíme z letního počasí, ale chladné noci a rána nám dávají najevo, že podzim je tu co nevidět. Ale než opravdu přijde, nasbírejte si a usušte léčivé bylinky, které se vám můžou hodit. Vybrali jsme pro vás pět „nejúčinnějších“ bylinek, které mají široké uplatnění a přitom rostou takřka všude.

O léčivých schopnostech některých rostlin určitě nikdo z nás nepochybuje. Pokud jste si nestačili usušit černý bez, lipový květ, nebo třeba podběl, nevadí, stále ještě rostou a kvetou bylinky s podobnými účinky, které se vám můžou hodit do vaší domácí lékárny. Na podzim, v době plískanic, jako když je najdete. Vyrazte na ně do přírody co nejdříve.

Jitrocel kopinatý syrový jako první pomoc, sušený při nemocech z nachlazení

jitro

Jitrocel - je všestranná bylinka s dlouhými, podélně žilnatými listy. Pomáhá jak „syrová“, tak sušená. Čerstvá šťáva vám „pofouká“ bolístku při bodnutí hmyzem. Utrhněte list, rozdrťte (klidně pokousáním mezi zuby) a potírejte postižené místo, nebo přiložte jako obklad. Za malou chvilku přestane svědit, pálit nebo bolet. Sušený jitrocel se pije jako čaj (na jeden hrneček jedna čajová lžička) při nemocech horních cest dýchacích, protože usnadňuje odkašlávání.

Jitrocelový sirup. Nasekejte čerstvé listy a napěchujte na dno sklenice. Posypte krystalovým cukrem, přidejte další vrstvu a takto pokračujte, dokud sklenici nenaplníte. Poslední vrstvu by měl tvořit cukr. Uzavřete a nechte šest týdnů na místě se stálou teplotou.

Natrhejte si jeho listy a usušte na suchém, tmavém a dobře větraném místě nejlépe na sítu. 

Tužebník jilmový je krásný nejen ve váze, ale užitečný i jako léčivka

tuze

Tato ztepilá rostlina, která roste hojně na vlhkých loukách, se vyjímá dobře i ve váze, ale mnohem užitečnější je díky svým léčivým účinkům. Sbírají se květy, které mají podobnou barvu a vůni jako květy černého bezu. Tužebník má močopudné účinky a podporuje pocení a tím odvádí škodliviny z těla. Je protizánětlivý a účinný nejen při chřipce, ale i infekcích spojených s horečkami. Kromě toho zvyšuje vylučování solí z organizmu a pomáhá při dně a revmatismu.

Sedmikráska. Milá na pohled, užitečná pro zdraví

sedmi

Kdo by neznal tuto nenáročnou drobnou květinku, která zdobí trávníky od jara do podzimu? Je nejen hezká, ale i jedlá a léčivá. Čerstvé květy se hodí do salátů a na ozdobu jídel. Její listy mají stejné účinky jako listy jitrocele. Hojí drobné rány a hmyzí štípance.

Na sušení se sbírají plně rozevřené květy. Čaj ze sedmikrásky se pije při kašli, zahlenění průdušek. Má dezinfekční a uklidňující účinky na sliznice horních cest dýchacích. Odvar ze sedmikrásek se dá použít i jako obklad na unavenou pleť. Díky nim bude opět napjatá a svěží.

Řebříček je zázračná bylinka, která léčí hlavně gynekologické potíže, a proto se jí říká „ženská bylina

rebr

Pomáhá při PMS, tlumí potíže spojené s klimakteriem, upravuje nepravidelnou menstruaci, léčí gynekologické záněty. Je účinný jak v podobě čaje, tak i v koupelích, které pomáhají nejen při léčbě zmíněných potíží, ale třeba i při hemoroidech. Řebříček má blahodárný vliv i na nervovou soustavu. Účinkuje při zánětech nervů a migréně.

Ostružiník. Nebojte se trnů a pochutnejte si (nejen) na jeho chutných plodech

ostru

V tomto období kvete, ale zároveň na něm dozrávají chutné plody. Ostružiny obsahují velké množství vitamínů A, B, C, E, ale i draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Vláknina a pektin obsažené v plodech, podporují funkci střev a léčí jejich onemocnění.

Kromě plodů se sbírají i květy, mladé výhonky a listy. To vše se dá zužitkovat a usušit na chutný čaj, který se dá pít samostatně, nebo ve směsích s maliníkem a jahodníkem. Ostružiník má močopudné a dezinfekční účinky, takže se hodí i jako výborný doplněk při léčbě močových cest.

Odvar ze sušených listů ostružiníku se používá jako účinné kloktadlo při zánětech v dutině ústní a léčbě aft.

Čtěte také

Reklama