Kupujete si balenou vodu? Limonády v pet lahvích? Taháte se s těžkým nákupem, zejména s balenými nápoji? Je jasné, že z kohoutku doma nasycený nápoj nepoteče a pít jen čistou vodu nikoho z nás dlouho neuspokojí.
Bohužel spolu s balenou vodou je spojen problém, který musíme řešit - kam s pet lahvemi? Řada lidí nemá vztah k pořádku, netřídí odpad, je jim jedno, že odpadky zamořují naši zem. Myslíte si, že svým chováním můžete přispět k tomu, aby byl tento stav lepší? Například, že budete kupovat méně balených vod, třídit odpad, vychovávat své děti tak, aby věděly, že plast se musí zpracovávat mimo ostatních odpadů...
Toto téma je velmi široké a týká se každého z nás. Budeme rádi, když nám přispějete do diskuse svým názorem. Vadí vám všude poházené plasty, vypité plastové lahve? Jak jste na tom - kupujete balené vody, limonády, ochucené minerálky?
Jak svým chováním šetříte přírodu? Myslíte si, že se to týká každého z nás?
Napište nám o tom!
Tři z vás, diskutujících, odměníme krásným dárkem - získáte SodaStream pro tvorbu domácí sodovky spolu s chutnými náplněmi. Děkujeme vám za vaše názory a těšíme se na ně!
Zde je několik alarmujících informací, které se tak často nezveřejňují:
- Každoročně přibývá přibližně 141 miliard použitých plastových lahví, které nejsou recyklovány?
- V Evropě je recyklováno 48 % PET lahví. To znamená, že odpad z více než poloviny stolních vod a sycených nápojů v PET lahvích končí na skládkách a ve spalovnách. V USA recyklují asi 1/3 plastových lahví, u nás je to odhadem jen kolem 20 %.
- Doba rozpadu jedné PET lahve je přibližně 450 let. Ta, kterou dnes vyhodíte do směsného odpadu, se rozloží nejdříve po roce 2460.
- Roční světová výroba balených nápojů zatíží přírodu 2,5 miliony tunami oxidu uhličitého. Uhlíková stopa, kterou zanechá 1 litr sycené vody z přístroje SodaStream, je přitom 4,5x nižší.
- Na roční výrobu PET lahví je potřeba více než 2,7 milionů tun plastů.
- Na výrobu jedné lahve balené vody je potřeba 5x více vody, než kolik sama obsahuje.
- Výroba PET lahví pohltí velké množství zpracované ropy i energie. Ropa, spotřebovaná při výrobě PET lahví jen v USA, by naplnila nádrže jednoho milionu automobilů.
- Asi 25% balených vod zákazníci spotřebují mimo místo původu. Takže než se balená voda dostane do regálu ve vašem obchodě, „procestuje“ kus světa. Přeprava balených vod i sycených nápojů z továren do obchodů, a následně z obchodů domů, znamená pro životní prostředí další zátěž v podobě emisí.
- Přitom stačí jen otočit kohoutkem v kuchyni. Pokud si chcete ověřit kvalitu své vody, navštivte stránky příslušné vodárenské společnosti nebo si nechte vodu odborně posoudit akreditovanou nezávislou laboratoří.
- Pro zpestření pitného režimu můžete třeba využít přístroj SodaStream z nové limitované edice pro Afriku a vyrobit si doma vlastní sodovku nebo osvěžující nápoj z kohoutkové vody. Nový přístroj šetří přírodu hned dvakrát. Krabice i veškerý obalový materiál pochází z recyklovaných surovin. A stejně jako ostatní přístroje SodaStream chrání naši planetu před zbytečnou zátěží v podobě výroby a dopravy balených nápojů i následné likvidace obrovského množství PET lahví a plechovek. Navíc Vás může hřát i dobrý pocit: každý přístroj z této limitované edice zajistí v Keni vodu pro jednoho člověka na celý rok!
- Používáním jediného přístroje SodaStream ochráníte přírodu v průběhu tří let přibližně před 2.000 prázdnými PET lahvemi nebo plechovkami.
- Jediná láhev, kterou opakovaně využívá přístroj SodaStream k přípravě nápojů, uchrání planetu za tři roky asi před 2.000 prázdnými plastovými lahvemi nebo plechovkami.
Informace o vodě v ČR:
Kvalita kohoutkové vody je v ČR dlouhodobě na velmi dobré úrovni, a to i v rámci mezinárodních žebříčků kvality. Voda z veřejných vodovodů prochází přísnou kontrolou. V pitné vodě se sleduje více než sto parametrů, některé nad rámec povinných ukazatelů. Kontrola kvality vody probíhá v akreditovaných laboratořích a přísně je kontrolován celý proces výroby a distribuce pitné vody. Supervizi provádějí orgány ochrany veřejného zdraví. Souhrnně se tak dá doložit, že pitná voda z vodovodu pro veřejnou potřebu, kterou dodávají vodárenské podniky, je naprosto v pořádku po stránce chemické, fyzikální, biologické i mikrobiologické a její kvalita zcela odpovídá parametrům vyhlášky Ministerstva zdravotnictví i předpisům EU.
Jak se sleduje kvalita vody?
Kvalita podzemní vody se sleduje monitorovacími vrty, u povrchové vody se sledují rizikové přítoky a profily přehradních nádrží. Monitoruje se i kvalita vody v okolí, nikoli jen v místě, kde se surová voda čerpá. Na webových stránkách vodárenských společností je zveřejněn podrobný rozbor pitné vody. Každý měsíc se tu objevují aktuální výsledky rozborů ukazatelů, které spotřebitele nejvíce zajímají. Většina provozovatelů vodovodů využívá i tzv. biologickou indikaci toxicity vody - vodu testuje pomocí pstruha duhového v období od plůdku do jednoho roku života, kdy je pstruh nejcitlivější na přítomnost cizorodých látek.
Další zajímavosti:
- Přístup k pitné vodě z veřejného vodovodu má 93 % Čechů.
- Kohoutková voda je ideálně uskladněna - ve tmě a v chladu, proto je u vás doma k dispozici vždy čerstvá.
- Víte, co pijete - vodárenské společnosti zveřejňují úplný rozsah parametrů kvality vody z kohoutku, výsledky rozborů najdete na internetových stránkách společností, v zákaznických centrech či v informačních materiálech.
- Je levná - jeden litr vody z kohoutku stojí v průměru 0,06 Kč. Za 10 Kč, což je zhruba cena za 1,5litrovou láhev pitné vody, si můžete natočit 166 litrů vody z kohoutku.
- Šetří životní prostředí - odpadá přeprava kamiony, potřeba skladování a likvidace neekologického plastového odpadu.
Zdroj: Veolia Voda Česká republika
Zapojte se do diskuse:
Toto téma je velmi široké a týká se každého z nás. Budeme rádi, když nám přispějete do diskuse svým názorem. Vadí vám všude poházené plasty, vypité plastové lahve? Jak jste na tom - kupujete balené vody, limonády, ochucené minerálky?
Jak svým chováním šetříte přírodu? Myslíte si, že se to týká každého z nás?
Napište nám o tom!
Tři z vás, diskutujících, odměníme krásným dárkem - získáte SodaStream pro tvorbu domácí sodovky spolu s chutnými náplněmi. Děkujeme vám za vaše názory a těšíme se na ně!
Nový komentář
Komentáře
Kdyby někdo potřeboval poradit, jak vybrat filtr na vodu, doporučuji tento článek: https://www.bola.cz/poradna/jak-vybrat-domaci-filtr-na-vodu
Já už nad tím uvažuju nějakou dobu, ale pořád nemůžu vybrat, radši bych koupila něco na doporučení než na blint.
Já uvažuju nad filtrem přímo ke kohoutku, nemáte někdo?
Jakou balenou vodu kupujete?
Asi by to chtělo nějak vyladit výrobu pet lahví. S těmi plasty je to takové dvou sečné no. Ale třeba se časem najde nějaké řešení. Viděla jsem někde, že využívají lýko z cukrové třtiny pro obaly na jídlo.
Dobrý den, já mohu vřele SodaStream doporučit. Zakoupila jsem ho na stránce http://www.elektro-internet.cz/bile-zbozi/male-spotrebice/kuchynske-spotrebice/sodastream/ a nemůžeme si ho vynachválit.
Díky za tip, já se na něj podívám :) Nejspíš porovnám ještě cenově s jinými, ale to, že se vám osvědčil je velké plus :)
já jsem kupovala na modrausporam.cz, líbila se mi ta cena, stojí kolem sedmi stovek, což mi přijde v pohodě a je kvalitní :)
A kupovali jste normálně v obchodě nebo přes interent. Koukala jsem se na netu a zdá se mi, že pře e-shop to výjde levněji.
My jsme si lis pořídili, když děti začaly sbírat víčka do školy. Petky se pak v koši nafukovaly a zabíraly většinu koše...
Babička ho má doma a využívá ho denně. Hodně pije balenou vodu, ale už jí dělá problém ohýbání a tohle je pro ni naprosto ideální výroběk :)
Ahoj holky, zajímalo by mě jestli někdo používáte lis na pet lahve? My v práci všichni pijeme balenou vodu a vždycky se to tak nashromáždí... Vyplatí se to koupit?
Voda nám teče z kohoutku velmi špatná. Na pití kupujeme balenou vodu, měsíčně nás to stojí docela dost peněz. Ale kdybyste viděli ten "hnus", co nám teče z kohoutku, to se snad nehodí ani jako voda užitková.
Plastové lahve vhazuji do kontejnerů k tomu určených.
V sucasnej dobe je zivotne prostriedie dost znecistene odpadkami spolocnosti.Aby sa prostredie chranilo,je potrebne zmenit myslenie ludi.My pijeme vodu z kohutika,ale kupujeme aj balenu vodu.Flase potom triedime a davame do kontajnerov na plasty,lenze nie vsetci ludia su taki ohladuplny.Myslim ze sodastream je vyborna vec,ktora este viac pomoze tomu,aby sa neznecistovala priroda,lenze nei vsetci su ho mozu dovolit.Bola by som velmi rada,ak by som ho vyhrala prave ja.
BALENOU VODU KUPUJEME MÁLO,SPÍŠ PIJEME VODU Z KOHOUTKU A POKUD KOUPÍME BALENOU TAK HÁŽEME DO KONTEJNERŮ NA PLASTY,SODASTREAM BY JSME VYUŽILI,ALE JE MOC DRAHÝ
azpol — #359 po dlouhé době se dívám jestli diskuze pokračuje, už se to moc neposunulo ... k tomu lisu na petky - není potřeba ani extra síla, prostě se jen hne táhlem a je to, ten kdo petkám fandí tak ušetří dost místa, dívala jsem se na účtovací doklad a stálo to kolem 1200 ..... to už je horší jako jednorázový výdaj
Pijeme vodu z kohoutku, vaříme čaje a někdy si dopřejeme kupované balené vody. Odpad třídíme, máme před panelákem kontejnéry, tak není žádný problém s třízením odpadu. Mám 3 děti a vedu je k tomu od malička a funguje to. Sodastream bych chtěla vyhrát, protože si to přeje má dcera Nikolka a bude to zajimavá změna v pitném režimu naší početné rodiny.
Naše rodina je zvyklá jak na vodu z kohoutku,tak i na balenou vodu.Jelikož máme v rodině tři děti,dávám důraz na pitný režim již od jejich narození.Děti jsou zvyklé pít většinou vodu samotnou,ale někdy jim vodu naředím s džusem.A rozhodně pet flašky neházim do popelnice,ale jak se nám jich nahromadí víc,tak je s dětmi vyhodíme do kontejneru na plasty a sami děti už sami od sebe řeknou,že chtějí naházet pet lahve do kontejneru.Máme to kousek a vždycky to spojíme s vycházkou k řece.Kupuji zásadně jen neperlivou vodu a balík na jeden a ž dva týdny,protože u nás v Brně máme kvalitní vodu z kohoutku.A je pravda,že není zdravé pít pořád tu stejnou minerálku,či džus a balenou vodu taktéž.Proto je dobré tekutiny obměnovat.A přirodu bychom měli šetřit všichni a být k ní ohleduplní,nejen tříděním odpadů.Já se snažim své děti aspon trochu vést k tomu,že tříděním odpadů pomáháme i přírodě a myslim,že to u nás doma funguje.
To je něco tahat láhve z obchodu, řežou do ruky, pak zabírají místo doma, do lednice se pořádně nevejdou, pak se musí odnést do popelnice, to je práce. Venku se všude povalují, stačí se odpoledne projítpodél silnic. No a když to děti ve škole třídí do boxů, tak to pak stejně všechno skončí v popelnici. Koukala jsem na stránky sodastreamu, možná by mohlo být více míst, kde koupit náplň. Do krajských měst mají něteří přece jen trošku daleko. Vodu v kohoutku má každý, tak už pak nemusí být problém. Nehledě na to, že voda z kohoutku je zdravější.
cornysek — #358 Tak to může být super věc, pro ty co používají petky denně.Zkusím to navrhnout babičce, má malý krámek a denně má koš nacpaný petkami od zákazníků, které recykluje.