Doba dovolených se pomalu blíží. Jistě už listujete katalogy a vybíráte si destinaci, kam se letos podíváte. Pokud se chystáte mimo Evropu a plánujete návštěvu exotické destinace, kam se letí mnoho hodin, je třeba při cestování myslet na svou pleť a pokožku celého těla. Ta totiž dostává při cestování zabrat. Díky jednoduchým trikům můžete vypadat po příletu, nebo po dlouhé cestě strávené v autě, krásně a svěže!

1. Nepříjemné pnutí pokožky a suchá kůže

Aby vaše kůže během delšího letu netrpěla, hydratujte svůj organismus dostatkem vody! Vypijte jí dost už před odletem, dál během letu a pak hned po příletu. Alespoň toto doporučuje v americkém časopise Cosmopolitan dermatoložka Marta Rendonová. „Budete muset sice chodit častěji na záchod, ale s tím se nedá nic dělat,“ míní. Zároveň upozorňuje, že byste se během letu měly zcela vzdát alkoholických nápojů, které dehydrují organismus. Náš tip: Pokožku obličeje můžete sem tam osvěžit termální vodou ve spreji. Maximální objem tekutého výrobku povoleného v kabině letadla je ale pouze 100 ml.

2. Oteklé nohy

Při náročnějším a dlouhém cestování se může stát, že vám začnou otékat kotníky, což bývá nepříjemné. Důležité je během letu opět hodně pít, procvičovat nohy, dávat je nahoru, aby se odkrvily, nebo si sundat boty a kroužit kotníky. Vyhýbejte se během letu slaným pochutinám, jako jsou arašídy nebo chipsy. A hlavně žádný alkohol, otok pak rychleji splaskne.

3. Jet Lag

Jet Lag je syndrom únavy a poruchy spánku, který nastává po rychlém leteckém překonání nejméně dvou časových pásem. Rozhodí přirozený biorytmus lidského těla. Tip pro vás: při letu přes noc se snažte usnout co nejdříve. „Vemte si s sebou do letadla masku na obličej, aby vás nerušilo umělé osvětlení,“ doporučuje lékařka Hope Gillermanová. Po příletu na místo si pak nasaďte sluneční brýle a pokud je to možné, dvě nebo tři hodiny je nesundávejte. „Omezením světla umožníte, aby se váš mozek a tělo postupně přizpůsobilo novému časovému pásmu,“ vysvětluje Gillermanová.

4. Leťte bez make-upu

Suchý vzduch v klimatizovaném letadle často způsobuje citlivější pleti pupínky. „Potní žlázy pracují na plné obrátky a tvoří se víc kožního mazu,“ říká doktorka Rendonová. Proto je nejlepší se pro delší let nelíčit a nepoužít žádný make-up, aby mohla kůže volně dýchat. Snažte se během letu nedotýkat zbytečně obličeje, póry se nebudou zanášet prachem a dalšími drobnými částečkami nečistot.

5. Vlasy

Pokud vaše cesta trvá dva nebo tři dny, a vy bez čerstvě umyté hlavy nedáte ani ránu, přibalte si do zavazadla suchý šampon. Zachováte si tak svěží vzhled. Suchý šampon umí mastnotu z vlasů vytáhnout a nikdo nic nepozná!

Reklama