Alpy nebo Česko. Máte doma malé lyžaře a řešíte, kam v zimě vyrazíte na hory? Zůstat doma na českých horách, riskovat, že nenapadne sníh, že budete stát ve frontě na lanovku? Vyplatí se kilometry a peníze navíc, které vydáte při cestě za hranice? Nebo už se české hory dostaly na alpský standard?

Platí jednoduché pravidlo. Čím jsou děti menší, tím méně je zajímá, kam jedou a naopak se ptají, s kým pojedou a co tam prožijí. S velkou pravděpodobností se nehnete z dětské sjezdovky a z více jak 200 kilometrového alpského lyžařského střediska, beztak poznáte jen nejbližší okolí dětské sjezdovky nebo vašeho hotelu.

czech

Pro české hory mluví i následujících pět důvodů:

1.       Miliardové investice

I přes loňskou mírnou zimu investovaly české skiareály stovky milionů korun do nákupu systémů technického zasněžování a do výstavby nových lanovek. Ve Špindlerově Mlýně nahradí starou čtyřsedačku na Pláně moderní vyhřívaná šestimístná lanovka s bublinou. V Peci pod Sněžkou čeká na zahájení sezóny nová krytá a vyhřívaná šestisedačka a další nová čtyřsedačka. Celkem za posledních deset let vyrostlo v Česku 70 nových lanovek.

2.       Lyžování za humny

V Česku asi neexistuje místo, odkud by to na nejbližší sjezdovku trvalo déle než dvě hodiny. Z Prahy jste za hodinu v Jizerkách, z Ostravy v Beskydech a i z Brna jste do dvou hodin v Jeseníkách. Pokud nemáte auto, nevadí, do většiny skiareálů se dostanete bez problémů vlakem nebo autobusem. Navíc díky projektu ČD Ski dostanete v šesti lyžařských areálech slevu na skipas, pokud přijedete vlakem.

3.       Rozumné ceny

Lyžování není levné v Alpách, ani v Česku, tedy kromě běžek. Kromě tradičně předraženého Špindlu je ale většina českých středisek cenově dostupná. V nízké sezóně se dá sehnat ubytování za 250 korun a skipas lehce přes 500 korun. Nejde ovšem jen o cenu skipasů. Při srovnání českých a rakouských hor musíte započíst i cenu lyžařskou školu, půjčení lyží, nebo jídlo v restauraci. Koneckonců zkuste si v Rakousku objednat svíčkovou s pivem za 6 euro.

czech

4.       Čeština i v lyžařské škole

Na dovolené v Česku si snadno objednáte guláš i vyřešíte problém na recepci. Možnost mluvit mateřským jazykem, ale ocení hlavně děti v lyžařské škole. I když máte perfektně zvládnutou lyžařskou techniku, občas se vyplatí dát děti občas do lyžařské školy. Za prvé si konečně sami zalyžujete a za druhé dítě má k cizímu instruktorovi větší respekt a rychleji se učí.

5.       České hory jsou jednoduše nádherné

V Čechách nenajdete žádné třítisícovky, nemámě tu extrémně prudké svahy, ani věčně bílé ledovce. Přesto mají české hory svoje kouzlo. Nádherné roubenky, sáňkování za chalupou, stavění sněhuláka nebo grilovaná klobása, to jsou momenty, které se vám pevně zaryjí do podvědomí. Speciální kouzlo, které každý cítíme uvnitř a které chceme předat naším dětem, aby je i oni pak mohli předávat svým dětem.

Přesvědčili jsme vás, že nejlepší lyžovačku s dětmi si užijete na českých horách? Pak se třeba necháte inspirovat jedním z třech tipů, kam vyrazit v Česku s dětmi na hory.

V korunách stromů na Lipně

Na Lipno jezdí nejraději rodiny s malými dětmi. Nadmořskou výškou, ani počtem kilometrů sjezdovek nemůže Lipno konkurovat velkým krkonošským skiareálům. Za to standard služeb, které toto šumavské středisko nabízí, je plně srovnatelný s Rakouskem. Ovšem za české ceny. Bezkonkurenční je i nabídka nelyžařských atrakcí, které zpestří pobyt v případě špatného počasí.

czech

Pro nejmenší lyžaře je na Lipně připraveno dětské hřiště Foxpark s dvěma pojízdnými koberci a možností zapůjčit pomůcky pro výuku lyžování. K dispozici jsou různé kruhy, volanty, pěnové tyče a dokonce i smetáky na přidržování špiček malých lyžařů. Hřiště je zdarma.

Ideálním místem pro začínající lyžaře a děti je díky své přehlednosti, šířce a mírnému převýšení sjezdovka s názvem Jezerní. Děti si užijí I členitou sjezdovku Lišáka Foxe se skikrosovou bránou, odbočkami do lesa a několika skokánky.

Rodiče malých dětí ocení i složení lanovek. Na Lipně jsou k dispozici tři čtyřsedačkové lanovky a tři pojízdné koberce. Nepohodlné kotvy nebo pomy tady nenajdete.

28 tisícovek v Jizerkách

Nejsevernější a jedno z nejčistějších pohoří v Česku nese svůj název podle řeky Jizery. Ta pramení na 1124 metrů vysoké hoře Smrk. Nejvyšší hora Jizerek, polská Wysoka Kopa, měří o 3 metry více. Celkem se v Jizerských horách nachází 28 „tisícovek“. Překvapivě, největší jizerský skiareál neleží na žádné z nich, ale na 803 metrů vysokém Tanvaldském Špičáku. Ten, spolu s jizerskou magistrálou, televizním vysílačem na Ještědu a zábavním centrem Babylon patří mezi hlavní lákadla Jizerských hor. Velkou výhodou Jizerek je i dojezdová vzdálenost. Z Prahy jedete velkou část cesty po dálnici a tak cesta trvá něco málo přes hodinu.

Tanvalský  Špičák je propojen společným skipasem a skibusem s dvěma menšími středisky Severákem a Bedřichovem. Celkem nabízejí 17km sjezdovek, 22 lyžařských vleků, 1 lanovou dráhu a 2 pohyblivé koberce. Pokud na Tanvaldský Špičák vyrazíte s malým dítětem, tak se vám vyplatí jezdit v části Špičák I. Na čtyřsedačce mají totiž děti do 6 let věku jízdné zdarma.

Po lyžování se můžete vydat do jednoho ze dvou aquaparků. Do menšího a levnějšího v Jablonci nebo do známějšího Babylonu v Liberci.

Dobrodružná noc na Dolní Moravě

Chcete vidět rozzářené oči vašich malých lyžařů a ještě dlouho slyšet jejich vyprávění o dobrodružné noci? Pak byste neměli vynechat jednu ze šesti akcí pod názvem Adventure night, které letos v zimě proběhnou na Dolní Moravě. Vy i děti se můžete těšit na ohňostroj, žongléry s ohněm,  laserové a světelné efekty, freestyle exhibice a demojízdy učitelů lyžování a na závěr tanec na sněžných rolbách.

V zimě už by také měla být otevřená nová stezka v oblacích, odkud nádherně uvidíte Kralický sněžník, s 1 424 metry druhé nejvyšší pohoří v Čechách.

Hlavním lákadlem ale zůstává samozřejmě lyžování. V areálu se nachází 7 sjezdovek s celkovou délkou 9,5 kilometrů, které jsou komplet pokryty sněžnými děly. Minimální šířka všech sjezdových tratí je 50 m. Velkým tahákem je hlavně 80 metrů široká sjezdovka U Slona. Na nejmenší lyžaře čeká lyžařský Kid Park s pojízdným pásem, kolotočem a spoustou pohádkových postav.

Reklama