Prázdniny skončily, ale doba výletů zdaleka ne. Mnohé zajímavé památky jsou otevřené i v podzimních měsících – aspoň o víkendech. A tak můžete dál „chodit po naší historii“ a obdivovat, co vše naše předci dokázali.

Přiznám se, že často jsou cíle mých výletů inspirovány filmovými místy. Mám ráda dobré filmy a jsem nadšená, když v nich poznávám naše úžasné historické památky. Samozřejmě je pak chci vidět na vlastní oči.

Pět důvodů, proč navštívit kladrubský klášter

Tentokrát vás budu lákat do kláštera Kladruby, který jsem si napsala na seznam díky filmu Jiřího Stracha Santiniho jazyk. Pokud vás tento snímek také zaujal, vezměte to jako další důvod k návštěvě. Ale i v opačném případě je tu ještě minimálně pět dobrých důvodů, proč kladrubský klášter navštívit.

1. Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Začnu tím nejatraktivnějším místem. Dnešní podoba kostela vznikla začátkem osmnáctého století, kdy byl přestavěn podle projektu právě již tak trochu zmíněného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. A musím říct, že je to nádhera.

klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv.Wolfganga a sv. Benedikta, Kladruby

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kladruby

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv.Wolfganga a sv. Benedikta, Kladruby

Nezapomeňte si zde postát na místě s pozitivní dobíjející energií (průvodce ukáže).

2. Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna

V ambitové chodbě konventu si prohlédněte plastiky ze zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku z dílny českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Představují náměty z řecké a římské mytologie a alegorie lidských vlastností. Ne náhodou má VĚRNOST u sebe psa...

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna, Kladruby

3. Knihovna rodu Windischgrätz

Jako milovnici knih se mi vždy tají dech ve všech těch úžasných knihovnách, které se nacházejí v těchto historických objektech. Ne jinak tomu bylo v Kladrubech.

Knihovna rodu Windischgrätz, Kladruby

Knihovna rodu Windischgrätz, Kladruby

Dnešní empírová podoba se datuje do roku 1936, kdy se panství v Kladrubech ujal Ludvík Aladár z uherské větve rodu a soustředil zde sbírky ze zámků ve Štěkni, Vídni, Světcích a Tachově.

4. Archiv vůní

Tuhle unikátní záležitost si opravdu nenechte ujít. Jde o stálou expozici vonných látek, vůní a parfémů připravených ve spolupráci s parfumérkou Petrou Hlavatou.

kladrubský klášter

Můžete si zde přivonět k vonným pryskyřicím jako kadidlo a myrha, ale také třeba k bylinám - růže, levandule atd. Kromě dalších vonných zajímavostí se seznámíte také s kompozicí parfému „Star of Santini“, který byl připraven speciálně pro klášter Kladruby v rámci projektu Plzeň 2015 - EHMK.

5. Hospůdka

A nakonec něco z ryze světských požitků. Prohlídku doporučuji zakončit příjemným posezením v restauraci, jež se nachází v areálu kláštera - přímo za hlavní bránou.

kladrubský klášter

Stylový interiér, chutná jídla, dobré pivo a milá obsluha budou příjemnou tečkou za hodnotným dnem plným poznání...

Kladruby

Historie areálu byla divoká a pohnutá. Tou vás ale nyní zatěžovat nebudu. Přijďte si ji vyslechnout na vlastní uši. Ono to má něco do sebe zamyslet se přímo na místě činu…

  • Zajímavost navíc: Klášter nabízí tzv. „bezbariérový okruh“ pro pohybově postižené návštěvníky.

P. S.: Když budete mít štěstí, půjde s vámi také svérázná průvodkyně Silvie, která údajně chodila do areálu už jako malá a za její prací je vidět ta láska k této památce. 

Navštivte také:

Reklama