Říká se jí domácí lékárnička. Vypadá exoticky, ale přitom je tato pouštní kráska nenáročná na pěstování. Aloe vera je zelený zázrak z Afriky, který si zamilujete. Proč byste měli mít alespoň jeden exemplář doma? Tady je 5 důvodů, kterým nelze oponovat!

aloe

Přímo zázračnou dužinu z listů využívá lidstvo v lékařství i kosmetice od pradávna. Věděli o ní už staří Egypťané, Řekové i Římané a dodnes neztratila nic ze svého věhlasu. Proč ji tedy nepustit i do svého příbytku? Využijte toho, že si ji můžete sami vypěstovat a čerpat z jejích účinků, kdy se vám zamane.

Jaký druh zvolit?

  • Aloe pravá (nebo též léčivá)
  • Aloe stromovitá
  • Aloe kapská

Dužina z listů aloe vera obsahuje přes 99 % vody, ale také obrovské množství tělu prospěšných látek. Ať už jsou to aminokyseliny, minerály jako třeba zinek, vápník, hořčík, chróm, draslík, sodík, mangan či selen, ale také vitaminy A, C, E, B2, B3, B5, B6, B12. Najdete v ní také proteiny, jednoduché a složené sacharidy, enzymy, či antioxidanty. To je slušná nálož zdraví, co říkáte?

Co gel z listů aloe vera dokáže?

1) Hýčká pokožku. Okamžitě jí uleví v případě lehkých popálenin, ať už od slunce, nebo třeba při vaření. Poradí si ale také s různými dalšími poraněními či bodnutí hmyzem. Má totiž chladivé, hydratační a protizánětlivé účinky. Pomáhá také při špatné kvalitě vlasů a nehtů.

aloe

2) Detoxikuje organismus a posiluje imunitu. Likviduje bakterie, viry i plísně a má pozitivní vliv také na potravinové alergie a atopický ekzém.

3) Čistá šťáva má blahodárný účinek na správnou činnost zažívacího systému. Pomáhá při pálení žáhy, kdy neutralizuje nadměrnou žaludeční kyselost. Účinná je také při potížích se slinivkou břišní, jelikož podporuje vylučování žluči. Pozitivně působí také na játra. Zároveň snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků a také množství cholesterolu v krvi.

4) Zmírňuje bolesti ve svalech a kloubních spojeních, pomáhá při artritidě a revmatickém zánětu kloubů.

5) Trpíte chronickou zácpou? Aloe vera je silným projímadlem! Zbaví vás také nechutenství.

Jak aloe vera používat?

Aloe

Blahodárné účinky má v případě vnějšího i vnitřního užití. Odřízněte list a zbavte jej vrchní části – zelené slupky. Zbylou dužinu buď rovnou použijte a přiložte ji na kůži, nebo ji rozmixujte a přidejte do nápoje či jídla. Vyrobit z ní můžete i mast.

Pamatujete ale, že nejúčinnější jsou rostliny starší tří let.

Na co si dát pozor?

Tak jako všechno, i aloe vera může na někoho zapůsobit negativně, jelikož je mírně toxická. Kdo se musí mít na pozoru?

  • Není vhodná pro těhotné ženy, zvyšuje riziko potratu.
  • Může způsobit průjem a problémy s ledvinami.
  • Nedoporučuje se užívat ani při křečových žilách.
  • U někoho zapříčiní sucho v ústech, bolest hlavy či nevolnost.
  • Na kůži může způsobit podráždění a zčervenání kůže, nebo citlivost na světlo.

Čtěte také:

Reklama