Vyzkoušejte sílu přírody... Zbytky zeleniny nemusíte hned vyhazovat. Spoustu zbytků lze opakovaně využít a znovu vypěstovat. Zde je našich 5 favoritů.

Představujeme vám pět oblíbených druhů zeleniny, které můžete opakovaně použít a pěstovat.

Vršky od pastináku a mrkve můžete využít stejně

1. PASTIŇÁK A MRKEV...

můžete pěstovat úplně stejně. Stačí jen dát uříznuté vršky do vody (nezapomeňte dolévat, jinak vám zelenina uschne) a za pár dnů se vám objeví zelené lístky. Mrkvové jsou skvělé na příklad do salátu nebo do polévek.

Bulva řapíkatého celeru ve sklenici s vodou

2. POKUD VÁM ZBYLA...

bulva řapíkatého nebo bulvového celeru, dejte ji rovněž do vody (kořeny dolů) a za pár týdnů budete mít čerstvou celerovou nať, která je ideální do salátů. Pokud chcete, aby vám u řapíkatého celeru opět narostly i dlouhé řapíky, zasaďte celer opět do hlíny.

Česnek, který již začal rašit, zasaďte do země výhonkem nahoru.

3. JEDNODUŠŠÍ UŽ TO BÝT NEMŮŽE.

Vezměte pár starých stroužků česneku, které už začaly rašit, a zasaďte je do země na slunné místo. Z každého stroužku získáte výhonky, jejiž jemná česneková chuť je ideální pro saláty nebo do jídel připravených čínskou technikou stir-fry.

Sladké brambory poté, co byly 3 týdny ve sklenici

4. TENTO NÁPAD JE SPÍŠ PRO OKO A PRO ZÁBAVU.

Vzali jsme tři batáty a nechali je 3 týdny ve sklenici s vodou – vidíte sami, jak začaly rašit. Pokud je necháte trochu déle, vyrostou vám z nich krásné, sytě zelené listy, které můžete využít např. místo špenátu.

Inspiraci jsme hledali na www.ikea.com

Fotografie: Mats Ekdahl

Hledejte inspiraci i zde: