1) Málo o tom mluvíte

Z neznámého máme obavy všichni. Jenže u dětí mohou dosáhnout i gigantických rozměrů. Některé o svých obavách mluví, jiné je v sobě dusí. Takže zatímco sousedův Honzík už měsíc tvrdošíjně prohlašuje, že v září do školky rozhodně nepůjde, vaše Anička si může nést obavy uvnitř sebe. Takové dítě pak bývá zádumčivé, mrzuté, nebo naopak agresivní. Nezřídka jeho obavy vyvolají i tělesné obtíže.

Proto je nejlepším řešením o školce či škole hovořit. Povídejte si o všem, co dítě čeká, na co se může těšit. Ale v pozitivním slova smyslu. Klidně si vezměte k ruce nějakou knihu pro děti, které mají za úkol děti na školku či školu připravit.

„Je možné například zavést řeč na to, čím chce dítě být, až vyroste, jaký má sen. Aby se totiž splnil, je důležité chodit do školy. Zároveň je fajn naučit se číst a psát, člověk se dozví spoustu nových věcí. A jen ti, kteří chodí do školy rádi, mají krásné dny s kamarády a více se pak orientují v běžném životě a ve světě,“ radí rodičům dětská psycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová.

2) Dítě škol(k)ou strašíte

„Jen počkej, až půjdeš do školky (školy), tam už si tě paní učitelka srovná! A já si konečně odpočinu.“ Jestli se v těchto větách poznáváte, nevzala jste to za správný konec. Dítě začne mít strach, jaké hrůzy ho čekají, a přestane se těšit. Za to se můžete začít těšit vy. Na negativně rozpoložené a vyděšené dítě, které bude dělat vše pro to, aby tam nemuselo.

dite.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

3) Jste z jeho nástupu sama nervózní

Nejen pro děti je nástup do školky či školy velkou změnou. I maminky mají někdy obavy z neznámého a těžko se jim přetrhává „pupeční šňůra“. Pokud je to i váš případ, odpusťte si srdceryvné scény, jak vám budou čerstvě školkové děti doma chybět a bude se vám moc stýskat. Ani jim se najednou nebude chtít z vaší blízkosti. U školních dětí zase přestaňte nahlas pochybovat, jak to tam asi zvládnou a jak si se vším poradí.

4) Nezvykáte dítě na odloučení

Jestliže bez vás dítě až doteď neudělalo ani krok, bude jeho odloučení o to náročnější. Co ho nechat na odpoledne u prarodičů, nebo si na hodinu, dvě zaplatit hlídání v nějaké herně či mateřském centru? Nikdy ale neutíkejte tajně, bez rozloučení. Dítěti vysvětlete, že ho tam na chvíli necháte, kam jdete, a kdy se vrátíte. Když dítě uvidí, že se na vaše slovo může spolehnout, bude klidnější.

5) Uspěchala jste to

Některé děti jsou ze školky, či školy vyděšené jednoduše proto, že na docházku nejsou připraveny. Proto ještě zvažte, zda ji nemůžete o rok odložit. „Samotné „netěšení se“ samozřejmě nemůže být důvodem k odkladu školní docházky. Ale je jedním z důvodů, proč se zaměřit na školní zralost konkrétního dítěte. Tu posoudí odborník,“ radí psycholožka Jitka Jeklová.

Čtěte také:

Reklama