Kdo jednou ochutná vlastní rajčata, nebude už chtít jiná! Při tom vypěstovat si je bez chemických hnojiv a postřiků není nikterak složité. Poradíme vám, jak na to! Pěstovat zdravě, zvládnete hravě!

Vyberte vhodné místo a nádobu

Nejlepší je kryté slunečné místo orientované na jih nebo západ chráněné před deštěm. Ideální je použít samozavlažovací nádoby.

rajče

Výběrem vhodné zeminy podpořte dobrý růst

Vhodný substrát pro pěstování BIO rajčat je NATURA Substrát pro celou zahradu. Skládá jen z přírodních složek a startovací dávky ekologického hnojiva. Struktura substrátu s vysokým obsahem kokosového vlákna zaručí ideální provzdušnění a rostlinky se v něm budou cítit jako „v bavlnce“.

Výsadba

Sazenice rajčat si můžete vypěstovat doma ze semínek nebo vysazujte již předpěstované sazenice. Ty musí mít bohatý kořenový systém a temně zelené listy. Před výsadbou udržujte kořenový bal rajčat vlhký. Sazenice sázejte šikmo, až k první části listů - nepsaným pravidlem je výsadba až po „Zmrzlých“. Ihned po výsadbě rostliny nezapomeňte zalít!

POZOR! Některé odrůdy rajčat jsou vysoké rostliny (tyčková), a je třeba je připevnit k opoře (dřevěné nebo kovové tyčky). Do nádoby je umístěte ještě před výsadbou, aby se rostlinám nepoškodily kořeny.

 

rajče

Hnojení

Asi 14 dní po sázení můžete začít s pravidelným přihnojováním. Podle Vašich zvyklostí můžete hnojit buď ekologickým NATURA kapalným hnojivem, nebo ekologickým hnojivem NATURA pro plodovou zeleninu v peletkách. Obsahují potřebné živiny včetně stopových prvků, podporují tvorbu a dozrávání plodů. Unikátní složka  - sladové klíčky - podporuje rozvoj kořenů. Rostlinka s bohatým kořenovým systémem je pak vitální, více nasazuje na květ a je odolnější vůči chorobám a škůdcům. Kapalné hnojivo aplikujte 1x14dní, hnojivo v peletkách stačí 1xměsíčně; přesnější pokyny najdete vždy na obalu.

Dobrou péčí předcházejte chorobám a škůdcům

Zásadním prvkem prevence je nezalévat na list; zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům. Vylamujte přebytečné výhony, aby nebyla rostlina příliš „zahuštěná“. Proti houbovým chorobám požívejte preventivně přípravky na bázi mědi (jsou schválené pro ekologické pěstování např. Kuprikol 50). Při napadení škůdci (mšice, molice, svilušky apod.) můžete bez obav použít ekologický přírodní postřik Rock Effect. Příroda to dobře vymyslela a vytvořila látky, které škůdce zabíjí nebo jim minimálně znepříjemňují život. Tyto botanické pesticidy neškodí člověku, užitečným organismům ani domácím mazlíčkům. Jde o ryze český přípravek. Důkazem kvality a jedinečnosti Rock Effectu je ocenění ministra životního prostředí ČR Česká hlava, kterou získal ing. Roman Pavela, autor patentu. TIP: proti škůdcům ošetřujte již při prvním výskytu, zásah neodkládejte

.rajče

Podobně můžete pěstovat i BIO papriky případně BIO drobné ovoce jako jsou třeba jahody. Mít BIO jahody přímo na okně je určitě velká výhoda hlavně pro maminky s malými dětmi!

Více na www.agronatura.cz

Reklama